• MFLOW
  • Ідеї
  • Блог
  • Негативний досвід - цінність, якою треба вміти скористатися

Негативний досвід - досвід помилок, втрат, поразок і невдач. Зустріч з холодом, цинічністю, висміюванням. При правильному осмисленні негативний досвід є цінних капіталом ( "За одного битого двох небитих дають"), при неправильному - важким тягарем, непотрібним і шкідливим баластом.

Про користь негативного досвіду

Рекомендації Жан-Жака Руссо:

Невгамовна дитина псує все, до чого ні доторкнеться. Ви не повинні сердитися: заберіть тільки все, що він може зіпсувати. Він ламає свої меблі - не поспішайте замінити її новими: дайте йому відчути шкоду позбавлення. Він б'є вікна в своїй кімнаті: нехай на нього ніч і день дує вітер - не бійтеся, що він отримає нежить: краще йому бути з соплями, ніж з дурницями в голові. Ніколи не скаржтеся на незручності, які він вам заподіює, але постарайтеся, щоб він перший відчув їх.

Те саме стосується і дорослих. Нам необхідно пройти і відчути на собі всі наслідки негативного досвіду для того, щоб більше не повертатися і не ставати на одні і ті ж граблі. Якщо вам потрібно для цього стати банкрутом і залишитися без даху над головою  - так потрібно. Тільки якщо ви відчуєте, що ви цього не хочете, ви почнете рухатися у правильному напрямку.

Умови правильного засвоєння негативного досвіду

Схоже, негативний досвід стає цінним капіталом тоді, коли надходить невеликими дозами і у людини є можливості цей досвід освоїти, "переварити". Чим сильніше людина, чим міцнішим є її внутрішній стрижень, тим серйозніший вантаж негативного досвіду вона може сприйняти і "переварити". Чим слабша людина, тим меншу дозу вона може адекватно сприйняти.

Зауваження: дитина не обов'язково слабка, дорослий не обов'язково сильніша дитини.

Людина з хворим (кривим) внутрішнім стрижнем будь-який негативний досвід використовує для ослаблення себе, перетворюючи себе ще в більшу нещасну жертву.

Не важливо, що сталося в житті людини, важливіше те, яке значення вона приділяє цьому.

Роберт Кіосакі. Квадрант грошового потоку

cat-img

Категорії