• MFLOW
 • Ідеї
 • 100 Q&A
 • Що таке діаграма Ганта та як вона використовується у бізнес-плані

Економічні основи бізнес планування базуються на використання наукових розробок в області оптимізації затрат часу та ресурсів та підвищення якості продукції.

Основоположником школи оптимізованого управління часом є Генрі Л. Гант. Він ще в 1910 році склав і впровадив використання графіку або діаграми, що носить його ім'я у бізнес-процеси та процеси, що пов'язані із організацією робіт.

Як виникла діаграма Ганта

Діаграма Ганта була названі в честь Генрі Ганта (Henry Gantt). Часто вважають, що саме йому вперше прийшла ідея планування проектів за допомогою горизонтальних гістограм, але це не  є так. Першим, хто пов'язав такі діаграми з проектною діяльністю, був польський інженер Кароль Адамецкі (Karol Adamiecki) ще в 1896 році.

Професор Адамецкі придумав ідею візуального відображення процесів і прогресу, щоб полегшити перегляд і облік виробничих графіків. Більшість його досліджень були пов'язані зі сталеливарною промисловістю. Робочою назвою стала "гармонограма" (harmonogram).

Автор публікував свої статті про своє "відкриття" на польській і російській мовах. Саме тому ідея з діаграмами не отримала широкого поширення у світі.

Генрі Гант також самостійно прийшов до тієї ж ідеї через 15 років. Він зайнявся візуальним плануванням з гістограмами в 1910 році, щоб дати зрозуміти супервайзерам, чи буде виробництво успішним або відставатиме від графіка. Таким чином, за діаграмами закріпилася назва Gantt Charts.

Що було до діаграм?

Перш ніж почати використовувати зручні діаграми Ганта, управлінці просто планували свої проекти на папері. Цим часто займаються і сьогодні.

На щастя, зараз уже розроблено досить багато зручних і легких інструментів для управління проектами, які часто за основу для візуального відображення справ використовують саме діаграми Ганта.

Що можна побачити і відстежити за допомогою діаграм Ганта?

 • Які завдання включає в себе проект
 • Дати початку і закінчення будь-якого проекту
 • Тривалість завдань: коли вони починаються і закінчуються
 • Скільки часу займе кожна задача
 • Хто працює над кожним конкретним завданням
 • Способи об'єднати завдання

Основною частиною графіку є відображення залежності однієї виконаної роботи від іншої. Гант винайшов, що зручно формувати діаграми для кожного працівника, і результати його роботи повинні ставати основою для роботи інших працівників. Щоб показати, як відбуватиметься процес передачі завдань від однієї матеріально-відповідальної особи до іншої, і скільки часу потрібно на це, створені перші діаграми Ганта, що мають вертикальну вісь, на яких зазначається перелік робіт, і горизонтальну - де визначається часовий проміжок.  Як результат, такою діаграмою почали користуватися не тільки бізнесмени, її почали широко використовувати в військовій діяльності, великих розважальних мироприємствах і взагалі для організації будь-якого процесу.

Взагалі для організації та планування бізнесу використовуються різні технології, однак графік Ганта має свої переваги перед ними. Разом з тим є і деякі недоліки. Розглянемо їх

Переваги діаграми Ганта

 1. Графічний огляд - основна перевага графіку в тому, що він відображається графічно та інтуїтивно зрозуміло для читача. Він складається із горизонтальних смуг різних за кольором, де кожен із кольорів відповідає за певний вид діяльності або роботу певних осіб.
 2. Широке коле використання - графік може використовуватися для планування практично будь-яких завдань, що зробило його універсальним і відомим рішенням у бізнес-колах

Недоліки діаграми Ганта

 1. Статичність - не всі проекти є статичними. Кожен проект вимагає постійного корегування в процесі діяльності. Діаграма Ганта є статичною. Для того, щоб зробити певні зміни, слід повністю переплановувати всю діяльність. Діаграма не включає декілька варіантів планування та різних варіантів розвитку ситуації.
 2. Відсутність значимих елементів. Не всі завдання на підприємстві є основними. Графік не дозволяє виділити ті завдання, яким слід виділити максимум зусиль. Через це втрачається певна наглядність у меті та цілях підприємства.

Способи створення діаграми Ганта

Як було зазначено вище, найпростіші Gantt Charts можна легко створювати на аркуші паперу.

Об'єднайте всі свої завдання в список. Перейдіть до потрібної дати початку та тривалість, яка для кожного завдання.

 • Намалюйте графіки і горизонтальні блоки, розбивши поділу на дні або тижні.
 • Додайте свої завдання на графічні шкали. Визначте ранні дати початку. Відзначте час, необхідний для їх завершення.
 • Визначте розклад. Ваші залежні активності не повинні починатися до тих пір, поки завдання, від яких вони залежать, не будуть виконані. Графіки Ганта допоможуть вам знайти критичні шляхи, визначити пріоритети і застосувати WBS (структура розбивки робіт). Якщо ваш проект великий і складається з багатьох завдань, обов'язково встановіть все залежності правильно, інакше вийде щось дуже складне.

Програмне забезпечення, що використовується для побудови діаграми Ганта

Для побудови даної діаграми використовуються різні програми. ПО, засноване на Gantt Charts, призначене для планування проектів та грамотного управління ними. Ці сервіси були створені і створюються для автоматизації процесів, створення залежностей завдань, додавання етапів, визначення критичних шляхів і т. д.

Сьогодні можна використовувати локальні програми, такі, як Microsoft Project, або будь-який потужний онлайн-інструмент для управління проектами з використанням діаграм Ганта.

Онлайн-підхід спрощує спільне використання та планування проектів. Будь-який член команди може бачити заплановані завдання і відстежувати статуси, оновлювати власну інформацію і прикріплювати файли.

Ось кілька успішних онлайн-рішень з використанням Gantt Charts:

 • Celoxis
 • ProjectInsight
 • VisionFlow
cat-img

Категорії