Важливою ланкою практично в кожному бізнесі є логістика, яка в свою чергу базується на необхідності зберігати готову продукцію або товар.

Бізнес по будівництву і наданню складських послуг настільки ж затребуваний зараз на ринку комерційної нерухомості, як і тисячі років тому. В основі концепції сучасного складського бізнесу закладені два важливі чинники.

Перший фактор пов'язаний з тим, що бізнеси 21 століття все більше орієнтуються на мобільність, на задоволення попиту мало не кожної окремої людини. Все це вимагає від виробничих компаній, торговельних мереж швидкого переміщення товарів, його якісного зберігання, сортування. Відповідно без сучасного складу, що використовує новітні технології, таку проблему не вирішити. Ось чому в світі зростає попит на складські потужності, які використовують технічні експортери для власних цілей. Число складських площ там становить понад 14 млрд. м2. Таким чином, потенціал зростання такого ринку в Україні практично нічим не обмежений.

Тим більше, що в Україні існує гострий дефіцит складських потужностей сучасного типу. Також слід враховувати і географічне положення нашої країни, коли через неї проходить велика кількість вантажів і перевозиться в різні куточки світу.

Другий фактор пов'язаний з тим, що сучасні технології дозволяють побудувати складські приміщення будь-якого класу, площі і складності в будь-якому місці, за лічені місяці. Причому, можна навіть уже побудований склад швидко переформатувати під будь-який тип товару, прийнятого на зберігання.

В рамках даного бізнес-проекту розглянуто варіант будівництва невеликого універсального складського комплексу ефективної (корисної) площею 3000 кв. м. Даний тип складу розрахований на обслуговування регіонального ринку комерційної нерухомості або невеликого міста, до 500 тисяч населення.

 • Термін окупності становить 30 місяців.
 • Первинні вкладення будуть рівні 6 000 000 грн.
 • Точка беззбитковості досягається на 2-й місяць роботи.
  Опис бізнесу, продукту або послуги

До складу основного пакету складського обслуговування корпоративних клієнтів входять такі види сервісу:

 • Зберігання товарів і вантажів (за винятком продуктів харчування, сільгосппродукції, небезпечних вантажів) в критому, що охороняється і опалювальному приміщенні під цілодобовою охороною. Базова ставка зберігання вантажу з розрахунку на 1 кв. метр становить 240 грн на місяць, що нижче ринкових ціни приблизно на 30%.
 • Послуги внутрішньої складської логістики - сортування, маркування, комплектування партій вантажу на замовлення клієнта.
 • Страхування партій вантажу.
 • В якості додаткових опцій клієнтам надається послуга по упаковці вантажу в палети з використанням ізолюючої поліетиленової плівки.
 • Також склад може надати послуги з підключення до електромережі рефрижераторних контейнерів і трейлерів на відкритому майданчику.
 • Обробка вантажів, що надходять на склад і вибувають з нього, ведеться на базі автоматизованої системи складського обліку, в тому числі і з використанням магнітної маркування вантажів, дистанційної (онлайн) індикації місця знаходження товару.

SWAT аналіз бізнес плану складу

Сильні сторони проекту Слабкі сторони проекту
відносно постійний попит на складські площі;
великий вибір канал продажів і форматів роботи з клієнтами;
гнучкість роботи і адаптація до швидко мінливого ринку;
можливість формування індивідуального підходу до запитів клієнтів по набору пакету послуг зберігання товару на складі, і знижок.
конкуренція з боку великих логістичних центрів, СТЗ;
неякісна робота персоналу
ризики частого пошкодження і виходу з ладу обладнання
Можливості проекту Загрози проекту
розширення бізнесу за рахунок складської площі, в тому числі і в різних регіонах країни;
можливість роботи, як з приватними, так і з корпоративними клієнтами;
можливість створення супутніх видів бізнесу - сортування вантажів, ТЕО, упаковка, страхування, GPS-трекінг, супровід і охорона, робота в мультимодальних транспортних схемах;
висока конкуренція на ринку;
підвищення цін на електрику, інфраструктурні послуги;
різке підвищення орендної плати;
розірвання договору оренди з власником;
зниження купівельної спроможності корпоративного сектора і населення на виробничі та споживчі товари, будматеріали.

Продажі і маркетинг

Комплекс маркетингу складського бізнесу в першу чергу визначається основними типами клієнтів, які в більшості випадків є комерційними або виробничими компаніями, юридичними особами.

Цільова аудиторія клієнтів представлена ​​наступними групами:

 • Оптова та роздрібна торгівля, комерційні поставки (48% від усього ринку). Це - торговельні мережі, компанії, що працюють за внутрішніми і експортними - імпортних постачань, державними замовленнями.
 • Виробничий сектор, куди входять компанії, що займаються виробництвом товарів, які потребують значних складських приміщень, але у яких немає власних складів і вважають за краще використовувати склади на аутсорсингу.
 • Транспортні компанії (12% від усього ринку). Це транспортно-експедиторські компанії, що спеціалізуються на доставці товарів і матеріальних цінностей, які розміщують на складі свій товарний потік, партії вантажів.

З огляду на інтереси потенційних клієнтів, маркетингова політика складського бізнесу складається з наступних елементів:
Канали поширення реклами:

 • інтернет-сайт, який буде виконувати функції контактного майданчика з потенційними клієнтами. А також сайт буде служити платформою, на якій можна резервувати складські потужності, замовити упаковку або сортування вантажу, маркування, а також відстежувати в он-лайн режимі переміщення товару на складі. Створення сайту з опціями оплати, стеження за внутрішнім складським трафіком - 10 тисяч грн
 • розміщення реклами серед комерційних клієнтів в ЗМІ, включаючи і друковані регіональні і федеральні ділові видання. Планується щомісячний бюджет не менше 10 тисяч грн
 • адресна розсилка по комерційним і виробничим компаніям регіону. Розсилка робиться не тільки через електронні ресурси, а й у вигляді інформаційних буклетів, що розсилаються поштою;
 • зовнішня реклама у вигляді плакатів, банерів на основних дорожніх магістральних напрямках міста або району. Установка трьох банерів - розтяжок - від 25 тисяч грн

Необхідна програма лояльності і стимулювання клієнтів. Передбачається використовувати, перш за все:

 • надання бонусних знижок клієнтам, які постійно протягом не менше місяця використовують більше 10% майданчика складу.
 • надання клієнтам знижок від 10 до 30% за укладення контракту на постійне обслуговування на термін не менше 1 року;

Також в якості маркетингових інструментів передбачена участь компанії оператора складу в різних конференціях, виставках по виробничої і товарної складської логістики, як на регіональному рівні, так і на рівні всієї країни.

План виробництва

Специфіка складського бізнесу, яка полягає в тому, що основними клієнтами його є юридичні особи, визначає вибір відповідної організаційно правої форми реєстрації компанії. Для складського бізнесу оптимальною формою організації є заснування ТзОВ. Чим це обумовлено?

 1. Оскільки клієнти складу - це переважно юридичні особи, то для них важливий правовий статус контрагента, що приймає на зберігання матеріальні цінності. Маючи форму ТОВ, компанія несе відповідальність перед клієнтами не тільки в рамках наявного статутного капіталу, але і всім майном, активами, а також відповідальністю керівників (власників - засновників).
 2. Другий момент пов'язаний з тим, що існуюче податкове законодавство передбачає нарахування ПДВ при наданні послуг. В даному випадку такою послугою є складське зберігання, здійснюваного компанією, що має юридичну форму ТОВ. Відповідно юридичні особи - клієнти можуть в своїх рахунках - фактурах, також як і сам склад, перевиставляє ПДВ щодо подальшої ланцюгу постачання товару. У разі ж якщо б це було підприємство у формі ІП, то довелося б ПДВ списувати на свої власні витрати або закладати цей податок в ціну послуги. Для клієнтів - юридичних осіб цей момент дуже важливий, тому при виборі того, яким складом довірити зберігання своїх товарів, скоріше віддадуть перевагу ТОВ, ніж ВП.
 3. Третій момент пов'язаний з оподаткуванням. Незважаючи на те, що компанія отримала правої статус ТОВ, автоматично підпадає під повну систему оподаткування, є можливість залишатися на спрощеній системі оподаткування з податковою ставкою 6%.

Більш складні питання з отриманням дозвільних документів на будівництво приміщення складу, проведення інженерних робіт, землевідведення та погодження користування земельною ділянкою.

Організаційна структура

Для передбачуваного бізнесу складського приміщення площею 3000 кв. м із застосуванням засобів малої механізації, систем автоматизованої складської логістики, передбачено наступний штатний розклад.

Керуючий. Основна функція цієї посадової позиції полягає в організації робочого процесу, управлінні персоналом, здійсненні контролю за дотриманням підлеглими трудової, фінансової та технологічної дисципліни. Керуючий взаємодіє з ключовими клієнтами, постачальниками і контролюючими органами. Він відповідальний за виконання нормативних вимог по прибутку перед засновниками (власниками) компанії. Веде первинну управлінську звітність.

Комерційний директор. Основне завдання людини, що обіймає цю посаду, полягає в безпосередній роботі з клієнтами складу, складання комерційних договорів, ведення переговорів, розбір комерційних претензій. На комерційного директора покладено обов'язок роботи з рекламним бюджетом, поширення реклами, контроль роботи сайту компанії.

Гол. бухгалтер-касир. У стандартний перелік обов'язків бухгалтера входить робота з первинними складськими документами, ведення бухгалтерської і податкової звітності, облік робочого часу персоналу і здійснення розрахунку (видачі) йому зарплати.

Майстер-технолог. У коло обов'язків цієї штатної позиції входить - контроль за технічним станом всього складського обладнання, систем обігріву, освітлення, комунальних систем, постачання і забезпечення безаварійної роботи засобів малої механізації (навантажувачів). Майстер-технолог веде звітність по поточному стану техніки, формує ремонтні відомості, проводить необхідні регламентні роботи по ТО закріпленої за ним техніки і обладнання.

Змінний комірник. В обов'язки обіймає цю штатну посаду людини входить прийом і видача надходять на склад товарів і матеріальних цінностей, ведення первинної звітності (прийом і видача складських розписок). Також в обов'язки входить внесення даних в систему автоматизованого обліку складської логістики, становить щоденний звіт - графік по руху товарів на складі. Робота у комірника змінна - зміна 12 годин. Режим роботи 1 день через 1 день або 2 дні через 2.

Оператор - механізатор. У посадові обов'язки цієї штатної позиції входить управління засобами малої механізації складу (автомобільний навантажувач і електронавантажувач) для переміщення, сортування, навантаження - вивантаження надходять на склад товарів. Виконує вимоги змінного комірника. Графік роботи оператора - механізатора - змінний. Зміна - 12 годин.

Персонал К-ть Заробітна плата Фонд оплати праці
Керуючий 1 13500 13500
Замісник по комерційній частині 1 12000 12000
Головний бухгалтер касир 1 12000 12000
Майстер-технологи 1 10000 10000
Змінний кладовщик 2 10000 20000
Оператор-механізатор 2 10000 20000
Загальний фонд оплати праці 85500

Для забезпечення охорони складу передбачено використання послуг ЧОП, включаючи засоби відеоспостереження, як за внутрішніми приміщеннями, так і по зовнішньому периметру складу.
Розрахунок ФОП на 24 місяці з урахуванням преміальної частини і страхових внесків представлений у фінансовій моделі.

Фінансовий план

Ключовим фактором створення конкурентоспроможного складського бізнесу є вибір оптимального місця розташування складу та будівництво приміщення, застосовуючи сучасні технології.
В рамках даного проекту в якості майданчика будівництва обрано земельну ділянку, розташовану в безпосередній близькості (до 1-2 км) до основних груп клієнтів. Це, в першу чергу - мережеві магазини, будівельні супермаркети, а також ряд виробничих компаній, що займаються виготовленням меблів, дверей і вікон, постачанням сантехнічного обладнання. Також частина складських приміщень передбачається використовувати під контейнерний майданчик для контейнерів, що прибувають під вивантаження з найближчою залізничною сортувальної станції. Вартість оренди ділянки площею 3500 кв., Де передбачається будівництво, становить приблизно 12 руб. за кв. метр. Така ціна обумовлена ​​тим, що договір оренди укладено на максимально можливий тривалий термін - 49 років.
Приміщення складу. Спільним проектом передбачений наступний план внутрішньо складських приміщень:

 • Офісне приміщення складу. Розташовується всередині загального складу. Площа 70 кв. м. Сюди входить робочий кабінет керівника і комерційного директора, кабінет бухгалтера, робочі місця змінних комірників, гардеробна, туалетна кімната, гардеробна для робочого персоналу, кімната відпочинку з буфетом.
 • Приміщення комори для розміщення складського інвентарю, витратних матеріалів, запчастин для техніки - 30 кв. м.
 • Прилегла територія 500 кв. м. призначена для стоянки автотранспорту, що прибуває під навантаження або вивантаження товарів, а також для зберігання порожніх контейнерів.

 

Будівництво складу

Для будівництва складу передбачається використовувати технології без фундаментного зведення несучих металевих конструкцій із застосуванням в якості зовнішніх стін сендвіч - панелей. Загальна конструкція складу має ангарний тип з висотою ферм перекриття (даху) - 10 метрів.
Що застосовуються каркасні конструкції дозволяють звести весь комплекс складу за 3 - 4 місяці.
Застосування в стінових перекриттях сендвіч - панелей дозволяє істотно заощадити не тільки на будівельних матеріалах, а й отримати значний ефект теплової ізоляції.
В якості покрівельного матеріалу складу передбачається використання металевого профнастилу з глибиною хвилі 150 мм.

Устаткування

Для повноцінної роботи складу з використанням сучасних технологій автоматизованого складського обліку і складської логістики, навантажувальних - розвантажувальних операцій і забезпечення схоронності, що знаходяться на складі товарів, передбачається використовувати наступний комплектний склад обладнання:

 • система освітлення;
 • систем вентиляції та обігріву;

Теплогенератор для обладнання складу.

 • офісне обладнання для персоналу - комп'ютери, принтери і офісна оргтехніка.
 • автоматизований складський комплекс на платформі 1С або Warehouse Management System (WMS) - типу ITGO.WMS.
 • автонавантажувач на автомобільному шасі, вантажопідйомність до 5 т
 • електронавантажувач вантажопідйомністю до 1 т
 • система відеоспостереження
 • система пожежної сигналізації
 • протипожежний інвентар
 • такелажне обладнання - розтяжки, стропи, електричні тельфери і талі
 • меблі для кімнати відпочинку
 • меблі для гардеробної персоналу

В якості додаткового обладнання можна використовувати палетні пакувальники поліетиленовою плівкою, що використовуються для сортування вантажу на замовлення клієнтів.
Для остаточного розрахунку основних економічних і фінансових параметрів бізнесу складу необхідні початкові дані.

Інвестиції для запуску бізнесу складають

Інвестиції
Реєстрація та дозвільні документи 136 000
Створення сайту та реклама в перший місяць 44 000
Будівництво складу площею 3000 кв. м 4 800 000
Закупка обладнання 1 100 800
Інші витрати 20 000
  6 100 800

Щомісячні витрати при загрузці на 75%:

Щомісячні витрати
ФОП та соціальні внески 104310
Оренда зімельної ділянки 3500 кв.м. 30000
Амортизація 25000
Комунальні послуги 8000
Реклама 5000
Витрати на обслуговування автоматизованої системи складу 10 000
Витрати на утримання 1 кв.м. складу 100
Витрати на охорону складу 20 000
Всього 202 410

Основні показники ефективності бізнесу

Термін окупності, місяців 30
Індекс прибутковості 0,82
Внутрішня норма доходності IRR,% 176,86
Рентабельність продажу, % 106%

Інші параметри розрахунку наведені у відповідних таблицях бізнес-плану.
Докладний план продажів на 24 місяці з урахуванням сезонності, прогноз ефективності інвестицій і розрахунок економічних показників бізнесу представлений у фінансовій моделі.

Фактори ризику

Складський бізнес безпосередньо пов'язаний з комерцією, ринковим середовищем, рухом матеріальних цінностей. Цей бізнес знаходиться в логістичному ланцюзі постачань по широкому спектру ринків - починаючи від споживчих товарів і закінчуючи будівельними матеріалами та технікою.

Відповідно це визначає види ризиків, з якими доведеться зіткнутися оператору або власнику складського бізнесу. В першу чергу необхідно звернути увагу на наступні ризики:
Ринкові ризики. Ця група ризиків характеризується тим, наскільки буде затребуваний попит на ринку на складські площі. Вони виникають в періоди економічного спаду, зниження попиту на імпортні поставки, а також в силу сезонності надходження деяких типів товарів (наприклад, будівельний матеріал). Нейтралізувати такі ризики можна тільки ефективною маркетинговою роботою на ринку, залучаючи постійно все нових і нових клієнтів (комерційні компанії).

Технологічні ризики. Ця частина ризиків пов'язана зі збитками, що виникли з причини виходу з ладу обладнання, несправність складських систем стеження за збереженням товару, некомпетентність персоналу. Сюди також відносяться ризики пожеж, аварій, при яких може бути завдано збитків, як матеріальних цінностей клієнтів, так і персоналу. Робота з цими видами ризиків може відбуватися за двома напрямками. Перший напрямок - це використання якісного обладнання, постійне стеження за його справністю. Також слід приділити увагу технічній підготовці персоналу. Другий напрямок - це страхування частини технологічних ризиків - наприклад, страхування цивільної відповідальності перед третіми особами, страхування особливо цінних вантажів, що знаходяться на території складу.

Правові ризики. Ця група ризиків пов'язана з комерційними претензіями клієнтів за якістю, кількістю, ступенем збереження товару, що знаходиться на складі. Такі претензії нерідко мають вигляд судових розглядів з тривалими перевірками, аудитом. Для нейтралізації частини правових ризиків найбільш ефективним заходом є використання сучасних автоматизованих систем складського обліку, перевірки, комплектації і внутрішнього складського аудиту, охорони. Також рекомендується застосовувати попереднє (наскрізне) страхування вантажів, що надходять на територію складу.

cat-img

Категорії