Презентація - кінцева стадія бізнес-плану, яка дозволяє підсумувати всю зроблену роботу і показати здібності організаторів бізнесу не тільки до праці чи управління власним підприємством, але і наскільки вони вміють подати свій товар чи послугу.

Якщо організатори не вміють презентувати свій бізнес, вони так само не зможуть презентувати і товар. Однак якщо для товару можна залучати маркетологів, то шансу презентувати  бізнес ще раз не буде.

Що таке презентація бізнес плану

Презентація - це коротка доповідь на 2 хвилини, яка повинна бути підкріпленою презентацією (слайдами в Power Point), що буде відображатися на проекторі, або на листках презентації, що роздруковується на папір.

20 правил складання презентації бізнес плану

 1. презентація повинна бути тезисною;
 2. відсутня емоційна складова презентації.  Не слід використовувати слова: вигідна пропозиція і їм подібні, оскільки професіоналам не подобається, коли замість них вирішують, чи є пропозиція вигідною, чи ні.
 3. якщо доповідь є короткою, на 2-3 хвилини, слід відкинути усі жарти чи історію про втілення вашої давньої мрії.  За цей час інвестор хоче почути тільки власну вигоду в участі у даному проекті.
 4. якщо доповідь розрахована на 5-10 хвилин,  сухі факти слід розбавляти деталями;
 5. перший слайд презентації повинен складатися з одного речення. Це речення повинно чітко описати що планується презентувати інвесторові та споживачам.
 6. другий слайд повинен містити 2-3 речення. Це додаткові уточнення до першого речення, які дозволять плавно ввести в курс, чим ваша пропозиція є вигідна, корисна.
 7. ціновий фактор не слід розглядати як ключовий, оскільки ціни знижувати можуть всі.
 8. концентрувати увагу глядачів потрібно на цифрах і на органічності їх використання.
 9. всі графіки, картинки та описи повинні виконуватися в одному стилі, вони повинні бути зрозумілими та з використанням легенд.  Від деталізованих схем і графіків слід відмовитися.
 10. презентація повинна виглядати у шаблоні "проблема-рішення".
 11. визначте, хто є споживачем вашої продукції і яким чином ви заставите його відмовитися від існуючих альтернатив.
 12. необхідно чітко зазначати цілі проекту, яких планується досягнути в кінцевому результаті.
 13. значна увага звертається на маркетинг - оскільки саме від того, чи буде продаватися товар, буде залежати, чи житиме такий бізнес.
 14. аналіз ринку показується кількома сухими цифрами, радужні прогнози не повинні фігурувати в презентації, оскільки практики їм не вірять.
 15. фінансова  пропозиція - це пропозиція інвесторові вкласти певну суму на певний період і отримати гроші. Вона повинна бути чіткою і простою у розумінні.
 16. покажіть, скільки вкладається особистої праці та грошей для того, щоб бізнес жив.
 17. познайомте інвестора із командою та опишіть, чим вона займатиметься;
 18. наведіть  перелік можливих ризиків, з якими підприємство може стикнутися. Одним реченням до кожної проблеми  необхідно показати можливості їх вирішення.
 19. покажіть, скільки часу потрібно для того, щоб вийти на планову потужність. Використання діаграми Ганта із зазначенням конкретних дат - вітається.
 20. коротко опишіть можливу стратегію розвитку підприємства на 5-10 років.

Альтернативний варіант презентації

Як альтернативний варіант, презентацію можна подавати у вигляді бізнес-канви.  Це схематичний поділ всієї  розповіді на 9 блоків, де на кожен блок виділяється більше чи менше місця для опису деталей. Читайте більше, що таке бізнес-канва, у статті: Сучасні технології розробки бізнес плану.

Оформлення презентації

Сьогодні на ринку є десятки різних шаблонів для Power Point, які умовно можна придбати за 10-15 доларів. Таке незначне вкладення дозволить отримати вже готовий шаблон, налаштований саме на бізнес план. Він матиме органічну інфографіку, що дозволить отримати сучасний та стильний зовнішній вигляд презентації. Окрім цього, розробники шаблонів готують і різні варіанти графіків та діаграм із сучасним дизайном, якого не можна знайти в стандартних пакетах Power Point.

Підготовка до презентації

До будь-якої презентації потрібно ретельно підготуватися. Краще, що ви можете зробити, це організувати пробну презентацію для власних друзів та сім'ї та запитати в них, чи все їм зрозуміло. Інвестор так само як і друзі не розуміється у тонкощах бізнесу та технологічних особливостях, тому вся інформація повинна викладатися простою, зрозумілою мовою. Презентацію потрібно повторювати стільки разів, поки із мови не заберуться паузи та затягування слів. Тільки ретельна підготовка зможе допомогти вам виглядати більш впевнено.

Для того, щоб виглядати більш переконливо, варто записати власну промову на відео і самостійно оцінити, як ви подаєте інформацію. Якщо вам бракує рухів, жестів та емоцій  - попрацюйте над ними.

cat-img

Категорії