Криптоманія сьогодні нагадує бульку доткомів 90-х років. Знаєте що це таке ?

На графіку ця булька виглядає так:

dot com bubble

Можливо, для вас цей червоний круг неінформативний, але це тільки тому, що в Україні нерозвинений фондовий ринок, і нам не особливо хочеться вивчати, чим живуть за бугром. А там економіка тримається на фондових ринках. У нас на позичках, а в них на фондових ринках.  І оцей графік, на якому видно, як обвалюється фондовий ринок обернувся для багатьох банкрутством.  Це банкрутство стосувалося не тільки бізнесу, але і інвесторів, що вкладали гроші, і звичайного населення, що також піддалися емоціям і почали вкладати гроші у доткоми.

Що таке булька доткомів?

Термін "Дотком" використовується для компаній, бізнес-модель яких орієнтована на роботу в Інтернеті. Назва бере походження від Dot Com ("крапка ком") – домени зони першого рівня.  Саме розширення "com" є скороченням від  "commercial" – "комерційний").  Домен був започаткованим у 1997 році, і це стало періодом розквіту Інтернету.

Розвиток інтернет-технологій привернув увагу багатьох компаній та бізнесменів США, які почали активно інвестувати в проекти даного сектору ринку. Виникало все більше нових інтернет-магазинів, а старі компанії, які займалися звичайною діяльністю намагалися якомога швидше створити собі сайт, щоб традиційну діяльність перетворити на електронну.   Електронна комерція стала ерою нової економіки. Саме слово Інтернет стало магічним, і як тільки на фондовому ринку з'являлися акції компаній, що займаються електронною комерцією, їх швидко викуповували. В той бум були створені компанії Amazon, Yahoo, eBay, та ін.  Yahoo так і не змогла відновитися після тієї кризи.

Як пережили кризу великі доткоми?

Amazon протягом 1998 року став мультимільйонером. До 1999 року його індекс NASDAQ:AMZN складав понад 5000.

Після успішного старту  Amazon на ринок вийшов Ebay, показник NASDAQ:EBAY в 1999 році склав близько 1300.

Yahoo також взяла стрімкий старт в 1998 році і до 2000 року індекс NASDAQ:YHOO склав понад 8000.

Чому виникла булька?

1. Складність оцінки бізнесу

Як порахувати вартість компанії, якщо все її майно - це сайт і комп'ютер, але при цьому вона може генерувати сотні тисячі доларів доходу.  Так звані "експерти" почали використовувати модель оцінки Роберта Меткалфа (один з розробників комп'ютерної мережі Ethernet), який значно раніше зробив таку формулу, що корисність інтернету прямо пропорційна квадрату кількості її користувачів. Адаптувавши цю модель до дотком компаній, вирішили визначати цінність сайту за кількістю часу, проведеного користувачами на ньому.

2. Відсутність адекватних бізнес-моделей

Більшість керівників доткомів, як правило, були IT-спеціалістами, які не завжди мали уявлення про правильну організацію ведення бізнесу. Виявлення та імплементація нових джерел прибутку, таких як введення платних інтернет-послуг, показ реклами, розміщення посилань, не опрацьовувалось належним чином.

3. Надмірна витрата коштів на рекламу

Більшість наданих інвесторами коштів витрачалась на рекламу, замість того, щоб витратити їх на розвиток бізнесу. Чим більше коштів витрачалось в рекламних цілях, тим більша кількість покупців приходила. В цілому, система такого приведення клієнтів працювала, бо вона приносила додатковий прибуток, який успішно розподілявся певний час серед інвесторів. Однак була значна частина бізнесменів, що спрямовували рекламу не на приведення клієнта, а на приведення нового інвестора. Це було поширена форма шахрайства у стилі фінансових пірамід.

4. Підміна понять

Керування бізнесом за допомогою інтернету є тільки інструментом для здійснення чітко визначеного бізнес-процесу, але не є самим бізнес-процесом. Все-таки потрібно розуміти, що електронна комерція заключається тільки в особливій формі збуту, тобто це форма маркетингу, що застосовується до певного виду діяльності. Будучи звичайними підприємствами, що здійснювали свою діяльність традиційними методами, компанії не могли зацікавити інвесторів. Однак створення сайту та переорієнтація продажів через Інтернет зразу ж привертала увагу інвесторів, оскільки компанія відразу ж потрапляла у сектор IT.

5. Відсутність чіткого розуміння принципів роботи інтернету

Для перенесення бізнесу в інтернет потрібно знати певні правила, яким чином це робиться. На той момент не було чітких рамок, правил та процедур. Люди працювали на інтуїтивному рівні, впроваджували свої правила, але вони не завжди співпадали із законами розвитку інтернету.

6. Шахрайство та штучне завищення вартості акцій

Нова сфера, внаслідок відсутності чітких і вивірених процедур взаємодії, притягнула велику кількість шахраїв та аферистів, адже привести на сайт відвідувача – це нескладне завдання. Складно конвертувати відвідувача у покупця, а привести відвідувача можна не обов'язково законними (з точки зору правил інтернету) методами. Наявність значної кількості відвідувачів створювала ефект успішності бізнесу, тому інвестори вкладали кошти в розвиток багатьох інтернет-проектів.

Говорячи коротко, електронною комерцією почали займатися всі, хто мав змогу.  І це вивело ринок з-під контролю. Все-таки будь-яка діяльність повинна мати свого регулятора, в іншому випадку вона стане формою шахрайства.

Економіка змінюється, але історія залишається.

cat-img

Категорії