Бізнес ідеї в Туркменістані в основному пов'язані з електронною комерцією та ІТ ринком. Оскільки велика частина держави є пустелею Кара-Кум, то сільське господарство тут представлено, в основному, вирощуванням бавовни і вівчарством на Північному Сході та Півдні країни. Причому цією сферою займається виключно держава.

Узбережжя Каспійського моря в якості рекреаційної зони використовувати практично неможливо. Тут дуже своєрідний клімат - пустельна місцевість з солончаками без джерел прісної води укупі з надзвичайно спекотним і вологим повітрям роблять відпочинок майже неможливим.

Як не дивно, але турки з цим не погодилися і побудували за 200 км на південь від затоки Кара-Богаз-Гол курорт Аваза. Про нього розповімо нижче.

Бізнес ідеї в Туркменістані

  1. Електронна комерція

Це чи не єдина галузь, в якій туркменам можна розвиватися без жорсткого державного контролю. Вона вигідна як для туркменських підприємців, так і для покупців, оскільки відстані між населеними пунктами величезні, а пересуватися доводиться в основному по пустелі. Звичайним шопінгом займатися практично неможливим.

Для того щоб легально займатися електронною комерцією в країні, необхідно зареєструватися на спеціальній електронній платформі Grooger.net. Вартість базової місячної підписки становить трохи вище 20 USD.

Сказати, що це дорого не можна, оскільки, оформивши підписку, вам не потрібно рекламувати власний інтернет-магазин, оскільки це єдина торговельна площадка, а реклама товару входить у вартість передплати.

Ще однією перевагою майданчика є його глибока інтеграція з турецькими ритейлерами, які також використовують цей майданчик для торгівлі власними товарами. Час доставки куплених на майданчику товарів з Туреччини в Туркменістан становить від 3 днів до тижня. Товари поширюються в усі куточки держави.

  1. Обладнання мобільного планетарію

Такі планетарії, вироблені в Ашхабаді, нагадують за формою класичну юрту. Це надувний купол з проекційною системою і куполовидним екраном, на який проектується картинка зоряного неба і планет. Найбільш ефективним з точки зору бізнесу є устаткування не стаціонарного майданчика в будь-якому селищі, а саме пересувний планетарій (по типу гастролюючого луна-парку).

  1. Бізнес в ІТ-сфері

Про перспективність цієї бізнес ідеї для Туркменістану навіть не потрібно говорити. Справа в тому, що зараз тільки починається перша фаза реалізації концепції розвитку цифрової економіки держави. Реалізація всього проекту відповідно до плану повинна закінчитися в другій половині 2025 року. Проект дуже амбітний. Наприклад, на початок 2021 року кожна установа Туркменістану має мати власний діючий інтернет-сайт і користуватися загальнодержавним електронним документообігом.

Туркменські IT-компанії також повинні допомогти в реалізації величезної кількості інших інноваційних ідей, які необхідні різним державним і приватним структурам. Саме це і є причиною гострого попиту на представників ІТ- бізнесу. Поки ж їх не так багато, тому саме зараз саме час приступати до створення IT-компанії, щоб не пропустити найбільш вдалі пропозиції. В даний момент на IT-ринку Туркменістану працюють трохи більше тридцяти компаній, кожна з яких представила свої бізнес ідеї відповідно до власних можливостей.

Це показало, що сьогодні держава згідна тісно співпрацювати з приватними компаніями в питаннях, пов'язаних з діджіталізацією Туркменістану. Це дозволить забезпечити розвиток і впровадження інновацій в національну економіку.

  1. Продаж одягу і взуття секонд хенд

Оскільки зараз криза і добробут жителів серйозно погіршився, серйозні перспективи відкриваються для малого бізнесу, пов'язаного з реалізацією б / в одягу. Товари можна купувати через інтернет у оптових постачальників з Туреччини і країн Європейського союзу. Реалізація цієї бізнес ідеї в Туркменістані дозволить отримати досить високий і швидкий прибуток, оскільки навіть з урахуванням доставки до кінцевого пункту призначення одяг, б/в з Європи або процвітаючих арабських держав обійдеться настільки дешево, що націнка в 300% і навіть в 500% дозволить поставити доступні ціни на товар.

  1. Відкриття кафе, ресторану, бару

Незважаючи на всю малу привабливість держави з точки зору туристичного бізнесу, а також загальне зниження рівня добробуту громадян, є кілька міст, на території яких заклади громадського харчування користуються стабільним попитом. В першу чергу це столиця. Правда, на думку експертів, відкрити новий заклад громадського харчування в столиці - завдання практично неможливе, оскільки потрібно оформити безліч дозвільних документів і зібрати підписи в безлічі бюрократичних структур. Набагато простіше придбати діючий бізнес у тих, хто вирішив змінити напрям діяльності.

Другим місцем, де можна відкрити розважальний заклад є курорт Аваза. Цей курорт побудований, в основному, турецькими компаніями для громадян Туреччини. Як виявилося пізніше, води затоки Кара-Богаз-Гол не так корисні, як це вважалося в самому початку, а в турків є 3 власних моря. Природно, що тривалий переліт і вартість номера в кілька разів перевищує вартість аналогічних номерів на курортах Туреччини, тому відпочинок фактично став нерентабельним. Зараз в Аваза, побудована «за образом і подобою» Еміратів, тут відпочиває переважно еліта Туркменістану. Курорт може приймати до 10 тисяч туристів на добу. Поки реальна їх кількість не перевищує і половини від оголошеної кількості. Перевага оренди (саме оренди, оскільки всі заклади громадського харчування тут вже побудовані, але простоюють) в тому, що клімат Південно-Східного узбережжя Каспію не дозволяє поширюватися коронавірусу. Саме тому в поточному сезоні місця на курорті мабуть будуть зарезервовані майже на весь оксамитовий сезон.

cat-img

Категорії