Для того, щоб бізнес план не був просто абстрактним документом, а був спрямований для досягнення визначеної мети (вливання інвестицій, отримання кредиту, розширення бізнесу та ін.), необхідно зробити його максимально зрозумілим для тих, кому він адресований, з обґрунтуванням потреб компанії.

Поради для бізнес планування

 1. Постарайтесь структурувати планування (розділити його на декілька підрозділів).
 2. Готовий бізнес план не повинен бути подібним до оповідання. Краще, якщо він буде переконливим та конкретизованим, в кожному розділі повинна бути відображена головна ідея.
 3. Викладення тексту повинно бути зрозумілим та доступним для тих, хто буде його опрацьовувати. Документ повинен бути доступним для розуміння якнайширшому колу людей, але зацікавлені особи мають отримати чітку уяву про суть справи і ступінь власної участі.
 4. Перевантаження бізнес-плану зайвими технічними подробицями та статистикою може відвернути увагу від самої цілі. Для максимального сприйняття інформації краще підійде використання таблиць, схем, діаграм, графіків, а об’ємна та доказова інформація повинна міститись в додатках.
 5. В бізнес-плані повинна міститись об’єктивна оцінка. Ні в якому разі не можна приховувати інформацію про стан справ в компанії від команди розробників, а також безпосередніх виконавців бізнес-плану, для запобігання виникненню помилок і недоліків.
 6. Для формування бізнес-плану необхідно користуватись перевіреними джерелами інформації. Причому, слід на голосити на тому, що велика кількість необхідних даних, які необхідні для розробки документу знаходиться в загальнодоступних джерелах.

Використовуйте наступні джерела

 • інтернет-сайти, література цільового призначення, ділова періодика, а також ЗМІ;
 • маркетингові та інші дослідження;
 • інформація по підприємству, що досліджується;
 • статистичні довідники та збірники, бази даних промислових асоціацій, міжнародних організацій. В переважній більшості випадків інформація про стан регіональної економіки та конкретних галузей збирається банками і ВИШами;
 • виробники устаткування, постачальники сировини та матеріалів, які, в випадку добрих з ними відносин, можуть повідомити про дії конкурентів, а незалежні торгові представники – про товар, який користується попитом;
 • конкуренти, в ситуації абсолютного насичення ринку, можуть згодитись на переговори по обговоренню загальних питань;
 • досвід подібних компаній, які працюють в інших регіонах, оскільки вони не відчувають конкуренції з вашої сторони і згодні обмінятись інформацією, що цікавить всі сторони.

В додатку до бізнес-плану необхідно згадати (в вигляді списку) всіх основних учасників бізнес-проекту (бухгалтери, консультанти, банкіри, аудитори, постачальники та клієнтська база) та їх контактні дані, для можливості підтвердження чи уточнення вихідних даних.

cat-img

Категорії