Бізнес план стартапів повинен бути точним, але не перевантаженим цифровими викладками. Точно спрогнозувати результати впровадження нового товару на ринок навіть на рік неможливо. Доречніше буде виглядати прогноз на декілька місяців, який потім можна буде поступово збільшувати.

Як показує досвід в сфері залучення інвестицій в старт-апи, успішність підприємцю може принести розгляд бізнес-плану не в якості формального документу, який просто потрібно представити інвестору, а в якості повноцінного керівництва до дій. Навіть якщо ми говоримо про маловивчену нішу ринку, коли практично відсутні дані по маркетингу, витратна частина пророблена не повністю, а команди взагалі немає, потрібно хоча б доступно висвітлити ідею, для якої написаний план. Документом повинен визначатися напрямок розвитку нового проекту. В ідеальному варіанті бізнес-план повинен стати дорожньою картою, проаналізувавши яку у інвестора з’явиться розуміння привабливості і перспективності проекту.

Ключовою складністю при написанні плану під старт-ап являється відсутність даних маркетингу і велика невизначеність відносно майбутнього попиту. У випадку, коли продукт чи сервіс являється ноу-хау і подібної продукції на ринку немає доводиться аналіз ринку будувати на інтуїції. В такому разі, якщо майбутній інвестор побачить розробку фінансових потоків на десятиліття наперед, детальну організаційну структуру з переліком посад, прописаних до четвертого рівня, і план виробництва з повністю завантаженими потужностями, це, як мінімум, викличе у нього шок, а фактично він вирішить, що це просто план мрійника.

Необхідне цифрове забезпечення  даних залежить від стадії, на якій знаходиться стартап, тому перше, що потрібно зробити – визначити стадію, на якій знаходиться розробка проекту. По мірі просування вперед старт-апер може робити уточнення покроково (практично 90% даних будуть переглянуті), тому головною помилкою є написання точної і ємкої інструкції з цифрами, взятими зі стелі.

Бізнесменам-початківцям, які хочуть досягти успіху в новому для себе сегменті дуже потрібно мати біля себе якісну, детально опрацьовану і структуровану схему кроків. На початковому етапі потрібно визначити доцільність появи новинки на ринку (чи є цільова аудиторія, яка потребує появи даного товару), чи присутні в даний час на ринку товари, які задовольняють ті ж самі потреби споживачів, на які розрахована новинка, чи є у товару переваги відносно позицій конкурентів, об’єм залучення технологій.

Структура бізнес-плану старт-апу

Початкова стадія старт-апу. Ця стадія (від ідеї до концепції) характеризується найбільшою увагою до наступних блоків: аналізу ринкової ніші і маркетинговими дослідженнями, розробкою базової концепції, описом майбутнього товару/послуги, формуванням команди (розробкою організаційного плану). Взаємозв’язок і цілісність цих складових, а також правильний підхід до пошуку бізнес-моделі є як необхідною, так і достатньою умовами, які дозволять дати відповідь:

 • чи необхідний товар/послуга на ринку;
 • чи є цільовий ринок;
 • чи можлива успішна реалізація;
 • які потрібно використати технології.

На даній стадії не буде доцільним робити детальний опис інших розділів плану а також будувати графіки.

Прототип товару чи послуги, що розробляється

Якщо на ринку присутні товари аналогічні новинці, але менш якісні, чи менш технологічні, значить проект знаходиться на передзапусковій стадії. Тобто ідея сформована у вигляді концепції, визначені основні конкурентні властивості товару/послуги, наявність ринку підтверджена, а в бізнес-плані окреслена необхідність фінансування для того, щоб запустити і в подальшому збільшувати масштаб проекту.

План виробництва і фінансовий план розписуються тільки на період перших місяців від запуску проекту. В маркетинговому плані відображається динаміка реалізації впродовж першого етапу і частково замальовуються схеми, відносно яких буде здійснюватися збут в наступних етапах. Хочеться відмітити, що наявність декількох різних схем збуту буде перевагою, оскільки цим характеризується гнучкість і диверсифікація ризиків, які на початковій стадії не закладались в модель. На цій стадії потрібно дати відповіді:

 • чи є можливість реалізації;
 • чи підтверджена бізнес-модель;
 • чи є можливість збільшення масштабу;
 • чи прораховані базові дані по ризикам.

Маркетинговий план і канали реалізації

Маркетинговий план – це важлива частина планування. Він показує як і за допомогою яких засобів ви будете здійснювати вивід товару на вибрану ринкову нішу і завойовувати її. Наявність переконливої концепції і продуманого плану реалізації дозволить перетворити бізнес-план на старт серйозного бізнесу.  В очах інвесторів  бізнесмен виступить в якості серйозного і далекоглядного підприємця. В маркетинговому плані вказують:

 • цільовий сегмент ринку (місце, яке займе продукція в разі запуску старт-ап);
 • визначення споживача (обґрунтований попит і переваги, які є у товару по відношенню до конкурентів);
 • канали реалізації.
cat-img

Категорії