Далеко не секрет, що ломбарди мають велику популярність і затребуваність в нашій країні. Схема роботи таких установ дуже схожа з банком. Відмінність в тому, що відсоток є меншим і в заставу береться товар: коштовності, побутова техніка, ювелірні прикраси, монети і т.д. Завдатковий товар повинен бути в справному стані. Після прострочення, ломбард має повне право продати принесену продукцію та відшкодувати гроші за клієнта. Ломбардний бізнес приносить регулярний прибуток і тому, багато клієнтів бажають відкрити ломбард з нуля. Дана стаття наблизить бажаючих до цієї мети і підкаже, як все правильно оформити, щоб діяльність ломбарду була законною.

Все більше і більше людей бажає відкрити ломбард в Україні, який буде добре функціонувати, і приносити своєму власникові непоганий прибуток. Такий бізнес прекрасно розвинений, проте відкрити нове підприємство на ринку не так вже й легко, як здається на перший погляд.

Проблема 1. Ломбард – ризикований бізнес

Бізнес звичайно ж, прибутковий, але дуже ризикований. Тому в його відкриття не слід вкладати останні гроші. Ви повинні знати, що така робота містить велику кількість документів, і до Вас регулярно будуть заглядати перевіряючі органи.

Проблема 2. Ломбард потребує великого приміщення

Щоб відкритий ломбард добре функціонував, необхідно знайти підходяще приміщення, бажано, не менше 150 кв. м. Приміщення повинно бути розділене на кілька рівних частин, в яких будуть наступні зони:

  • прийом клієнтів і оцінка закладається товару;
  • зберігання застав;
  • робота бухгалтерів і касирів;
  • торговий зал, де виставляються закладені речі, після прострочення;

Стан і ремонт приміщення вкаже на добробут власника і рівень його надійності.

Проблема 3. Сертифікація

Перш ніж приступити до оформлення документів, необхідно враховувати, що це дуже тривала і важлива процедура. Необхідно отримати дозвіл на кредити, торгівлю і обзавестися потрібними сертифікатами.

З точки зору чинного законодавства ломбард - це фінансова установа, виключним видом діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на визначений строк і під відсоток, а також надання супутніх послуг ломбарду.

У свою чергу ломбардна операція - операція, що здійснюється фізичною або юридичною особою, з отримання коштів від юридичної особи, що є фінансовою установою, згідно із законодавством України, під заставу товарів або валютних цінностей. Ломбардні операції є різновидом кредитів під заставу.

Також слід пам'ятати, що заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом або договором. Якщо ж при реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різниця повертається заставодавцю.

Що здають в ломбард?

Всупереч розхожій думці про те, що основний контингент ломбардів - бідна інтелігенція і самотні пенсіонери, це не зовсім так, серед клієнтів цих установ зустрічаються і представники середнього класу. Зазвичай вони змушені брати позики, щоб погасити банківський кредит, наприклад, за квартиру або ж в тому випадку, якщо підприємцю терміново потрібна невелика сума - від 2 000 до 10 000 доларів США для збільшення оборотного капіталу. Влітку і восени відвідуваність ломбардів збільшується приблизно на 10%. Багато людей відвідують ломбард до і після свят.

Ювелірні прикраси є основним заставним забезпеченням у ломбардах. Згідно зі статистикою http://pod-zalog.com.ua/ , до 65% кредитів видаються під їх поручительство, 20% - під цінні папери, а до 10% припадає на побутову техніку. У більшості країн ломбарди приймають в якості застави антикваріат, дорогий годинник, аудіо, відео та фототехніку, а також музичні інструменти.

Особливості зберігання цінностей

Вищезазначені показники в першу чергу пов'язані з особливостями зберігання предметів застави. Так, дорогоцінні прикраси повинні зберігатися в сейфі, до того ж згідно з регламентом, кожен ломбард зобов'язаний бути обладнаний сейфом. Якщо ж в якості забезпечення виступатиме автомобіль, необхідно буде спеціальний майданчик. Також слід враховувати, що побутова техніка займає багато місця на полицях. Якщо ви плануєте надавати позику під хутряні вироби, вам необхідно буде придбати спеціальний холодильник, в противному разі застава може бути знищений шкідниками, і в цьому випадку ломбард несе  матеріальну відповідальність за втрату або пошкодження застави.

Оціночна вартість - нюанси визначення

Крім питань зберігання, на вибір предмета застави також впливають нюанси оцінки. При оцінці ювелірних виробів, враховується вага металу і його хімічна чистота, а потім вже його естетична цінність, звичайно, якщо це не антикваріат або рідкісне твір мистецтва. До того ж вартість дорогоцінних каменів невелика. Побутову техніку слід оцінюватися на предмет ліквідності на вторинному ринку, так як сьогодні технології дуже швидко застарівають. Якщо з якої-небудь причини власник викупить предмет застави, він навряд чи буде проданий на аукціоні. З автомобілями ж, ситуація інша. Але не кожен ломбард в змозі надати 40-80 тисяч доларів США у вигляді позик під забезпечення. Та й у разі непогашення знайти покупців на подібний товар не так і легко.

Однак не кожен ломбард прагне реалізувати заставлене майно, особливо дорогоцінні метали. На ринку є два види ломбардів. Класичні - їх діяльність спрямована на те, щоб позичальники викуповували предмети застави, а відсоток не викуплених предметів становив 5-10%. Другим типом кредитної установи є пункт прийому дорогоцінних металів. З їх допомогою виробники ювелірних виробів поповнюють свій асортимент. Такі ломбарди оцінюють речі дешево, а відсотки по кредиту завищують, щоб клієнт не викупляти заставне майно.

cat-img

Категорії