Наявність власного інтернет-порталу - справа досить складна і копітка. При цьому сьогодні свій сайт (або хоча б сторінка в соціальній мережі) - дуже ефективний інструмент просування своїх товарів або послуг. Сайт дозволяє безпосередньо контактувати зі споживачами, здійснювати online-продажу і займатися ще цілим переліком завдань, які через інтернет вирішуються найбільш оперативно, економічно вигідно і ефективно. У зв'язку з усім цим потреба в створенні сайту велика у будь-якої компанії (хоча, звичайно, є сфери бізнесу, де відсутність сайту не критична). Саме тому бізнес план веб студії допоможе розібратися із тонкощами справи і започаткувати власну справу.

Але далеко не кожна фірма в змозі займатися розробкою і підтримкою створеного інтернет-порталу своїми силами. Зазвичай ці процеси передаються на аутсорсинг, і в цій статті буде розглянута можливість відкриття власної веб-студії. Багатьма вважається цей напрям дуже вигідним і перспективним, але тут існує чимало своїх особливостей, які обов'язково потрібно враховувати перед стартом.

Особливості бізнес плану веб студії

Взагалі в даний час під веб-студією розуміють в більшості випадків контору, яка пропонує цілий комплекс послуг, в які входить також розробка і навіть просування сайту. Однак потрібно зазначити, що у вузькому розумінні поняття веб-розробки передбачає написання коду сайту, оформлення сайту, його наповнення, можливо, в поєднанні з наповнюваністю. Тому клієнтами студії зазвичай стають клієнти, які вже мають власний сайт, але їм необхідно поліпшити його функціональність або просто поправити графічні елементи, підвищивши привабливість своєї сторінки. Однак потрібно зазначити і те, що займатися виключно дизайнерськими послугами зазвичай нерентабельно, клієнт приходить за більш широким спектром послуг, а для роботи в сфері web-розробки потрібні різні спеціалісти. У зв'язку з цим сьогодні така студія - багатопрофільна організація, яка в змозі вирішити всілякі питання свого клієнта, саме в цьому випадку можна говорити про хорошу рентабельність і конкурентоспроможність свого бізнесу в цьому напрямку.

Реєстрація бізнесу

Щоб почати свою роботу, потрібно зареєструватися як суб'єкт підприємницької діяльності. Тут можна оформитися і як індивідуальний підприємець, тому що тоді можна буде вирішити всі бюрократичні питання в найкоротші терміни і з мінімальними витратами сил і грошей.

Якщо є необхідність в реєстрації юридичної особи, то кращою формою є товариство з обмеженою відповідальністю, тому що в цьому випадку, як і в випадку з індивідуальним підприємництвом, буде доступна спрощена система оподаткування, що передбачає перерахування на користь держави не більше 6% від доходів.

Сама робота не потребує отримання додаткових дозволів або ліцензій, тільки якщо компанія не передбачає займатися хостинговою діяльністю або працювати в сфері інформаційної безпеки.

Огляд ринку

На даний момент не можна сказати, що ринок страждає від нестачі пропозиції, зазвичай споживач має можливість вибирати серед великої кількості студій, тому що web-дизайном намагається займатися значний відсоток випускників, що освоїли програмування і / або дизайн.

На перший погляд все дійсно здається дуже простим - досить навчитися будь-якої з цих спеціальностей, знайти собі команду і однодумців, які будуть займатися іншими аспектами діяльності, після чого дати про себе рекламу і в підсумку займатися цікавою справою і отримувати за це гроші. Але якщо відкинути навіть питання технічного плану (безпосередньо саме програмування і все супутнє), то не можна забувати про те, що дизайнерська робота - процес виключно творчий, і тут навіть хорошої освіти може бути недостатньо, тому що потрібен також ще і художній талант, а також уміння працювати в суворій відповідності до вимог клієнта, тобто вміти не тільки створювати щось нове, творити, займатися творчістю, а й навпаки - стримувати свій талант, виконуючи саме те, що задали.

Все-таки так можуть робити тільки професіонали своєї справи, і знайти їх буває дуже непросто. І до всього іншого - програмування, фахівець відповідного профілю повинен вміти справлятися з завданням будь-якої складності. Саме тому послуги web-розробки добре оплачуються - адже це непростий процес, що вимагає нетривіального підходу. Звідси можна зробити висновок, що якщо на старті дійсно є грамотні і досвідчені люди, то можна розраховувати на виграш у конкурентній боротьбі навіть з провідними компаніями на місцевому ринку.

В іншому випадку навіть при великих інвестиціях, якщо при цьому набрати неправильну команду, можна швидко збанкрутувати - тут клієнт все-таки в першу чергу цінує якість, а не низьку ціну.

Тобто незважаючи на досить велику кількість конкурентів, вийти на ринок шанс є у кожного новачка. Головне - вміти правильно використовувати свої сильні сторони і слабкі сторони конкурентів. SWOT-аналіз тут перед стартом може дати відповіді на багато питань і сконцентрувати увагу на найбільш актуальних проблемах. Однак слід зазначити, що  багатьох випадках визначальним фактором стають люди, які і будуть задіяні в роботу.

Організація бізнесу

В даному напрямку бізнесу не завжди доцільно орендувати свій офіс. Особливо на перших порах. Забігаючи трохи вперед, відзначимо, що значна частина співробітників буде працювати віддалено (фрілансери), тому іноді немає сенсу знаходити приміщення, займатися наймом керівників, які просто стежать за ситуацією в офісі, і проводити іншу адміністраторську тяганину, яка жодним чином не впливає на отримання прибутку , а часто навпаки тягне за собою додаткові витрати.

Звичайно, своє представництво де-небудь в центрі міста, в бізнес-центрі може бути дуже привабливим для клієнта, додавати престижу, але найчастіше - це просто непотрібні витрати.

Звичайно, якщо розташовувати студію фактично на дому, то доведеться в будь-якому випадку потурбуватися про місце, де будуть проходити переговори з клієнтами. Це може бути і нейтральна територія, наприклад, який-небудь заклад харчування. Деякі контори і зовсім запрошують своїх клієнтів додому (але це можливо в тому випадку, якщо немає розрахунку співпрацювати з солідними організаціями) або ж орендують офісне приміщення буквально тільки на час переговорів - тобто на годину. В цьому випадку доведеться знайти місце, яке можна знімати нерухомість з певною періодичністю. Однак говорити, що офіс взагалі не потрібен, не можна. При деяких форматах роботи, в залежності від того, як організований робочий процес, оренда свого приміщення, де постійно знаходяться співробітники, може бути необхідна. Це як раз стосується випадку, коли компанія пропонує широкий спектр послуг, вона постійно завантажена роботою і містить чималий штат співробітників. У цьому випадку досить часто потрібно утримувати своє представництво, хоча певна частина людей так і продовжує працювати віддалено. В цілому можна сказати так - спробувати відкрити свою web-студію можна і вдома, однак не можна виключати можливої ​​необхідності в подальшій оренді вже окремого офісного приміщення.

Вартість оренди приміщення залежить від великої кількості факторів, але місце розташування зазвичай є найбільш істотним. Також, якщо відривається представництво, потрібно розраховувати на проведення хоча б косметичного ремонту та закупівлю відповідного обладнання - меблів і техніки. Витрати офісу також передбачають щомісячну оплату комунальних платежів, в які крім основних входить оплата інтернету. Окремою статтею витрат стає закупівля відповідного програмного забезпечення, яке в своїх корпоративних версіях може коштувати кілька десятків тисяч гривень.

Особливості справи

На самому початку своєї роботи, тільки якщо в команді ненароком не виявився іменитий дизайнер зі своєю клієнтською базою, варто все ж сконцентруватися в першу чергу на надання послуг в будь-якому відносно вузькому напрямку. Тобто спробувати знайти нішу, яка не дуже охоплена конкурентами. Це, наприклад, може бути орієнтація тільки на невеликі фірми або розробка виключно сайтів-візиток, або робота з підприємствами, які зайняті тільки в певній галузі. Намагатися відразу змагатися і відбирати клієнтів у великих студій не варто. Також немає сенсу починати роботу, пропонуючи свої послуги в географічно великому регіоні. Тобто краще працювати зі споживачами послуг в своєму місті, в крайньому випадку - в області, але ніяк не в різних регіонах країни.

Студія може займатися наступним видом послуг

Розробка сайтів. Мається на увазі технічне виконання, тобто написання коду, налагодження, додавання функціональності. Це дуже важливий напрямок, і займатися ним напевно варто, розробку не пропонують тільки виключно дизайнерські студії, які більше відхилені в сферу реклами і маркетингу.

Хостингові послуги. Повноцінна підтримка і зміст сайту, яким передує реєстрація і розміщення на сервері. Зазвичай цим займаються спеціальні хостингові компанії, які надають повноцінний сервіс в цьому напрямку. Незважаючи на близькість сфер, потрібно чимало додаткових потужностей, що не завжди доцільно.

SEO, SMM, SMO. Найбільш прогресивні і сучасні рішення в області змісту інтернет-порталів. Дозволяють «просувати» сайт усіма можливими способами - від розміщення в топі запитів пошукових машин (SEO) до пошуку клієнтів в соціальних мережах (SMM) і залучення трафіку з соцмереж на потрібний сайт (SMO). Це вже маркетингові послуги, правда, дуже затребувані на ринку.

IT-аутсорсинг. Являє собою цілий комплекс послуг із запуску, обслуговування та підтримки інфраструктури інформаційних технологій підприємства. Як і хостингові послуги є досить складний напрямок, що вимагає значних потужностей.

Таким чином, підприємець має широкий спектр можливостей, причому деякі з напрямків можна розглядати як варіант розвитку, тобто на перспективу. Це додає привабливості цього бізнесу, тому що як тільки керівник зрозуміє, що зміг досить захопити ринок web-дизайну, він зможе розширити спектр своєї діяльності.

Підбір персоналу

Варто сказати про найголовніше - персонал. В першу чергу це, звичайно, програмісти та дизайнери, причому саме ті, хто навчався безпосередньо своєї справи, тобто в своєму вищому навчальному закладі освоїв спеціальність, яка передбачає знання в області комп'ютерних технологій. І при цьому знають про те, як саме має виглядати привабливий сайт і як його зробити таким.

Програмісти також бувають різними; обізнаним в цьому людям уточнювати не потрібно, а ось для дилетантів потрібно відзначити - є ті, хто пише код, є ті, хто займається контентом, є ті, хто додає сторонні розробки на свій сайт. Тобто один програміст явно не впорається, особливо якщо компанія хоче займатися ще й повноцінно розробкою сайтів. Дизайнер і програміст - умовно дві головні штатні одиниці. Якщо, звичайно, дуже пощастить, то можна знайти програміста-художника, який стане займатися всім і відразу, але ... чи багато буде встигати одна людина?

Далі будуть потрібні люди, які зайняті в маркетингу, а простіше кажучи - в просуванні своїх послуг і пошуку клієнтів. Іноді потрібна ціла група людей, яка буде клієнтів шукати, проводити з ними зустрічі, займатися презентаціями. Іншими словами, це менеджери з продажу.

Але чималу частину майже напевно будуть займати фрілансери - це люди, які виконують роботу тільки в міру її надходження, працюють віддалено і отримують заробітну плату тільки за фактом виконаної роботи.

Фрілансери можуть знадобитися для створення якихось окремих елементів дизайну, для розробки якихось частин коду, для копірайтингу / рерайтинга. Знайти їх зазвичай нескладно, вони обидві приймають щодо нескладне завдання, зате співпрацю з ними дозволяє істотно скоротити свої витрати на утримання персоналу, тому що під час відсутності проектів не доводиться платити зарплату.

Деякі компанії і зовсім працюють таким чином, що віддають на аутсорсинг значну частину своєї роботи, тобто, наприклад, студія web-дизайну займається сама виключно розробкою графічної частини, але при цьому клієнтам пропонує і рішення з області програмування, передаючи їх підрядним організаціям. Це все також призводить до того, що вдається досягнути значної економії. На аутсорсинг варто також передати і бізнес-процеси, які не належать до отримання прибутку організацією, наприклад, ведення бухгалтерії.

Послуги дизайнера припускають в більшості випадків створення унікального проекту, який вигідно відрізняється від конкурентів замовника. Однак потрібно сказати, що чималий відсоток споживачів приходить в студію web-дизайну з готовим завданням, де чітко прописані всі вимоги, при цьому нерідко також передається контент, який потрібно розмістити на сайті. Тобто дизайнера ставлять в рамки, іноді досить серйозні. Але є і клієнти, які самі не знають, чого вони хочуть. Їм можна пропонувати вже готові рішення, які були розроблені дизайнерами самостійно і являють собою «універсальний продукт», що відрізняється простотою в хорошому розумінні цього слова. Але якщо у клієнта немає свого завдання, і він хоче отримати щось унікальне, то дизайнер повинен бути в змозі точно з'ясувати те, що йому потрібно і разом з ним розробити завдання.

Таким чином, хороша студія спочатку має пакет своїх пропозицій, готова працювати за чітким вказівкою і відкрита до індивідуальної роботи з клієнтом. Саме тоді можна говорити про успіх свого бізнесу. Що стосується самої технології створення сайту, то клієнтові це звичайно не важливо, його запит полягає в тому, щоб було «красиво», «Не гальмувало», «зручно», «функціонально» etc.

Замовника цікавить тільки кінцевий результат, а не процес створення або оптимізації / доопрацювання його сайту.

Для просування своїх послуг можна і потрібно користуватися всіма доступними інструментами. Сюди відноситься якраз розміщення інформації про себе на тематичних порталах в інтернеті, ведення своїх сторінок в соціальних мережах і все тому подібні прийоми. Однак разюче високою ефективністю може володіти і реклама в місцевих засобах масової інформації, яка може призводити більше половини клієнтів. Але все ж головне завдання в просуванні своєї студії - це формування своєї клієнтської бази і заробляння доброї репутації. Тоді «сарафанне радіо» зробить всю складну роботу, і у студії з'явиться чимало замовників, яких приведуть задоволені результатом минулі клієнти.

cat-img

Категорії