Новий бізнес завжди вимагає капіталовкладень. Чим більш технологічним він буде, тим більше грошей потрібно. Звичайно, що кожен бізнес, що базується на високих технологіях, тягне за собою велику кількість ризиків, що в першу чергу пов'язані із невизначеністю. Банки неохоче фінансують такі підприємства. Вони взагалі не бажають мати справ із бізнесом без досвіду за плечима. Однак вихід із ситуації є – це венчурні фонди.

Венчурний фонд це...

Венчурний фонд - це організація, що займається фінансуванням бізнесу. Його особливістю є те, що гроші вкладаються на всіх стадіях розвитку підприємства, у тому числі і в новостворені підприємства і навіть у бізнес ідеї. Досить часто до венчурних фондів звертаються підприємці не маючи нічого, навіть прототипу продукцію. Наявність грамотної команди, фінансових розрахунків та добре продуманої стратегії виходу на ринок дають можливість отримувати до 100% коштів.

Як працює венчурний фонд

Однак не варто надіятись на те, що профінансувавши бізнес повністю, інвестор буде задовільнятися 20-ма відсотками майбутнього прибутку. Скоріш за все ці 20% від прибутку будуть запропоновані організаторам бізнесу за їх нематеріальну участь у проекті: працю та натхнення. Часто інвестори беруть під крило новостворені проекти. Вони приймають участь у стратегічному розвитку, є менторами, експертами і навіть приймають участь у налагодженні збутової політики. За певний час вартість компанії зростає, а тому інвестор може повноправно володіти половиною долі бізнесу.

Слід також зазначити, що далеко не кожен проект може претендувати на венчурного інвестора. Практика показує, що тільки 3% початих справ дійсно можуть приносити хороші прибутки. Інвестора, що профінансує бізнес, не буде цікавити частка майна меншою ніж 50%, якщо він повністю фінансує потреби бізнесу. Якщо ж він формує капітал частково, то і відсоток його інтересу буде меншим.

Ринок венчурних фондів

Але ризик, як відомо, справа благородна, а тому венчурні фонди - явище досить популярне як в Україні, так і за кордоном. На просторах нашої країни перші подібні установи почали з'являтися ще в 1994 році. Скільки венчурних фондів в Україні сьогодні сказати складно: на ринку працює кожен десятий гравець міжнародного, державного і локального масштабу, а ще є сотні дрібних інвесторів, яким цікаво вкласти власних 50 тисяч доларів у добру справу.

Одним словом, якщо розглядати венчурні інвестиції як джерело формування капіталу, то вибирати є з чого. Проте не слід надіятися на те, що інвестори з задоволенням вислухають ідеї і викладуть свої гроші з кишень для того, щоб втілити мрії організатора у реальність. Вибрати фонд досить складно.

Як венчурні інвестори працюють з проектами?

Процес звернення до венчурних фондів, як правило, скрізь починається з одного і того ж, а саме з подачі заявки і обґрунтування потенціалу проекту. Цього цілком достатньо для первинного знайомства. А ось далі фонди застосовують найбільш надійні в їх розумінні схеми.

Primer Capital

У цьому фонді проводиться початкова зустріч з проектом, на якій презентується розробка. Далі пропонується заповнити форму за проектом, в якій зібрані питання, відповіді на які знадобляться спеціалістам компанії для внутрішньої експертної оцінки. В інвестиційній галузі це вкрай важливо, оскільки від наукового опрацювання проекту дуже залежить його подальший успіх. Після отримання позитивної експертної думки починається щільна робота з проектом: продумується план розвитку, проводиться допомога з опрацюванням програми клінічних або реєстраційних досліджень, обговорюються умови співпраці, залучаються партнери в проект, якщо це необхідно. Після узгодження всіх умов готуються необхідні документи і справа йде на фактичне «закриття» угоди.

Venturer Foundation

У квітні 2016 запустили перше в Росії венчурне шоу, через яке пройшло вже 700 проектів. Компанія обирає найцікавіші 20-25 заявок і запрошує заявників на шоу, яке проводиться раз на місяць. Також запрошуються представники найбільших фондів, банків, профільних структур і приватних інвесторів. Компанія дає можливість проектам представити себе всій цій публіці в дуже стислий термін - 2 хвилини. Експерти висловлюють свою думку, наприклад, можуть показати червону картку, видаливши тим самим проект.

Концерн Dupont

Один з найбільш робочих способів впровадити цікаву інновацію - знайомство з технічними розробками на ранній стадії. Якщо спеціалісти компанії бачать цікавий технічний продукт, проходить знайомство з командою, яка його робить. Це може привести навіть до придбання компанії. Dupont щорічно витрачає на дослідження і розробки близько 1,9 млрд доларів по всьому світу.

Бажаючих отримати фінансування дуже і дуже багато, а тому особливо важливим для стартапу стає залучення уваги інвестора.

Як зацікавити інвестора?

Отримати інвестиції для реалізації свого проекту - завдання хоч і складне, але здійсненне. Особливо якщо звертатися за адресою і довести, що вкластися варто саме в ваш стартап. На що ж звернути увагу тим, хто має намір отримати фінансування у венчурному фонді?

Відповідність проекту спеціалізації фонду

Зазвичай венчурні фонди вкладаються в проекти в певній галузі, наприклад, біотехнології, технології теплозбереження, розвитку інфраструктури та ін. Інтерес до нового бізнесу залежить від того, наскільки він крокуватиме в одній площині разом із інвестиційними фондами. Для прикладу, якщо інвестиційний фонд працює із нерухомістю, то його будуть цікавити проекти, що пов'язані із розвитком інфраструктури, теплозбереженням, будівельні стартапи. Досить важливо не тільки оцінити сферу зацікавлень фонду, але і отримати інформацію про те, з якими підприємствами фонд має справу. Є фонди які принципово не працюють із ідеями, їм потрібні вже готові прототипи продукції або вони готові виділяти кошти на розвиток готового бізнесу. Однак є і такі, що готові фінансувати ідеї (звичайно, за більший відсоток). Незважаючи на те, що венчурні фонди вкладаються в проекти на ранніх стадіях, звертатися до них тільки із добре продуманою презентацією – справа майна.

В Україні великі венчурні компанії ідеї не фінансують

Коли проект знаходиться на стадії ідеї, фінансування отримати складно. На західному ринку з бізнес-планом вже можна йти в банк, до інвесторів і т.д. В наших країнах іди з цим до інвестора – марна справа. Практика показує, що більшості проектів потрібні не інвестиції, а компетенції. Багато проектів приходять в венчурні фонди «сирими», недопрацьованими. Часто у людини, здатної придумати цікавий проект, не виходить зібрати повноцінну команду. Тому доводиться доводити проекти до розуму в спеціальних акселераторах.

Наявність команди

Команда часто виявляється вирішальною, хоча багато її і недооцінюють. Наприклад, в практиці iVenturer Foundation RUS нерідко траплялося так, що команда подобалася інвесторам, а сам проект був слабенький. В результаті фахівцям допомагали трохи поміняти русло, що допомагало поліпшити стартап.  Потрібно розуміти, що команда - це не просто збіговисько людей. У числі тих, хто запускає стартап, необхідні юрист, фінансист і маркетолог, який буде займатися подальшим просуванням.
Інвестори мають мінімальні вимоги до проектів. По-перше, у них має бути мінімум два співзасновники. По-друге, члени команди повинні мати досвід у справі, яку вони започатковують. Це не обов'язково повинен бути власний бізнес, однак вони можуть мати досвід роботи в аналогічній сфері на іншу фірму. По-третє, презентація вирішує все. Тільки вона дозволить привернути увагу інвестора до проекту та отримати гроші.

Презентація

Важливо не просто розробляти вдалу презентацію, але і вміти її подавати. Це потрібно робити так, щоб зацікавити інвестора. Однак не слід спішити і виходити до інвестора в дивному костюмі чи з клюшкою в руках. Тут важливо не переграти і подавати інформацію порційно, лаконічно, доступно, і головне - потрібно говорити мовою цирф. Інвесторові не потрібно знати, як називається ємність, в якій вариться пиво. Йому достатньо мати інформацію про те, що обладнання коштує 50 тисяч доларів. Окрім того, інвесторові потрібно знати яким чином організатор бізнесу планує виходити на ринок. Це, мабуть, основна складова успіху, тому що продавати можна все, якщо це вміти робити. У підсумку необхідно говорити про фінансову мотивацію і про інтерес інвестора. Поєднання технічної і маркетингової компетенції є основою до успіху. Однак саме комерційна складова презентації є найбільш важливою.

Цінність продукції, а не ціна

Однією із головних помилок, до яких припускаються організатори бізнесу, є орієнтація на низьку ціну. Це зовсім не є ключовим фактором успіху, оскільки знижувати ціни можуть багато підприємств. Тут потрібно говорити про цінність продукції, наскільки вона є необхідною для людей.

Довіра

Завдяки спільному інтересу - успішному розвитку проекту та зростанню його прибутковості - інвестор і та організатори бізнесу можуть почати співпрацювати. Головне у цій співпраці – швидко реагувати на запити інвестора та повідомляти його про можливі загрози чи труднощі, що можуть виникати в процесі реалізації проекту. Це потрібно робити на самих початкових стадіях, а не тоді коли вона вже знаходиться на стадії запуску.

Стартаперам варто знайомитися з потенційними інвесторами в самому початку розробки продукту, щоб мати можливість щось скорегувати. Для цього можна використовувати всі можливості R & D-інфраструктури, до яких прокладений доступ. Це різні бізнес-інкубатори, акселератори, наукові кластери.

Отже, залучення інвестицій - крок, на який в певний момент доведеться піти будь-якому серйозному підприємству. Але не варто за кожною потребою коштів звертатися до венчурних інвесторів. Якщо організатори не зібрали команду, якщо не до кінця сформований продукт або невідомо, як на нього відреагує ринок, за грошима варто звертатися до родичів або друзів.

Будьте готові до того, що навіть найблагородніша ідея у світі не обов'язково буде оцінена інвестором, якщо вона не буде презентована грамотно.

cat-img

Категорії