• MFLOW
  • Ідеї
  • 100 Q&A
  • Низька ліквідність підприємства та ризики. Як з ними боротися?

Низька ліквідність підприємства виникає тоді, коли підприємство не має достатньо коштів, щоб розрахуватися із боргами. В першу чергу, це пов'язано із недосконалою структурою оборотних активів, а особливо із великими залишками запасів, що складно конвертувати у готівку.

Що таке ліквідність підприємства

Ліквідність підприємства - це економічний термін, який виражається у здатності своєчасно погашати борги за рахунок вільних коштів. При цьому ці кошти можуть бути доступними у даний момент часу, а можуть мати здатність з'являтися через якийсь період. Мова іде про вивільнення коштів в результаті реалізації запасів, товарів та сировини, або їх використання на виробництві.

Далеко не кожен товар можна назвати ліквідним, тобто нема гарантії того, що кожна одиниця продукції буде продана. Так чи інакше, в магазині чи на складах з'являються товари, які залежуються, втрачають свою цінність. Їх прийнято називати неліквідами.

В торгівлі неліквідний товар - це той, який не продається у середній термін. Це може відбуватися з різних причин, першою з яких є висока ціна і низька якість. Також неліквідними стає брак чи товар, в якого вийшов термін корисного використання.

Найпростіше боротися із неліквідами шляхом постійного контролю. Тобто на підприємстві завжди повинна бути інформація про те, який товар чи запас залежується, і який потрібно збути.  Маючи інформацію про реальний стан справ, необхідно здійснювати ряд заходів по ліквідації таких запасів.

Другий спосіб боротьби з неліквідами - розрахунок норми продажу, тобто оборотності. Говорячи практичною мовою, необхідно брати стільки товару, скільки за звичай продається в певний період. Якщо мова іде про малий бізнес, то ця інформація отримується безпосередньо від продавців. Однак, якщо мова іде про великі виробничі процеси, то тут необхідно строго слідкувати за нормами використання товарів і класифікувати їх відповідно до встановлених нормативів.

Будь-який неліквідний товар визначається терміном його зберігання. Якщо перетримати допустиму межу - даний товар збути стає ще складніше. У випадку виходу терміну придатності товар перетворюється у збиток.

Ми розглянули основні варіанти, коли виникають неліквідні товари, але виділимо ще додаткові причини неліквідності.

10 причин неліквідності   товарів

1. Ціна

Для підприємств торгівлі цей фактор є чи не одним із найважливіших. Покупці слідкують за цінами на товари, і якщо в околицях можна знайти товар значно дешевший, його будуть купувати саме там. Постійний контроль за цінами конкурентів дозволить не тільки тримати рівень збуту на стабільному рівні, але і вдало боротися із неліквідними залишками товарів. Деколи необхідно продати собі навіть  в збиток товар, який залежується, щоб привернути увагу клієнтів.

2. Перезамовлення товарів

Якщо замовляти більше, ніж потрібно, товари будуть залежуватися і втрачати свою вартість. Проблема вирішується не в офісах, а на місцях збуту та на складах, тому персонал повинен нести відповідальність за власні дії і розуміти, скільки чого необхідно замовляти, щоб продукція залишалася придатною до збуту.

3. Втрата якості продукції

Це може статися випадково, через псування упаковки. Інший варіант - закінчення терміну придатності. Цей товар відразу можна зачисляти до втрат підприємства, оскільки він не є активом, він є збитком. Застрахуватися від випадкової втрати якості товарів - неможливо. Деякі керівники псування продукції списують за рахунок працівників, однак ця методика не завжди є вірною. Кожен випадок потребує індивідуального підходу.

4. Товари про які забули

Це товари, які стоять не на правильному місці. Проблема стосується не тільки торгівлі, але і виробництва. Неправильне розміщення продукції призводить до того, що вона може бути просто забутою, через що втратиться її якість. Вихід із ситуації - ретельні інвентаризації та відповідальність працівників на місцях.

5. Неправильний облік товарів

Це стосується виробництв, де за роботою слідкують не на місцях, а більше з офісу. Якщо обліковий процес ведеться невірно і не відповідає дійсності, можливі втрати активів по причині  втрати якості або того, що про них забудуть. Найпоширеніша проблема – неправильна класифікація запасів.  Вихід із ситуації  - інвентаризації та присутність на них зацікавлених осіб, яким потрібно встановити відповідність між реальним станом та ситуацією на папері.

6. Поява товару-замінника

Досить часто стається так, що в магазині з'являється аналогічний товар за ціною, однак має він більш якісні характеристики. Тоді, звичайно, що покупець вибере свіжіше, якісніше, а старий товар буде і далі лежати на прилавку. Щоб такого не відбувалося, необхідно дотримуватися чіткого правила: новий товар не виставляти, поки старий не буде проданим.

7. Складний вміст продукції

Це стосується реалізації товарів, а точніше наборів, які не є зручними. Для прикладу, якщо покупцеві потрібна каструля, а її продають тільки в наборі, де інші 2 каструлі не є зручними, то такий товар залежуватиметься на складах.  Це питання вирішується шляхом маркетингу. Товари необхідно перепакувати і пропонувати їх окремо, щоб отримати шанс їх збуту.

8. Відсутність супутніх товарів

Це випадок, зворотній від попереднього, коли для певних цілей покупцеві необхідно відразу декілька речей, а йому пропонують тільки одну. Це стосується магазинів, де продається будівельне обладнання та матеріали, техніка та інше.

9. Зниження попиту на продукцію

Цей фактор найбільш поширений. Сьогодні покупець хоче одного товару, а завтра його увагу завойовує інший товар. Тут необхідно вирішувати питання виключно маркетинговими заходами - продавати дешевше, виставляти на видні місця та ін.

10. Сезонність товарів

Явище поширене і може бути повністю контрольованим, якщо правильно займатися нормуванням продукції. Необхідно досконало знати попит, щоб мати можливість формувати запаси строго у відповідності до сезонності. Якщо товар залежується, його необхідно збувати за акційними цінами, в іншому випадку він перетвориться на збиток.

10 способів покращити ліквідність підприємства

1. Перестановка

Найбільш простий спосіб, спробувати перекласти продукцію на більш видимі місця. Так можна швидше привернути увагу покупця до неї та продати її.

2. Повернення товару постачальнику

Торгові підприємства досить часто працюють на умовах можливості повернення товарів у разі їх непродажу. Про це потрібно домовлятися завчасно. Якщо ж постачальник відмовляється працювати на таких умовах, необхідно або спробувати знайти іншого, або вдосконалити систему планування запасів на підприємстві.

3. Реалізація неліквідного товару партнерам або конкурентам

Можливі випадки, коли неліквідний товар можна збути за заниженою ціною конкурентам або партнерам. Це відповідальність відділу збуту компанії, яка повинна налагодити контакт із ними, щоб мати в запасі запасний варіант.

4. Розпродажі

Гарячі ціни, знижки, акції, продаж двох товарів за ціною одного - всі варіанти можна задіювати, коли необхідно збути товар. Дуже важливо показувати на цінниках зміну ціни - це позитивно впливає на вибір покупця.

5. Оформлення товарів у подарункові набори

Можна фасувати продукцію або подавати її в більш презентабельному вигляді.

6. Розбавлення неліквідної продукції із іншою

Тут необхідно проявити хитрість і правильно згрупувати товари, які будуть доречно доповнювати одне одного. Такий спосіб дозволяє продати товар за зниженою ціною швидше, ніж звичайно.

7. Оцінка сезонності

Люди готові купувати товари зі знижкою, коли він не є сезонний. Багато людей навіть полюють за такими знижками, щоб мати можливість зекономити. Це саме той час, щоб продати всі несезонні товари.

8. Рекламні компанії

Якщо підприємство має достатньо коштів, можна задуматися про організацію реклами.  Правильна реклама завжди працює на користь продажам, однак її необхідно формувати у відповідності до потреб споживачів. Доцільно продумати не тільки суть реклами, але і де вона буде з'являтися.

9. Мотивація працівників

Найбільш дієвий спосіб тримати питання ліквідності під контролем - це грамотно організувати роботу персоналу. Мотивуйте його таким чином, щоб він був зацікавлений у правильному русі запасів.  Грошові винагороди досить часто компенсуються відсутністю втрат.

10. Видача заробітної плати неліквідами

Деколи такий спосіб використовують вітчизняні підприємства, якщо мова стосується товарів широкого вжитку. Однак браковані або неякісні товари не можна нав'язувати персоналу - це порушує їхні права. Ви можете спробувати збути товари не в якості заробітної плати,  а в якості преміальних.

cat-img

Категорії