Низький поріг входу на ринок і високий попит на послуги - це ключові особливості аудиторського бізнесу. Але домогтися успіху в цій сфері досить складно навіть за умови наявності необхідного обсягу стартового капіталу.

Аудиторська діяльність в Україні регулюється цілою низкою законів, про які повинен знати підприємець. А надавати такі послуги можна тільки за умови наявності профільного сертифіката.

Форми аудиторської діяльності

Виходячи зі своїх фінансових можливостей, розміру стартового капіталу, досвіду роботи і планованого обсягу доходів, підприємець може:

Створити фірму з нуля, на що буде потрібно багато часу. З огляду на специфіку такої діяльності, необхідність отримання кваліфікаційного сертифіката, на оформлення документів може піти кілька місяців. Такий варіант відкриття також передбачає наявність досвіду, без якого буде складно вийти на ринок.

Придбати компанію, яка пропонує такі види послуг. Мінімальна вартість – 300 тис. грн. Незаперечні переваги такого варіанту - це наявність бази клієнтів, можливість вивчити інформацію про виручку і обсяги прибутку до укладення договору купівлі-продажу. Але, з огляду на те, що основна цінність таких компаній - це не фінансові активи, а працівники (клієнти, як правило, «тримаються» за грамотних фахівців і «йдуть» разом з ними після звільнення до нового роботодавця), можна зазнати збитків і швидко розгубити клієнтську базу.

Придбання частки в бізнесі. Після покупки 20-30% можна повністю контролювати бізнес. Єдине, на що можна розраховувати - це на отримання пасивного доходу у вигляді дивідендів. При цьому існує ризик, що особа, що контролює бізнес, через якийсь час відкриє свою аудиторську фірму, переведе туди співробітників і клієнтів.

Придбання франшизи. Середня вартість покупки - 120 тис. грн. при відсутності фіксованої суми роялті. При виборі такого варіанту слід упевнитися, що франчайзер не тільки надасть інструкцію з організації фірми, але і "гарантує" залучення клієнтів по своїх каналах (це повинно бути позначено чинним договором).

Створення продукту аудиторської фірми

Основне завдання аудиторської фірми - це проведення перевірок фінансової та господарсько-економічної діяльності, а також приведення звітності до загальноприйнятих стандартів, затверджених нормами чинного законодавства.

Потенційними клієнтами таких компаній є переважно юридичні особи, націлені на співпрацю з інвесторами, або планують придбання діючого бізнесу.  Але внутрішній і зовнішній аналіз діяльності - це далеко не весь спектр послуг, які доступні потенційним клієнтам. При наявності відповідних фінансових і трудових ресурсів фірма може:

Надавати допомогу в підготовці необхідних документів і складанні бухгалтерської звітності (наприклад, давати рекомендації про вибір облікової політики, організації процесу бухобліку і т. Д.).

Консультувати юридичних осіб. Представляти інтереси замовників у державних структурах. Проводити оцінку ефективності системи внутрішнього контролю, матеріального стимулювання, використання виробничих потужностей, роботи персоналу і т. Д.

Атестат аудитора може бути декількох видів:

 • в області аудиту страхових компаній і товариств взаємного страхування;
 • в області аудиту позабюджетних фондів, бірж, інвестиційних інститутів;
 • в сфері банківського аудиту і кредитних організацій;
 • в області загального аудиту.

Таким чином, початок аудиторської діяльності пов'язано з паперовою тяганиною (документи для іспиту, документи для оформлення власної справи та ін.) І забирає дуже багато часу. Хоча для людини, налаштованого рішуче, перешкод, як відомо, не існує. Якщо ж здача іспиту вас зупиняє, робіть вибір на користь внутрішнього аудиту.

Важливо! Чим ширшим є спектр послуг компанії, тим більше перспектив для її розвитку і зростання. Проведення щорічного аудиту - це обов'язкова вимога закону для страхових компаній, кредитних організацій, інвестиційних фондів, НПФ, підприємств з виручкою понад 100 млн.  грн. та інших великих гравців кредитно-фінансового ринку, що вказує на перспективність такого виду діяльності.

За рахунок цього фірми, які надають такі послуги, не відчувають нестачі в клієнтах, так як відсутність обов'язкового аудиту загрожує штрафними санкціями від контролюючих органів.

Реєстрація та оформлення документів на створення аудиторської компанії

Аудиторську фірму потрібно відкривати за наявності у штаті аудиторів. Аудитор  повинен мати  певний багаж знань: з бухгалтерського обліку з податкового та цивільного законодавства по фінансовій аналітиці бізнес-планування і т.д.

Вимоги до аудиторів:

 • мати вищу економічну або юридичну освіту;
 • мати досвід роботи бухгалтером, економістом, ревізором, фінансистом, асистентом аудитора не менше 3-х років за останні 5 років (це повинно бути зафіксовано в трудовій книжці);
 • успішно скласти письмовий кваліфікаційний іспит і отримати сертифікат аудитора, який буде дійсний протягом 5 років;
 • не займатися ніякими іншими видами підприємницької діяльності (допускається тільки отримання відсотків з дивідендів і акцій);
 • мати підтверджуючий документ про оплату внеску за кваліфікаційний іспит.

Реєстрація фірми

При наявності сертифіката можна подати документи на реєстрацію аудиторської фірми. В Україні зареєструвати аудиторську фірму можна практично в будь-якої організаційно-правовій формі, окрім ПрАТ. При цьому повинні бути дотримані такі вимоги:  Доля, розмір якої становить мінімум 51% складеного або статутного капіталу, належить аудитору / організації.

На підприємстві повинно рахуватися не менше трьох працівників, які здійснюють свою діяльність в рамках діючих трудових договорів. До складу виконавчого органу входити мінімум 50% професійних аудиторів. Оптимальний варіант - це реєстрація в формі ТОВ, що має на увазі наявність установчих документів та статуту. В цьому випадку можна сформувати капітал за допомогою будь-якого майна, мінімізувавши зобов'язання і ризики щодо роботи компанії.

Для реєстрації потрібно наступний пакет документів:

 • Установчий договір. Список засновників, в якому виділені аудитори (буде потрібно персональна виписка з реєстру). Документ, який вказує на приналежність особи, яка подала заяву, до реєстрованої компанії.
 • Перелік аудиторів і їх трудові угоди. Письмові рекомендації від інших фахівців, які не будуть працювати в реєстрованої фірмі або бути її засновниками.
 •  Розрахунок розподілу отриманого прибутку між зазначеними засновниками.
 • Інші документи, наявність яких передбачена профільним законом.

Формування штату аудиторської фірми

Компанія, яка не приділить достатньо уваги підбору грамотних фахівців, приречена на збитки і банкрутство. І в першу чергу це стосується сфер діяльності, де велике значення має професіоналізм і кваліфікація співробітників.

Щоб організувати робочий процес потрібні наступні працівники:

 • Бухгалтер для проведення розрахунків податкових платежів, складання фінансової звітності, виплати заробітних плат і т. Д.
 • Юрист для оформлення договорів з клієнтами та укладання угод.
 • Аудитори.
 • Секретар для вирішення організаційних питань (ведення документації, складання графіка прийому відвідувачів і т. Д.).
 • Генеральний директор або власник бізнесу повинен взяти на себе функції з проведення зустрічей з клієнтами, обговорення умов співпраці та ведення переговорів.

Але якщо мова йде про мінімізацію витрат, можна обійтися без секретаря і юриста, а послугами бухгалтера користуватися в міру необхідності без оформлення його в якості співробітника.

Просування і реклама аудиторської компанії

Щоб домогтися високого рівня рентабельності, важливо правильно сформулювати маркетингову стратегію, яка допоможе залучити нових і утримати старих клієнтів. Для цього можна використовувати такі інструменти:

 • Створення власного сайту компанії і його просування контекстною рекламою. Успішним прикладом просування через Інтернет є https://audit-invest.com.ua/audit - компанія, яка розширила географію збуту від Києва до цілої Європи.
 • Ведення безкоштовного онлайн чату з відповідями на запитання користувачів. Незважаючи на те, що не кожен його відвідувач в перспективі стане користуватися послугами компанії, навіть один такий клієнт може принести великий прибуток.
 • Реклама в спеціалізованих ділових виданнях, що необхідно для посилення інформаційного потоку.
 • «Холодні» дзвінки потенційних клієнтів за допомогою колл-центру. Аж ніяк не найефективніший канал, але від нього не варто відмовлятися компаніям, які тільки вийшли на ринок і почали пропонувати свої послуги.
 • Участь в професійних конференціях з тематичними доповідями або дослідженнями. Незважаючи на те, що використання соціальних мереж в цій сфері менш ефективно і не завжди доцільно, для підвищення рейтингу і рівня довіри користувачів можна створити персональну сторінку організації і періодично оновлювати її дані.

Сезонність послуг аудитора

Якщо фахівець служби внутрішнього аудиту на великому підприємстві задіяний в роботі весь час, то діяльність зовнішнього аудитора має сезонний характер. Аудиторські перевірки в основному проводяться з листопада по квітень. Кожна перевірка - це підготовка цілої низки документів, звітів і висновків. В інший час в аудиторських компаніях спостерігається зниження попиту на послуги.

Фінансовий результат та доходність

Для організації роботи гроші будуть потрібні на наступні статті витрат:

Оформлення документів, реєстрація - близько 10 тис. грн.

Оренда приміщення. При оренді офісу у великому бізнес-центрі це обійдеться в 20 тис. грн. на місяць. З метою економії можна зняти приміщення в менш престижному місці, але тоді доведеться витратити більше коштів на просування послуг.

Ремонт та обладнання офісу, придбання меблів та оргтехніки - від 125 тис. грн. (Залежить від стану приміщення).

Придбання ліцензійного ПЗ і прикладних програм для проведення бухгалтерського та фінансового аналізу. Якщо в компанії буде працювати 5 осіб, то ця стаття витрат складе мінімум 150 тис. грн. (Оплачується раз на рік).

Заробітна плата співробітників - від 27 тис. грн. Не рекомендується економити на цій статті витрат, так як від кваліфікації фахівців безпосередньо залежить рівень рентабельності бізнесу.

Реклама і просування - від 10 тис. грн.

Середній обсяг виручки невеликої фірми становить близько 2,5 млн. грн. в рік за умови наявності бази постійних клієнтів. При цьому на проведення аудиту, як правило, доводиться тільки 50% виручки, а інша частина - це супутні послуги (ведення та відновлення бухгалтерського обліку, аналіз ефективності і т. Д.). В середньому вартість проведення аудиту невеликого підприємства становить 20-70 тис. грн., А перевірка бухгалтерської звітності обійдеться в 1-8 тис. грн.

cat-img

Категорії