Цілющі і смакові якості меду відомі людству здавна, тому в безперспективності цієї справи годі сумніватися.

Щоб вигідний бізнес на селі став успішним, підприємець повинен бути професіоналом своєї справи і постійно піклуватися про виявлення нових каналів збуту, а також про функціонування самої пасіки.

Плюси та мінуси бджільництва

Цей вид бізнесу ідеально підійде жителям сіл та передмість. Варто зазначити, що однією з його переваг є відсутність необхідності вкладати великі кошти в старт, на відміну, наприклад, від скотарства чи вирощування овочів.

Як і кожна справа, бджільництво характеризується як перевагами, так і недоліками. До позитивних моментів відносимо:

 1. Висока рентабельність.
 2. Не потрібно наймати помічників на перших етапах.
 3. Немає сталих виробничих технологій.
 4. Може бути додатковим джерелом прибутку.
 5. Невисока ціна обладнання.
 6. Простий метод отримання готового продуктів (мед, прополіс та ін.).

Для організації маленької пасіки необхідно вкласти не більше 15-20 тис. грн. З інформації спеціалістів відомо, що рентабельність бджільництва знаходиться в межах 30-40 відсотків, тому в подальшому можна швидко розбудувати пасіку, істотно збільшивши кількість сімей.

Один бджоляр може ефективно обслуговувати до 10 вуликів, тому, в разі залучення членів сім’ї, необхідність в наймі робітників навіть для достатньо великих об’ємів виробництва відпадає.

Також варто наголосити на тому, що зараз немає необхідності продавати мед великим компаніям – фасувальникам, оскільки наші співвітчизники воліють купувати цю продукцію безпосередньо у виробників.

Не дивлячись на великий список переваг, не можна обходити увагою і недоліки, од яких належать: висока вартість меду і супутніх продуктів, що не дає можливості сформувати велике коло перспективних клієнтів.

Крім того, зараз бджолярством займається велика кількість людей (як легально, так і нелегально), тому потрібно буде шукати шляхи збільшення власної популярності.

Вигідний бізнес на селі: технологія і особливості

Слід зазначити, що уніфікована технологія по вирощуванню сімей і отриманню готового продукту відсутня. Всі бджолярі працюють, опираючись на власний досвід та знання. Але є декілька методик, які дозволять значно підвищити продуктивність пасіки.

При наявності несприятливих факторів, бджоли об’єднуються в великі рої, гуртом будують гнізда і запасають мед на майбутнє. Бджолярі використовують це, формуючи великі сім’ї, які можуть досягати 6-7 кг ваги. Подальше збільшення ваги не рекомендоване, оскільки кожна комаха зменшує збір урожаю, оскільки у вулику достатньо бджіл, щоб заповнити його нектаром.

Бджолина сім’я створюється наступними способами:

 1. Внесенням нової матки.
 2. Об’єднанням роїв.
 3. Додаванням бджіл помічників (безматочних пакетів).
 4. Створюються штучні рої (відводки).

Такі великі сім’ї створюються тільки на сезон. Перед зимою їх ліквідують. З практики відомо, що саме створення роїв-гігантів гарантує те, що це буде вигідний бізнес на селі.

Також нагадаємо, що в сезон збору нектару бджоли активно розмножуються, що погано впливає на кількість меду, оскільки має місце зменшення медоносної сили комахи. Для запобігання збитковості бджоляр перед настанням медоносного сезону збільшує кількість рамок, щоб бджола була зайнята будівництвом сот, а також стежить за відкладенням яєць маткою.

Бджолярами використовуються дві різні методики роботи пасік – осіла та кочова. З допомогою кочової вдається суттєво підвищити продуктивність (іноді в декілька разів), оскільки вулики кожен раз розташовують в новому місці, неподалік від ареалу культур, що цвітуть в цей час.

Незважаючи на таку привабливість, для того, щоб використовувати кочовий метод, потрібно вкласти достатньо великі кошти, оскільки потрібно придбати транспорт, обладнати його, шукати місця для пасіки та орендувати їх.

З чого почати вигідний бізнес на селі?

1. Реєстрація

Бджолярство є окремим видом бізнесу, якщо ви не використовуєте продукцію тільки для власних потреб, тому підлягає обов’язковій реєстрації в податкових органах. Для нормальної реалізації товару необхідно оформити ФОП.

2. Місце під пасіку

Бджільництво буде дуже вигідним бізнесом на селі тоді, коли пасіка буде розташована недалеко від полів з медоносами. Але варто наголосити на тому, що в нашій місцевості практично немає місць, які б не засівались медоносами, тому, якщо немає можливості орендувати землю, підійде розміщення пасіки на присадибній ділянці.

Єдина рекомендація – не розташовуйте пасіку біля тваринницької ферми, а вулики розміщуйте так, щоб вони знаходились в тіні дерев і були захищеними від вітру. Відстань між рядами вуликів – 4м, між вуликами в ряду – 5 м.

3. Закупівля обладнання

При розробці бізнес-плану необхідно враховувати, що вам необхідно обладнати пасіку початковим інвентарем:

 1. Вулик (мін. 5 шт.) – 4 000 грн.
 2. Підставка під вулик (5 шт.) – 500 грн.
 3. Рамка (100 шт.) – 500 грн.
 4. Віск (5 кг) – 500 грн.
 5. Костюм з маскою – 1000 грн.
 6. Інвентар (димар, щітки, ножі, стамеска) – 600 грн.
 7. Медогонка – 2000 грн.

4. Закупівля бджолиних сімей

Цьому варто приділити увагу і знайти відповідального професіонала, у якого можна придбати декілька повноцінних сімей. Бджіл варто купувати в тому регіоні, де ви відкриваєте пасіку, щоб вони були звичними до особливостей клімату.

У здорових сімей на початку сезону є біля 7-9 заповнених рамок в 1 вулику. Якщо на дні вулику присутні сіро-білі грудки, значить сім’я хворіє аскоферозом і купувати її не варто.

Якщо бджоли здорові, вони досить активні і постійно відлітають від вуликів.
5 бджолиних сімей обійдуться вам в 2000 грн.

Вигідний бізнес на селі: бізнес-план

Перед встановленням пасіки варто розробити детальний опис бізнесу, щоб усвідомити рівень початкового вкладу.

Отже, закупка обладнання обійдеться в 9 тис. грн., а закупка сімей в 2 тис. грн.

Тепер варто підрахувати прибуток, який зможе дати пасіка. Одна родина за сезон приносить біля 40 літрів меду. 1 літр коштує приблизно 100-120 грн. Підрахувавши, ми отримаємо, що міні-пасіка за сезон принесе не менше 20 тисяч гривень. Зі сплатою податків і закупівлею витратних матеріалів ми отримуємо цифру в 15 тис. грн. чистого прибутку.

Тут ми не врахували інші продукти, які також можна реалізувати. Сума від реалізації становить приблизно 20-30 відсотків від прибутку з продажу меду.

cat-img

Категорії