• MFLOW
  • Ідеї
  • 100 Q&A
  • Сучасні технології розробки бізнес плану

Якщо би ви загуглили, чи актуальними на сьогодні є бізнес-плани в класичному форматі, ви би отримали велику кількість думок експертів про безглуздість і дисфункцію цього документу. Та бізнес планування не збирається виходити із арени свого функціонування, він просто видозмінюється. З кожним роком зростає популярність нових підходів до розробки бізнес-плану, що базується, в першу чергу, на повазі до часу інвестора.

З кожним роком зростає кількість індивідуальних інвесторів, які хотіли би долучатися до спільних справ власними фінансовими збереженнями. Вони часто не є обізнаними у технології виробництва, тому для них деталі значення не мають. Їм потрібне одне – трекшн.

Потенціал

Трекшн - це потенціал, з яким можна монетизувати цінність продукту в очах клієнтів.

Для прикладу, якщо ви ввійдете в будь-який офіс потенційних партнерів у шлемі, ви цим створите інтригуючий образ. Вони як мінімум зацікавляться і захочуть зрозуміти, для чого ця вся вистава.

Стандартно, для створення бізнес стратегії припускають написання плану. Однак моделювання - абсолютно новий вид розробки власного бачення. Воно передбачає відображення дійсності за допомогою створення шаблонів і аналогій. Сьогодні поговоримо про такий його вигляді, як бізнес-канва.

Бізнес-канва. Що це таке

Бізнес-моделювання за допомогою канви не дуже поширене, але разом з тим таке планування працює. Канва містить 9 блоків, кожен з яких характеризує певний елемент бізнес-процесу.

Початковий елемент канви – споживчий – тут зазначається, хто є основними споживачами. Слідом за визначенням цільової аудиторії визначається цінність пропозиції. За ними йде блок каналів розподілу, за якими продукцію доносять до споживача. Відносини з клієнтами становлять четверту частину канви.

Усі ці зазначені вище процеси формують можливість отримання грошей – вхідних грошових потоків.  Для цього потрібно врахувати сегменти ключових ресурсів і ключовий діяльності, які закладають фундамент виробництва.

Дуже важливий сегмент у канві - дослідження потенційних партнерів, який роблять можливим виробництво товарів і надання послуг. Ну і останнім блоком виступає структура витрат, які неминучі для будь-якого бізнесу.

 

Ключові ідеї канви

Орієнтир на споживача

Канва фундаментально побудована на парадигмі «вирішення проблеми клієнта», на чому і зосереджується виробництво. У той час як класики бізнес-моделей можуть критикувати бізнес-канву за занадто продукто-орієнтований підхід, як раз в цьому і полягає його актуальність. Позиціонуючи інструмент для бізнес-планування як інструменту оцінки та аналізу ідеї, до неї більше залучаються виробники, що і є основною метою канви.

Кожен виробник в світі хоче говорити про своє рішення. Значить, цьому потрібно приділити увагу.

Ухил в інновації

Нехай у канві є розділ "рішення"- один з найменших розділів документа. Чи не тому, що розробка відмінного рішення не важлива, а тому, що розробка рішення є лише частиною істинного продукту стартапу. Саме бізнес-модель, а не саме рішення, є вашим справжнім продуктом.

У той час як стартапи наповнюють канву своїми ідеями, вони швидко починають розуміти, що кристально чиста ідея в їх голові не така вже кристально чиста. Більш того, більшість невдач стартапів відбуваються не через нездатність створити продукт, який вони мали намір зробити, а через нездатність зрозуміти і створити саме той продукт, в якому дійсно потребують споживачі.

Глибоке розуміння потреб ваших клієнтів є необхідною умовою для створення ідеального продукту.

Простота розуміння

Створення максимально простої і інтуїтивно зрозумілої для заповнення структури канви - одне з ключових завдань його розробки. Пропонувати стартапам створення бізнес-моделі, при яких доведеться читати описи користувачів, продукції, технології, марна справа - з огляду на той факт, що більшість з взагалі не користуються бізнес-плануванням.

Пам'ятайте головне правило для інноваційних продуктів:

"Перш ніж ви зможете просити клієнта використовувати ваш продукт, ви повинні розуміти, що ви просите їх відмовитися від альтернативного ".

Версія канви була вдосконалена і налагоджена за тисячі годин тестування юзабіліті безпосередньо зі стартапами. Крім використання її в коледжах і університетах, останнім часом вона була прийнята в кілька вищих школах. Вона була навіть успішно протестована в групі 9-12-річних дітей на аналогу «Startup Weekend»

Пошук підтримки проти безпосередньої реалізації

На ранніх стадіях створення продукту все здається можливим, і складно охопити всі безліч можливостей в бізнес-плані. Рішення - це створити кілька варіацій бізнес-моделі і протиставити їх один одному.

Стимулювання обговорення

Безумовно, найбільші зміни відбуваються в процесі обговорення ідей з оточуючими. Коли викладаєш одну сторінку канви перед будь-ким, вони не можуть не прочитати її, і не можуть не висловити свою думку. В цьому криється справжній успіх.

Ви можете використовувати канву, щоб отримати швидкий зворотний зв'язок з боку колег, менторів та інвесторів - що дозволяє зіставити всі думки, знайти слабкі помилки в логіці і побачити найбільші ризики у вашій моделі.

Ітерація

Легкий і зручний інтерфейс канви дозволяє регулярно гнучко змінювати модель і використовувати попередні версії для відстеження еволюції бізнес - моделі. У той час як бізнес-план передбачає підхід "План і Реалізація", канва дотримується більш ітеративного підходу "Пошук, потім Реалізація".

Приклад із практики. Бізнес-кейс Intel

Всі знають Іntel як найвпливовішу компанію в світі по виробництву мікропроцесорів. Втім, мало хто чув про її проект  Micronica. У якийсь час Intel з властивою компаніям самовпевненістю вирішила розширюватися. Проект по запуску на ринок надточних годинників з вбудованими мікропроцесорами, які вже стали візитною карткою фірми, повинен був стати найбільш успішним в історії компанії.  Принаймні так здавалося розробникам.

На ділі ж виявилося, що так не є, тому що  покупців не цікавлять високотехнологічні наручні годинники. Для них важливо – не це.  Як результат, Intel отримали щиглика в носа від знаменитих компаній, які продавали багатим клієнтам статусність і багатство зовнішньої обробки. І такі годинники користувались високою популярністю, на відміну від дорогих надточних годинників.  Дорогі годинник Intel нікого не цікавили, тому що ними не можна було хвалитися.

У чому був прорахунок компанії?

З точки зору бізнес-моделювання Intel зав'язали виробництво на одному блоці канви, абсолютно випустивши з уваги інші. Вони сконцентрувалися на тому ключовому ресурсі, який знали найкраще - виробництві мікропроцесорів. Так, в цьому Intel немає рівних. Однак компанія зовсім не розуміла кінцевих споживачів, за що вони готові платити гроші, і які стосунки з ними потрібно будувати.

З самого початку Intel постачала свої годинники компаніям, яким дійсно потрібно було отримувати надточні дані. Тому вони припустилися до думки, що такий продукт потрібен усім.

Сьогодні ж у компанії відмінно пам'ятають про урок, який дав їм проект Microma. Однак, про нього не шкодують.  Принаймні про це не шкодує генеральний директор, оскільки він по сьогоднішній день носить годинник вартістю 15 мільйонів доларів як згадку про помилку, якої він припустився у бізнес-моделюванні.

cat-img

Категорії