Найчастіше помилки бізнес плану пов’язані з невідповідністю розрахунків в описовій і розрахунковій частині, необґрунтованими планами доходів, використанням незнайомого програмного забезпечення, використанням спеціальної термінології, спотворенням показників і неохайністю документу.

Типові помилки бізнес плану часто виникають у описовій і розрахунковій частинах проекту. Як правило, вони пов'язані з некоректним або необґрунтованим планом реалізації, використанням специфічної термінології, яка незрозуміла інвесторові або кредиторові. Читач просто може втомитися від опрацювання плану, який перевантажений надлишковою інформацією. Відмова в наданні інвестицій може бути спровокована використанням для розрахунків незнайомого програмного забезпечення або простою неохайністю при оформленні пакету документації.

Ключові помилки бізнес плану

1. Невідповідність розрахунків в описовій частині проекту

Часто виникають випадки, коли початкова інформація, що зазначається у описовій частині і подана маркетологами для гарної картинки, відрізняється від цифрових розрахунків. Така ситуація є результатом «підгонки» цифр управлінським персоналом для отримання бажаного фінансового результату. Після виявлення таких невідповідностей, інвестор відразу перестає цікавитись проектом. Бізнес-план повинен бути послідовним і відповідати загальній ідеї.

2. Необґрунтовані плани реалізації

Переважна більшість спеціалістів з розробки бізнес-планів бере за основу не реальну ринкову ситуацію, а виробничі потужності підприємства. Основна проблема при створенні бізнес-плану полягає у тому, щоб оцінка майбутніх доходів була наближена до правдивої. Для цього необхідно визначити попит на товари чи послуги, чи він є взагалі, наскільки ринок насичений аналогічними товарами. Це складна і клопітка робота, яка завершується аналізом конкурентних переваг, розрахунками частки ринку, яку можливо завоювати. Відсутність таких досліджень відразу свідчить про те, що доходи взяті "зі стелі". Такі цифри нікого не цікавлять.

3. Використання незнайомого програмного забезпечення

Закордонний інвестор може не бути знайомим з програмами, якими користуємось ми. На ринку представлено декілька варіантів програмного забезпечення, які самостійно готують розрахункові частини до бізнес-плану.

Представте собі, що поданий файл із розрахунками не запускається в інвестора, або є незрозумілим через використання інших стандартів. Найкраще для представлення бізнес-плану обирати Excel, або ж програмне забезпечення для написання бізнес-планів, яке використовується у всьому світі.  Розрахунки повинні бути чіткими та лаконічними, не потрібно перенасичувати бізнес-план великою кількістю показників, які складно оцінити за декілька годин.

4. Перевантаження інформацією

Управлінці з малим досвідом намагаються включити в бізнес-план якомога більше інформації, яка в більшості випадків ніяк не пов’язана з проектом.  Бізнес-план - це маркетинг, це одяг і вираз обличчя, з яким ви звертаєтеся до інвестора. Потрібно розуміти, що ніхто, а особливо зайняті бізнесмени, не стануть витрачати час на пошук і розуміння ваших ідей. Навпаки, їх може дратувати те, що вони за масою надлишкових даних, не вловлюють суті.

5. Використання специфічної термінології

В більшості випадків підготовкою різних розділів бізнес-плану займаються різні структурні підрозділи компанії (маркетингові, виробничі, фінансові, юридичні). Ви повинні розуміти, що ні одна з інвестиційних компаній чи банківських установ не тримають на балансі таку кількість різнопрофільних спеціалістів. Аналітики і консультанти інвестиційних фондів відрізняються поверхневим знанням галузей економіки, тим більше вони не володіють спеціальною термінологією, яка використовується всередині підрозділу. Тому не потрібно показувати відмінні знання технологічних нюансів бізнесу – мета бізнес-плану не в цьому.

6. Спотворення основних показників

Спеціалістами інвестиційних фондів часто підмічається ситуація, коли керівництво компанії-ініціатора намагається «покращити» проект, спотворюючи основні показники. До прикладу, адміністрація шахти намагається залучити додаткові 100 млн грн. для закупки деякого обладнання. При цьому, розуміючи, що реальні строки окупності проекту перевищать заплановані, адміністрація приймає рішення про заниження витрат на утримання устаткування, що закуповується,  які істотно відрізняються від паспортних. Припустимо, що при первинному розгляді такі неточності будуть пропущені, але більш глибинний аналіз доведе причини нестикування відхилень рентабельності, через недофінансування. Звичайно, що інвестор відмовиться від фінансування проекту.

7. Неохайність зовнішнього вигляду пакету документів

Ймовірність того, що бізнес-плану приділять увагу набагато збільшиться, якщо його оформлення буде красивим. Тут слід звернути увагу на типографський кольоровий друк і використання високоякісного паперу і професійного дизайну. Доставку слід проводити з використанням кур’єра, а не звичайною поштою, оскільки поштові відправлення найчастіше приходять до адресата м’ятими і брудними. Шлях такого документа може закінчитись в смітнику, а не в руках у керівника інвестиційного фонду.

cat-img

Категорії