• MFLOW
 • Ідеї
 • 100 Q&A
 • Як оцінити перспективи розвитку бізнесу в Україні

Кожне підприємство проходить таку стадію розвитку, коли необхідно оцінювати його вартість. Оцінка вартості компанії завжди залежить від її перспективності. Навіть якщо власник бізнесу переконує інвестора чи будь-якого іншого оцінювальщика у тому, що перспективи райдужні, справи йдуть в гору і скоро «весь ринок буде наш» - це зовсім не означає, що так воно є насправді. Основний інструмент для оцінки перспективності - факти.

При оцінці перспектив розвитку підприємства найголовніше розуміти: навіть якщо сьогодні компанія здається привабливою, ситуація може змінитися. Це відбувається через зміну ринку. Тому вкрай важливо побачити, яким буде підприємство в майбутньому, спираючись на існуючі в ньому і на ринку тренди.

Існують внутрішні та зовнішні фактори, що впливають на перспективність бізнесу в Україні чи в будь-які країні світу.

Внутрішніми є :

 1. здатність до змін;
 2. потрібність продукції;
 3. розвиток та навчання персоналу.

Здатність до змін

Варто звернути увагу на те, чи підприємство здатне виробляти нову продукцію, чи тримається силоміць за розроблену раніше. Якщо лінійка товарів оновлювалася давно - швидше за все, слід очікувати, що перспективи розвитку бізнесу будуть не радужними.

Потрібність продукції

Необхідно оцінити орієнтованість компанії на продукт. Чи справді ринку потрібно те, що є у підприємства? Або успіх - лише результат маркетингових зусиль? Наприклад, якщо ми бачимо, що в компанії вдосконаленням продукту займаються невелика кількість співробітників, а в відділах реклами і продажів - роздутий штат, то даний факт неминуче тягне за собою питання виживання в умовах відсутності реклами.

Розвиток та навчання персоналу

Слід звернути увагу на кількість нових компетенцій, які освоїли співробітники компанії за останній рік-два. Якщо підприємство повільно освоює нові технології, спираючись, в основному, на попередні досягнення, значить, велика ймовірність, що через декілька років підприємство просто витіснить нова молода компанія.

Якщо ж компанія вміє знаходити нові компетенції та вміє їх запропонувати ринку,  використовує нові способи маркетингу та збуту – такі перспективи розвитку бізнесу значно збільшать вартість підприємства.

Розглянемо зовнішні чинники. Ними є :

 1. обсяг ринку;
 2. розвиток ринку;
 3. охоплення ринку;
 4. ймовірність спаду ринку;
 5. новизна товару;
 6. власна ніша.

Обсяг ринку

Необхідно оцінити скільки ринок взагалі може спожити такої продукції? Якщо підприємство працює тільки на регіональних ринках, оцінюється саме він. Якщо є перспективи виходити на ринок всієї країни – оцінюється ринок країни. У випадку виходу на міжнародні ринки досліджується ринок конкретної країни, в яку буде постачатись продукція.

Розвиток ринку

Потрібно розуміти, в яку сторону рухається ринок. Зокрема, якщо ринок біткойна зростає на 1000% на рік, то слід розуміти, що за стрімким зростанням іде спад. У той самий час, якщо ринок нерухомості починає розвиватися, і попит на квартири та магазини зростає, то слід розуміти, то ще щонайменше 5 років можна продавати будівельну продукцію.

Охоплення ринку

Для того, щоб визначити, яку долю ринку займає підприємство, необхідно "познайомитися" з усіма його гравцями максимально близько. Для цього слід експертним методом чи методом спостереження дослідити оборот підприємства та підрахувати, яку частину із сукупного обороту конкурентів може реалізувати досліджене підприємство.

Ймовірність спаду ринку

Буває так, що у підприємства - величезна частка ринку, але сам ринок скоро помре, так як передбачається поява нових технологій, які витіснять старі. Для прикладу заміна компакт дисків на флешки.  Перспективи бізнесу на такому ринку будуть поганими.

Новизна товару

Буває так, що ємність ринку ще не досягла піку, тому що споживач поки не може орієнтуватися у кращій продукції, бо не знає її. З виходом на ринко нової кращої продукції споживач обиратиме стару, оскільки її рекомендують, її знають. На цьому етапі напрацьовується культура користуванням такою продукцією.

Власна ніша

Іноді компанія не збирається зайняти весь ринок, а вибирає собі найбільш привабливий сегмент і в ньому працює. Можливо навіть не найбільш привабливий, але найбільш вузький. Практика показує, що споживач охоче придбає необхідний товар у вузькоспеціалізованій компанії, аніж у "супермаркеті".

Підведемо підсумки як оцінити перспективи розвитку бізнесу

Перспективи розвитку бізнесу фірми розкривається в двох напрямах, що пов'язані із діяльністю підприємства: зовнішні та внутрішні. Для початку оцінюються зовнішні, оскільки від них залежить як будувати внутрішню політику підприємства.

 1. Оцінка перспектив розвитку малого бізнесу починається із вивчення «розміру торта», тобто обсягу ринку, який можна охопити. Для цього досліджуються:
 • обсяг ринку, його динаміка, а також прогноз по прив'язці до інших галузей.
 • ступінь насиченості ринку і конкурентні переваги гравців;
 • плани виходу на ринок великих гравців з інших галузей;
 • поточна і цільова частки компанії на ринку з урахуванням можливостей масштабування бізнесу.
 • наявність у компанії конкурентної переваги у вигляді ексклюзивного доступу до сировинної бази, розвинутої інфраструктури, патентів і т. д .;
 • наявність диверсифікованої клієнтської бази.
 1. Після оцінки потенціалу ринку в цілому оцінювачу необхідно зробити висновок про те, наскільки поточні і цільові виробничі потужності компанії здатні задовольнити попит, для чого оцінюються:
 • максимальна продуктивність підприємства, наявність резерву потужностей або програми їх розширення;
 • собівартість продукції, яка визначає прибутковість підприємства і можливості конкурувати за ціною;
 • відповідність компанії вимогам ринку за якістю продукції і термінами її поставки.
cat-img

Категорії