• MFLOW
  • Ідеї
  • 100 Q&A
  • Фінансування бізнесу: інвестор чи кредитор?

"У мене є крута бізнес-ідея! Якби мені хтось дав грошей, я би міг заробляти мільйон в рік"

досить часто такі слова можна почути від початківців, які планують реалізувати власні стартапи. При цьому такі фрази звучать не тільки від молодих людей.  Більшість людей, що ніколи не мали справу із інвесторами та реальними інвестиціями, абсолютно переконані у тому, що якщо вони поділяться 50% від прибутку зі своїм інвестором, то він буде готовий профінансувати повну вартість стартапу. На жаль, правда життя - інша. Насправді, нікого не цікавить ваших 50% від прибутку, оскільки прибуток – це просто бухгалтерська цифра, яку можна отримати, а можна і не отримувати, все залежить від професійних навиків бухгалтера.

Все, що цікавить інвестора – це його реальний заробіток – тобто гарантії повернення власних вкладень, і отримання доходу протягом життя.

Гарантії

Кожен інвестор знає, що поки гроші будуть потрібні для інвестицій – підприємець зробить все, щоб їх отримати, тому буде старатися показувати і прибутки, і як гарно він вміє працювати. Але після того, як борг перед інвестором буде погашеним, а підприємство буде складати враження успішного – виникне спокуса не платити пожиттєві дивіденди. Практика українського бізнесу є  саме такою, тому інвестора буде дуже тяжко переконати у вашій порядності та партнерстві на все життя.

А взагалі тільки кожна десята ідея може дійсно приносити прибуток, а про швидку окупність проекту та  дійсно супер-прибуткові ідеї годі і говорити - це одиничні проекти на сотні і навіть тисячі запущених стартапів. Тому перше, що потрібно зробити, шукаючи інвестора – це запевнити його у тому, що ви дійсно можете заробити ці гроші, що ви можете випускати унікальний продукт, який буде кращим за ті, що вже є на ринку.  Переконайте його в тому, що ви зможете вистояти конкурентну боротьбу, що виникне дуже скоро.

Порахуйте період окупності проекту

Однак перед тим, як мріяти про фінансування бізнесу в Україні , варто все-таки скласти бізнес-план та розібратися із основами фінансів та підприємництва, для того, щоб можна було порахувати наближені до реальних потреби у коштах.

Не потрібно придумувати якихось мегадорогих планів, які протягом року  окуплять інвестиції і принесуть декілька мільйонів доходу.

На практиці таких проектів практично не існує. Період окупності бізнесу із стартовим капіталом не може складати один рік. Було би дуже добре, щоб ви вписалися хоча би в 5 років, якщо мова іде про серйозний проект.

Скільки потрібно власних коштів

Ви повинні розуміти, що якщо у вас є 25% всього необхідного майна, а вам потрібно 75%, то можете викинути такий стартап і взагалі нікому його не показувати. Жоден інвестор не буде вкладати кошти, якщо не побачить, що ви так само як і він, ризикуєте власним капіталом. Тільки якщо він побачить, що ви поклали на реалізацію бізнес-ідеї все своє майно і дійсно будете працювати на повну потужність, щоб повернути ці гроші - вам повірять.

Якщо ви маєте 50% майна, то можете перед собою поставити нагадувач, що ви щодня ризикуєте ста відсотками капіталу. Просто пам'ятайте це.

Якщо ж у вас є 75%, а вам не вистачає 25% - тоді з вами дійсно можуть розмовляти інвестори і розуміти, що ви не є оптимістом-новачком, а дійсно розумієте, що таке ризики підприємництва.

Наявність власних коштів є обов'язковою умовою для підприємців, що шукають інвесторів

Із кредиторами все простіше – кредит може покрити 100% потреб за наявності застави, при цьому ваші фінансові результати  не будуть цікавити нікого: незалежно від того, прибуткове чи збиткове підприємство  рахунки повинні погашатися вчасно, у іншому випадку – штрафи та пеня.

Перший варіант є неможливим без наявності власних коштів, а другий – це робота в умовах постійного тиску на межі повного виснаження.

Фінансування бізнесу інвестором

В першу чергу необхідно для себе визначитися, чи готові ви ділитися власними прибутками з іншими людьми, якщо вони  не будуть приймати участь у виробничому процесі? Для вітчизняних підприємців така практика не є поширеною, на відміну від бізнесу, що організовується у розвинених країнах.

Форма участі у капіталі є звичайною практикою фінансування для бізнесу в США та інших розвинених країнах. В Україні практично відсутні технічні можливості для пошуку зацікавлених інвесторів для фінансування інтернет-проектів.  Зазначимо, що, приміром, у США створюються цілі тематичні телевізійні шоу, які присвячені пошуку цікавих бізнес-ідей, які охоче фінансуватимуться інвесторами та інвестиційними групами. Українці мають можливість користуватися віртуальними платформами для пошуку інвесторів, які націлені не тільки на бізнес у США, але і по всьому світу.

На сьогодні у світі діють інвестиційні фонди, які охоче фінансують цікаві проекти. Звичайно, що їх цікавість вимірюється економічним інтересом -  відсотками від майбутніх прибутків.

Як правило, інвестори формують частину акціонерного капіталу і отримують відсоток прибутку, пропорційний вкладенням. Тобто, якщо інвестор вкладає 100 тисяч доларів у проект, а власник тільки 10 тисяч, то, зрозуміло, що бізнес фактично належатиме інвесторові, а його ініціатор задовольнятиметься сумою, що становить 10% від прибутку. Можливі різні варіанти домовленостей, коли інвестор може збільшити відсоток прибутку ініціатора бізнесу в обмін на його активну участь у проекті, але це все – справа особистих домовленостей та оцінювання вартості праці.  Є різні практики участі інвесторів у капіталі, розглянемо їх.

Ринок прямого інвестування

Багато інвестиційних компаній чи фізичних осіб, що знаходяться по всьому світу, готові вкладати в частину капіталу новостворених чи діючих підприємств. Прямі інвестиції – це, як правило, інвестиції у акціонерний капітал вже діючого підприємства. Акції підприємств мають свою ціну, яка може змінюватися в залежності від успішності компанії. На сьогодні система фінансових ринків побудована таким чином, що підприємства, маючи хоча би мінімальні прибутки, стають учасниками фондового ринку та можуть виставляти акції на публічні торги.

Венчурне фінансування капіталу

Даний вид фінансування бізнесу широко практикується в розвинених країнах, він пов’язаний із участю інвестора у капіталі підприємства в довгостроковому періоді (5-7 років) з метою отримання частини прибутку підприємства. Інвестор не обов’язково може приймати активну участь у розвитку бізнесу підприємства.

Для того, щоб знайти особу, зацікавлену у фінансуванні бізнес-ідеї, необхідно звернутися до пошукових систем та знайти найбільш актуальні площадки, які існуватимуть на потрібний момент часу. На сьогодні створюється велика кількість платформ, які допомагають бізнесменам-початківцям знайти кошти для початку бізнесу. Одною із таких площадок є Startups.co, яка уже налічує близько 15 мільйонів користувачів. Це найбільший сайт, де збираються зацікавлені особи як у пошуку коштів, так і в інвестиціях. Як варіант, є ще одна міжнародна площадка Gust.com. В Україні популярності набирають площадки startup.ua, investgo24.com та інші. Суть проектів у тому, що підприємці реєструються на сайтах та розповідають коротко суть бізнес-ідеї, вказуючи напрямок діяльності та можливий майбутній дохід. Це площадки для фінансування малого бізнесу не тільки інтернет-проектів, але і традиційних форм комерції.

Мережа бізнес-ангелів

Поняття увійшло до фінансової системи після активної діяльності однойменних платформ, на яких здійснюється пошук інвесторів, що будуть приймати активну участь у розвитку проекту. На відміну від венчурного фінансування капіталу, в якому інвестор може і не зустрічатися з підприємцем, бізнес-ангели можуть прагнути входити до апарату управління або безпосередньо приймати участь у виробничому процесі. Є навіть практика, коли саме бізнес-ангели пропонують молодому підприємцеві працювати у стінах компанії інвестора для того, щоб новостворений бізнес був більш продуктивним. Такі інвестори не просто вкладають кошти, вони діляться власним досвідом і використовують свої бізнес-кола для просування продукції. Знайти такий спосіб фінансування можна на платформах Funded.com, Angel Capital Association, Angel Investment Network, AngelList та ін.

Краудфаундингові компанії

Слово походить від англомовного crowd — «громада, гурт, юрба», funding — «фінансування», а саме поняття означає створення бізнес-кіл, які утворюють капітал для подальшого інвестування.  Це може бути та сама форма, що й у венчурному фінансуванні, чи участі бізнес-ангелів, але основна відмінність краудфаунтинду – інвесторів може бути багато. Такими інтернет-площадками є Kickstarter, Pererbackers и Indiegogo. Є і акредитовані інвестори, яких можна знайти на площадці OurCrowd.

Соціальні сторінки професіоналів

Існує одна із найбільш поширених площадок, де люди знаходять одне одного за професійними навиками. Це такі соціальні площадки як LinkedIn, EFactor, Xing, Plaxo, Startup Nation, Cofoundr і Meetup. Фактично, це особистий пошук людей, який передбачає подальші домовленості про умови співпраці, але саме такі платформи дозволяють знайти інвесторів.

Зазначимо, що в умовах нестабільної економіки та високого рівня корупції в Україні, складно буде знайти інвестора на зарубіжних платформах для фінансування рядових вітчизняних проектів. Щоб зацікавити закордонного інвестора, необхідно пропонувати дійсно нові ідеї, і вони, більшою мірою, будуть пов’язані з організацією традиційного бізнесу, а не електронного.

Фінансування бізнесу кредитором

Кредитування – як можливість фінансування капіталу є більш прийнятною для вітчизняного бізнесу. Єдине завдання: заробити достатньо коштів, щоб погасити борги, і далі продовжувати вільну, фінансово-незалежну діяльність, є найбільш прийнятним.

Однією із доступних форм фінансування, що практикуються в Україні, є кредитування. Зазначимо, що кредитування може здійснюватися не тільки банками, але і сторонніми організаціями чи фізичними особами. Головна мета кредиторів – повернути гроші та отримати економічну вигоду – відсоток від суми позики.

Кредитування на розвиток бізнесу не є поширеним в Україні. Для того, щоб започаткувати свій проект, потрібно звертатися до  банків, які зможуть запропонувати кредит на п'ять років. Підприємці можуть розраховувати на суму близько 1 млн. грн. В середньому відсоткова ставка становить від 18 до 25% річних. Разом з цим більшість банків вимагають одноразову комісію в розмірі 1% і в додачу додаткову комісію, що сплачується щомісяця. Практикується також можливість кредитування за умови першого внеску в розмірі 30%.

За останніх 5 років фінансові установи поступово знизили середній відсоток на кредитування малого та середнього розміру з 25 до 23%. Мова іде про реальну відсоткову ставку, яка включає усі комісії. Дане зниження відбувається за рахунок позитивної тенденції росту ВВП, зменшення рівня інфляції, а також зростання обсягу капітальних інвестицій. Покращення цих показників створює умови для поступового зниження відсоткової ставки за кредитами.

Гарантії кредиторам

Для того, щоб підприємства мали шанс на отримання кредиту, необхідно гарантувати те, що даний бізнес є стабільним та прибутковим. Він також повинен мати прозору організаційну структуру та повний список усіх вкладників у бізнес. Велике значення має наявність кредитної історії.

Один із видів кредитування, який дозволяє проводити розрахунки навіть тоді, коли на розрахунковому рахунку недостатньо коштів – банківський овердрафт. Після надходження коштів на рахунок заборгованість за овердрафтом списується автоматизовано. Однак якщо суми надходжень недостатньо для списання повної вартості заборгованості, надається кредит на суму, якої не вистачає для погашення заборгованості. Як правило, для того, щоб отримати можливість отримання банківського овердрафту, необхідно надати кредитне забезпечення. Це може бути застава нерухомого ліквідного майна.

cat-img

Категорії