У багатьох бізнес-планах розробники дуже часто випускають такі важливі пункти в розділі маркетингу, як розбивка ринку на TAM, SAM і SOM. Абревіатура створена для поетапного та структурного аналізу ринку, на який буде виходити нова компанія.

  • TAM - це загальний обсяг наявного або цільового ринку (тобто це сумарна кількість продаж  групи аналогічних товарів у певному географічному чи галузевому просторі).
  • SAM - це доступний ринок (тобто це частина ринку TAM, на якому буде працювати досліджуване підприємство );
  • SOM - це частка ринку підприємства (частина SOM може складати цілий ринок SAM за умови що на ньому відсутні конкуренти).

Визначення TAM, SAM і SOM вимагає проведення деякого дослідження ринку (рівні дослідження розрізняються залежно від типу продукту і потенціалу ринку). І як тільки всі дані будуть зібрані можна буде проводити відсоткову оцінку кожного із ринків.

Приклад використання оцінки ринку TAM, SAM, SOM

Ви пропонуєте на ринок новий калькулятор, що проводить обчислення фінансових показників для бізнес плану.

Ринок ТАМ складає усі програмні продукти, а також компанії, що займаються даними послугами. Тут також оцінюються типові споживачі даної інформації. Для зазначеного вище ринку основними споживачами є ділове населення від 25 до 35 років, що мають вищу освіту та працюють над запуском власної справи. Також сюди відносяться студенти, яким потрібно виконати розрахунки до курсових робіт  - це студенти економісти, бухгалтера та фінансисти віком від 18 до 21 року. В Україні кількість працездатного населення складає 30%. Близько 20 тисяч осіб на місяць шукають роботу, це 240 тисяч осіб на рік. 10% людей цікавить відкриття власної справи, це 24 тисячі осіб на рік – вони і становлять аудиторію.

Ринок SAM – це  молоді люди, що шукатимуть в інтернеті програму, яка допоможе їм здійснити аналіз. Для оцінки такого ринку достатньо проаналізувати кількість пошукових запитів за темою. Результати покажуть, що такі програми шукають близько 20 тисяч разів на місяць.

Ринок SOM  - це та частина ринку, яку реально можна забрати у конкурентів. Для прикладу, якщо на ринку діє 10 підприємств, що надають аналогічні послуги, то у найкращому випадку можна розраховувати на 10% клієнтів на місяць.

cat-img

Категорії