Тритикале - це однорічна зернова культура сімейства злакових, суміш з пшениці та жита. Її перевагами є морозостійкість, висока врожайність. Вона знайшла своє широке застосування як промислова і кормова культура. Її використовують для виготовлення борошна для хліба, борошна для приготування кондитерських виробів, виготовлення печива, макаронів, солоду, швидких сніданків, спирту і так далі.
Тритикале також широко застосовують у нас, як і пшеницю. Ось тільки виростити її простіше за рахунок стійкості до прохолодного клімату. В основному тритикале вирощують в Європі, хоча український ринок також знаходиться на стадії гідного розвитку. Розглянемо бізнес план вирощування тратикале в загальних рисах.

За останні 10 років сільгосппідприємствами було вирощено на 22% більше обсягів тритикале, в порівнянні з минулими роками. Даний напрямок можна впевнено назвати прибутковим. Та й конкуренція в даній галузі зовсім невисока. Багатьох підприємців відлякують складності збору тритикале. Колосся виростають високими і, якщо їх вчасно не починати збирати, вони впадуть. Саме в зв'язку зі складною процедурою збору врожаю у багатьох підприємців формується негативне ставлення до даного бізнесу. Проте, на допомогу успішному справі прийде хороша техніка та нові технології, тоді бізнес обов'язково буде прибутковим.

Вирощування тритикале як бізнес

Ділянка для засівання тритикале

Тритикале засівають великими ділянками, інакше бізнес не дасть бажаного прибутку. В оренду необхідно взяти не менше 100 га. Деякі підприємці ризикують і беруть для роботи тисячі гектар. Оскільки, чим більше площі землі засіяти тритикале, тим вище буде рентабельність і швидше настане період окупності бізнесу. Тритикале любить родючі землі. Найкраще для роботи брати чорнозем. Його ціна на ринку - від 60 $ за 1 га землі в рік. Звичайна земля буде коштувати набагато дешевше. Але, краще вирощувати саме на чорноземі.
Найчастіше орендодавець вимагає оплату за рік вперед. У рідкісних випадках вийде домовитися за місячну оплату орендної вартості. Варто відзначити, що не потрібно вирощувати тритикале на тих площах, на яких в минулому році виростав соняшник, пшениця або жито. Такі попередники не сприятимуть нормальному розвитку культури. Якщо говорити в загальному, то вартість вирощування на півдні нашої країни буде коштувати 6 тис. $ На рік за чорнозем і 2,5 тис. $ на середній смузі полів в Україні.

Техніка для роботи

Для висівання та збору врожаю необхідно купити мінімальний набір техніки:

  • Культиватор - від 21 тис. $;
  • Трактор - від 90 тис. $;
  • Борона - від 2 тис. $;
  • Плуг - від 800 $;
  • Сівалка - від 22 тис. $ плюс запчастини до сіялок. Відповідно до сайту https://urshop.com.ua/ супн 8 та інші насадки обійдуться на рік в 100-200$.
  • Лущильник - від 18 тис. $.

Техніку можна взяти в кредит, купити нову або підібрати на вторинному ринку. Також всі пристрої представлені в широкому ціновому діапазоні, орієнтуючись на бренд, країну-виробника, потужності, економічність і так далі.
Мінімальна сума для закупівлі необхідної для роботи техніки становитиме близько 180 тис. $.

Вибір тритикале

Найбільш широко використовуються в Україні сорти тритикале: Авангард, Алтайська 4, Амфідиплоїд 206, Антей, Башкирська, Водолій, Гермес, Конвеєр, Короткостебельная, Немчіновскій56, Омська, Патріот, Привада, Ставропольський 5, Торнадо, Ювілейна.
Всього зареєстровано в Держреєстрі 50 сортів, з них 3 сорти – тритикале яра: Укро, Уляна, Ярило.

Більшість існуючих сортів і гібридів тритикале мають високу і стійкою врожайністю, кращої зимостійкістю (близькою до озимого жита). Маса 1000 зерен тритикале становить 31-42 г, натура - 600 - 790 г / л. Тритикале відрізняється високим потенціалом врожайності, більш високим вмістом білка і незамінних амінокислот, що визначає її біологічну і харчову цінність для людини, а також кормові гідності.
Вартість тритикале відрізняється в залежності від сорту. Наприклад, тритикале озиме Сірс 57 продається за вартістю 200 $ за мішок в 50 кг. А сорт Укро, з кращими характеристиками буде запропонований по 30 $ за 10 кг. Всього для засівання поля в 100 га необхідно вкласти близько 3-5 тис. $.

Персонал

Для догляду за полями необхідні працівники з аграрним освіту: агрономи, водії сільгосптехніки, різноробочі, охоронець. Всього для обслуговування полів необхідно сформувати робочий штат в 15-20 чоловік. Крім цього, необхідні менеджери з продажу, які будуть безпосередньо займатися збутом продукції.
На оплату праці працівникам виділяють не менше 10 тис. $. на місяць.

Чи потрібна реклама?

Особливих вкладень робити не потрібно. Проте, щоб залучити покупців важливо «засвітиться» в цьому бізнесі. Для підвищення впізнаваності необхідно створити сайт, зареєструватися на платних і безкоштовних сайтах з можливістю пропозиції оголошень. Допоможе участь у зовнішніх заходах і безпосередні зустрічі з потенційними клієнтами.
На рекламу варто виділяти не більше 200 $.

Перелік витрат для бізнесу

Перш ніж почати бізнес з вирощування тритикале важливо оцінити такі статті витрат:
1. Оренда площі землі - 2,5-6 тис. $;
2. Техніка - 180 тис. $;
3. Сировина - 3-5 тис. $;
4. Персонал - від 10 тис. $;
5. Реклама - 200 $.
Всього для початку бізнесу з вирощування тритикале необхідно вкласти гроші в сумі від 200 тис. $.
Найдорожчим пунктом розтрат є придбання сільськогосподарської техніки.

Прибуток і окупність

Окупити вкладення вийде і за один сезон, якщо відразу ж знайти точки збуту. Урожайність у тритикале висока. Залежно від сорту рівень родючості може досягати від 45 т з 1 га. Деякі сорти дарують і по 75-90 т з 1 га посівної площі. Якщо працювати на 100 га землі, то можна отримати прибуток в 9 тис. тон. Середня ринкова ціна за одну тонну зерна - від 122 $. Продаючи зерна тритикале можна отримати річний прибуток в 1,08 млн $.
З огляду на все щомісячні платежі вже за перший рік роботи можна повністю окупити всі вкладення в техніку і залишитися з високим прибутком.

Клієнти та розвиток

Тритикале будуть цікаві виробникам борошна, дрібним і великим підприємствам. Надалі це борошно буде мати широкий попит в інших харчових і кормових напрямках. Варто відзначити, як варіант для розвитку - створення заводу для виготовлення борошна з тритикале. Виконуючи два етапи можна отримати набагато більше прибутку.

cat-img

Категорії