Оскільки ринок ІТ-технологій демонструє високі темпи зростання, як в цілому світі, так і в Україні (по результатам 2018 року планується зростання на 30%), а заробітна плата айтішнік-початківця складає від $500, то створення нових шкіл програмування ще довго буде дуже привабливим і перспективним бізнесом, при умові залучення висококласних спеціалістів і матеріально-технічної бази.

Світовий ринок IT закладів освіти

Спеціальності в галузі ІТ в сучасних високотехнологічних реаліях є чи не найперспективнішими незалежно від країни світу. Якщо подивитися рейтинг професій, то айтішники є самими затребуваними спеціалістами, а власники компаній готові платити за професіоналізм дуже великі гроші.
Нижче приведений ТОП-20 найрейтинговіших Вишів світу за спеціальністю «Інформаційні технології». Рейтинг суб’єктивний і складений на основі відгуків і кількості претендентів на 1 вільне місце.

ШВЕЙЦАРІЯ

Університети цієї європейської країни вже багато років опиняються на верхніх позиціях всіх світових рейтингів освітніх закладів Європи. Виші сфокусовані на навчанні іноземних студентів. На даний час в Швейцарії проходять навчання біля 50 тисяч студентів. Мова викладання – в 90% англійська. Щодо спеціальності ІТ є 46 бакалаврських навчальних програм в різноманітних Вишах країни. В наш рейтинг ввійшли 2 Виші країни:

1. Swiss Federal Institute of Technology.

2. Ecole Polytechnique Federale de Lausanne.

США

Закордонна ІТ-освіта в більшості випадків у наших громадян асоціюється саме з цією країною (Силіконова долина, Гугл, Майкрософт, Епл і т.д.) Саме в цій країні навчались найтитулованіші програмісти світу і піонери ІТ.
В наш топ ввійшли тільки 3 Виші, але це тільки тому, що ми хотіли охопити весь світ. Насправді титулованих Вишів в сфері ІТ тут набагато більше. Вимоги та необхідні документи для вступу, а також навчальні програми є у вільному доступі на сайтах Вишів.

3. Massachusetts Institute of Technology.

4. Stanford University.

5. Carnegie Mellon University in Pittsburgh.

ОБ’ЄДНАНЕ КОРОЛІВСТВО

Університети Великої Британії славляться в світі як найаристократичніші і найпрестижніші Виші світу. Дослідження, які проводились саме тут зробили величезний вплив на розвиток світової науки.
Хоча для вас ми підготували тільки 4 британські виші, але, насправді, кожен з Вишів цієї країни достойний уваги, особливо, якщо мова йде про ІТ-сферу.

6. University of Oxford.

7. Imperial College, London.

8. University of Edinburgh.

9. The University of Manchester.

КАНАДА

Університети цієї північноамериканської країни дають можливість отримати якісну освіту, займаючи лідируючі позиції в рейтингах кращих вишів. До того ж вартість навчання суттєво нижча, якщо порівнювати з США чи Європою.

Крім того, тут є велика кількість коледжів, де можна пройти курс навчання в сфері ІТ всього за 1-3 роки, після чого здібного студента без сумніву візьмуть на роботу в одну з канадських ІТ-компаній.

10. University of Toronto.

НІДЕРЛАНДИ

Академічні та науково-дослідні університети королівства часто є частими гостями рейтингів Вишів світу. Крім того тут є багато офісів компаній, які займають лідируючі позиції в ІТ-бізнесі (Sony Computer Entertainment Inc, Casengo, eBuddy, Exact Software).
Інженерна справа та комп’ютерні технології є одними з пріоритетних напрямків в Вишах країни, тому сюди приїжджає багато абітурієнтів з бажанням пройти курс навчання в одному з наступних університетів:

11. Fontys University.

12. Technische Universiteit Delft.

13. Technische Universiteit Eindhoven.

СИНГАПУР

Держава займає лідируючі позиції по темпам розвитку серед азіатських країн. Вона є важливим економічним і бізнесовим центром Азії. За рівнем освіти ця країна випереджує більшість країн та входить в п’ятірку кращих. На території цієї мікродержави відкривають філії титуловані Виші Об’єднаного Королівства, США та Австралії. Крім того тут є офіси знаменитих ІТ-компаній (Neo, Odeon, Thoughtworks, Bitmazk).

14. National University of Singapore

ГОНКОНГ

Один з найбільших фінансових центрів світу. В Гонконзі розміщені головні офіси міжнародних корпорацій, тому добре вчитись тут – значить отримати високооплачувану роботу в сфері ІТ.
Закордонних студентів приваблюють спеціальними грантами та дотаціями.

15. The University of Hong Kong.

16. The Hong Kong University of Science & Technology.

17. The Chinese University of Hong Kong.

АВСТРАЛІЯ

Диплом про закінчення Вишу Австралії не потрібно підтверджувати в більшості країн світу. Більшість університетів цієї країни мають власну програму підготовки.
Навчальний процес побудований так, що студента заставляють мислити нестандартно, дають навички критичного мислення і активної участі у процесі дискусій. Закордонні студенти в загальній кількості студентів складають приблизно 13%. Ця частка більша, ніж в будь-якій іншій країні світу.

18. The University of Melbourne.

19. The Australian National University.

ЯПОНІЯ

Японія є одною з найрозвинутіших країн світу з високим рівнем життя, здавна славиться масовим впровадженням інноваційних технологій, наукових досліджень робототехніки та біомедицини. Країна займає третю позицію за рівнем фінансових вливань в розвиток науки.
Правління країни приділяє першочергову увагу розвитку ІТ-технологій в країні, а це здійснює великий позитивний вплив на рівень освіти, інноваційних досліджень і постійне впровадження передових технологій в життя.

20. The University of Tokyo.

Програмісти в Україні

Український ринок ІТ, який сьогодні налічує понад 100 000 спеціалістів продовжує збільшувати темпи росту. До 2020 року, як рахують експерти консалтингового агентства PricewaterhouseCoopers, кількість ІТ-спеціалістів може збільшитись на 59%.

Програмісти є особливою кастою

Починаючі ІТ-спеціалісти в Києві можуть «продавати себе» компаніям за зарплатню в 500 доларів США за місяць, ті, хто пропрацював 5 і більше років отримують від 3 до 4 тисяч доларів, що майже в 10 разів перевищує середній заробіток по столиці. Що ж до гривневого еквіваленту, то з падінням національної валюти, заробітна плата айтішніків зросла майже втричі.

Тож програмістів з їх доларовою зарплатнею та відсутністю страху перед нестабільністю українського економічного становища доцільно вважати окремою кастою «обраних». Влаштувавшись в кращих бізнес-центрах Києва, вони є законодавцями трендів на ринку праці, в корпоративній культурі та моді.

За експертними оцінками, ІТ-спеціалісти щорічно «заливають» до бюджету країни від 2,5 до 3 мільярдів доларів. Кожний програміст відповідальний за створення 2-3 нових робочих місць в сфері послуг. В останні кризові роки за допомогою галузі вертається до життя оренда офісів, а вимоги айтішніків стають трендами (велопаркування на території бізнес-центрів, скандинавський стиль чи лофт в дизайні приміщень чи орендованих квартирах і т.д.).

Причому така ситуація тільки в Україні. В країнах з розвинутою економікою програмісти дуже рідко заробляють більше ніж представники інших професій.

Нестача спеціалістів

Айтішніки в нашій країні традиційно знаходяться на 2 місці в рейтингу професій з найбільшою кількістю вакансій, поступаючись тільки представникам сфери торгівлі.

В першу чергу на ринку не вистачає спеціалістів, які мають досвід роботи яких не менше 5 років. Подібна, але не така критична ситуація зі спеціалістами з досвідом роботи від 2 до 4 років. Що ж до новачків, то тут все зовсім інакше – вакансій мало, а кандидатур багато.

Далі є велика нестача хороших спеціалістів. Один з власників рекрутингової компанії вважає, що навіть якщо сьогодні завезти в країну 15 тисяч висококласних айтішніків, то завтра вони вже будуть працювати і отримувати зарплатню.

Чи є загрозою створення «тепличних умов»?

Методи мотивації ІТ-спеціалістів стають все більш складними. На першому місці стоїть цікавість самої роботи, складність професійних завдань, колектив та відносини в ньому, оскільки збільшення заробітної плати пропонують всі.

На думку деяких спеціалістів така ситуація є загрозливою, оскільки кожен айтішнік думає, що він є винятковим. Якщо з яких-небудь причин в майбутньому буде мати місце просідання ринку, то такий спеціаліст просто не зможе знайти себе в новому житті.

Нестача спеціалістів, в першу чергу, пов’язана з трудовою міграцією ІТ-спеціалістів. Покидаючи країну, вони сильно втрачають в грошах, оскільки як в ЄС, так і в США більше половини зарплатні їм прийдеться віддати на податки та комунальні послуги, а життя там набагато дорожче.

Основні школи IT технологій в Україні

1. ШАГ (Комп’ютерна академія). Найтитулованіша українська школа з філіалами в Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі, Луцьку , Рівне, Вінниці, Миколаєві, Житомирі, Хмельницькому, Чернігові, Полтаві, Каменському, Кривому Розі, Запоріжжі, Херсоні і Маріуполі. В 2016 році отримали ліцензію МОН стосовно щорічної підготовки 300 бакалаврів та 100 магістрів.

2. Main Academy. Перша школа в Україні, яка здійснює комплексну підготовку айтішніків у відповідності до міжнародних стандартів і вимог ІТ-компаній з філіалами в Києві, Львові, Одесі, Харкові, Тернополі, Вінниці, Житомирі. Сьогодні школа є одною з кращих в країні з підготовки професійних кадрів для ІТ-компаній.

3. CyberBionic Systematics. Школа виграла премію Ukrainian IT Awards 2015 в номінації «Комплексна ІТ-освіта», навчають в Києві, а також в режимі онлайн. Рівень викладання відповідає найвищим вимогам ІТ-компаній. Викладачами в основному є сертифіковані тренери Майкрософт, які проводять корпоративні тренінги в Ciklum, GlobalLogic, Terrasoft, 3Shape, Materialise та ін.

4. IT Education Academy. Школа є всеукраїнським освітнім проектом комплексної підготовки і розвитку ІТ-спеціалістів знаходиться в співробітництві з великою кількістю українських та зарубіжних компаній з стажування випускників, займається розвитком авторизованого вендорського навчання і авторських курсів.

5. Учбовий центр SkillUP. Школа, насправді, є курсами, які проходять в Дніпрі, Києві, Львові, Одесі та Харкові. Курси спрямовані на допомогу розумним людям змінити своє життя та досягнути високого результату. На відміну від інших курсів SkillUP фінансово гарантує результат.

6. GoIT. Міжнародна освітня компанія, яке надає допомогу в старті кар’єрного зростання ІТ-новачкам і професійному зростанні спеціалістів. Навчання проводиться режимі онлайн та стаціонарно в Києві. Навчання спрямовано на отримання результату, а саме на працевлаштування випускника В ІТ-компанію та його кар’єрне зростання. Саме тому в курсах запроваджена система менторства, заняття по системі soft skills та англійській.

7. Учбовий центр Prog.kiev.ua. Школа на ринку комп’ютерної освіти вже більше 4-х років, освіту можна отримати в Києві, або в режимі онлайн. Студентів навчають програмуванню і тестуванню програмного забезпечення «з нуля» та допомагають змінити професію.

Проблеми ІТ-ринку України

Український ІТ-сектор не тільки демонструє високі темпи розвитку, але і зіштовхується з внутрішніми перепонами, без яких темпи могли би бути значно більш швидкими.
За останнє десятиліття Україна залишилась без більш ніж 10 тисяч айтішніків, а це приблизно кожен десятий спеціаліст-українець.

Така ситуація призвела до втрати десятої частини прибутку від ІТ-сектору та пониження репутації країни на світовій арені. Закордонні інвестори не настроєні вкладати гроші в країну, яка втрачає «мозок». Та й самі українські підприємці все частіше замислюються про перспективність подальшого розширення бізнесу чи відкриття нового.

Ще однією проблемою ринку є відсутність стратегії розвитку ІТ-сфери та освітніх програм для майбутніх спеціалістів.

Рівень вітчизняних освітніх програм не відповідає вимогам сучасності. На глобальному ринку попитом користується спеціаліст високого класу, який спеціалізується на найперспективніших сегментах ІТ.
Для збереження стійкого зростання вітчизняного ІТ-ринку необхідне зниження рівня державної регуляції і сприяння покращенню ділового клімату в Україні. Допоки він в державі буде більш поганим, ніж у країн-сусідів, український інноватор буде прагнути реалізувати власний стартап в інших державах, де для його розвитку створені більш сприятливі умови.

Автоматизація, яка вже торкнулася більшої частки сучасних професій, в перспективі може стати серйозним головним болем для айтішніків. Піонером цього процесу стала Індія, де вже зараз масово звільняють з роботи програмістів, яких ще декілька років тому катастрофічно не вистачало.

В 2017 році звільнили 2% ІТ-спеціалістів, які розробляли ПЗ для закордонних замовників (біля 60 тисяч співробітників, а це більше половини айтішніків, які залучені до написання ПЗ в державі на даний момент). За підсумками дослідження NASSC, до 2020 р. втратити роботу можуть біля 60% айтішніків Індії, оскільки продукт, який розробляють вони, буде розроблятись автоматами.

В даний момент має місце переорієнтування сектору на машинне навчання, автоаналіз Big Data та роботизацію, що в майбутньому може стати причиною звільнення 80% спеціалістів Індії.

Не торкнеться скорочення виключно висококласних спеціалістів, а таких сьогодні меншість.
В подальшому темпи розвитку автоматизації розробки програмного забезпечення будуть тільки збільшуватись. З часом програми для автоматичного написання коду і аутсорсингу бізнес-процесів стануть доступнішими і отримають широке розповсюдження.

Хибною буде думка, що це не торкнеться українських айтішніків, оскільки вони також працюють на глобальному ринку. Їм прийдеться або звільнитись, або освоїти напрямки, які недоступні машинам. Звичайно, що таких напрямків набагато менше, тому встояти на ногах зможуть тільки одиниці.

Перспективи ІТ-ринку України

Згідно з минулорічними результатами, вітчизняна ІТ-галузь продовжила зростання більш швидкими темпами в порівнянні з економікою держави загалом.
За інформацією аудиторського агентства PwC, зростання ринку в 2017 р. склало 20%.

Рівень податкових надходжень від ІТ-сектору в держбюджет в 2017 р. зріс на 38%, в порівнянні з попереднім роком та склав 7,8 мільярдів гривень, говорять в комітеті по інформаційних технологіях ЕБА.

Внесок ринку ІТ в держбюджет в 2017 р. склав біля 4% ВВП держави та в найближчому майбутньому буде демонструвати подальше підвищення.

Позитивні прогнози

Прогнозується, що в поточному 2018 р. швидкість росту ІТ-ринку збільшаться на 30%. Разом з цим, число спеціалістів, які зайняті в сфері ІТ, зроте з 116 до 145 тисяч спеціалістів.

Якщо темпи росту збережуться, то через 5 р. сектор ІТ може стати другим в загальному об'ємі вітчизняного експорту.

Згідно з висновками GlobalLogic Україна, якщо будуть сприятливі умови, то до 2025 р. сегмент ІТ зросте до 8,4 мільярдів доларів, або в 2,3 рази, а число зайнятих в сегменті сягне 240 тисяч чоловік.

За висновками ЄБА, за державного сприяння і підтримки сегменту, сегмент ІТ, який орієнтований на експорт, до 2020 р. може збільшитись в 2 рази по всім показникам і відчисляти до 27 мільярдів грн. податків в держбюджет.

ІТ-галузь збільшує рівень свого впливу і на стан внутрішньої економіки країни. Крім підвищення надходжень валюти в державу, цей сектор допомагає сформувати середній клас – підґрунтя для розбудови успішної країни.

Програмісти в Росії

Дефіцит спеціалістів ІТ-ринку, який виник, в тому числі і через демографічний провал 90-х років, ще довго буде стримувати розвиток галузі в Росії.
Коли в Міністерстві освіти Росії зрозуміли всю масштабність проблеми, то за останні 2 роки було збільшено кількість бюджетних місць в Вишах з ІТ-спеціальностей на 70% (до 42,5 тисяч студентів), а також спільно з Міністерством праці включили в 2015 році ІТ-спеціальності до списку регіональних програм перекваліфікації спеціалістів з інших галузей, які фінансуються державою.

Але, як виявилось згодом, цих заходів недостатньо: прогнозована кількість навчених ІТ-спеціалістів до кінця 2018 року складе приблизно 150 тисяч чоловік. При цьому тільки 15-20% випускників зразу готові починати роботу.

Програмування та робототехніка для російських дітей набирають популярності: в середніх школах запроваджують спеціальні класи, з’являються приватні курси, куди можна привести дитину з п’яти років.

В іншій освітній акції з професійної орієнтації в сфері ІТ «Час коду» в цьому році прийняли участь 8 мільйонів школярів, що на 1 мільйон більше, ніж в минулому.

Потрібно зацікавити дітей інформаційними технологіями ще з шкільних років і далі вести їх, мотивувати, розважати. Не потрібно губити з кола зору тих, хто має бажання займатись ІТ професійно. Саме на це спрямовані великі зусилля держави і бізнес-спільності.

Хто надасть допомогу державі

Про низьку якість Вишівських програм з ІТ-спеціальностей сьогодні не говорить хіба лінивий. Це відмічається навіть в самій стратегії розвитку галузі інформаційних технологій Росії: «По значній кількості затребуваних професій підготовка спеціалістів здійснюється на недостатньому рівні чи не здійснюється взагалі, зокрема з таких напрямків, як системна архітектура, управління проектами та інтернет-маркетинг».

Надшвидкий розвиток сфери розробки інформаційних технологій вимагає від спеціалістів неперервного самонавчання.

Цікаво, що документ вміщує цілий абзац про те, що для саморозвитку спеціалістів потрібний розвиток дистанційної освіти в ІТ, а також широкомасштабне включення курсів на російській мові в найбільш популярні світові системи онлайн-навчання, з поправкою на обов’язковість розвитку російських освітніх платформ (оскільки модель комерціалізації частини найбільш популярних зарубіжних платформ передбачає продаж інформації про тих, хто проходить навчання зарубіжним комерційним компаніям).

Гравці в Росії

 1. GeekBrains. Це університет з формою навчання онлайн. Хоча є декілька факультетів, але в основному навчають програмістів по 24 спеціальностях та 94 окремих курсах, в тому числі і безплатних для вивчення основ програмування (до прикладу, навчають створенню блогу на Вордпрес без програмування).
 2. Нетологія. Ще один достатньо великий і відомий онлайн-університет. Пропонують навчання по 5 професіях та 47 коротких відео-курсах, а також різноманітних безплатних вебінарах, які проходять в режимі онлайн і періодично повторюються. Є один цікавий безплатний курс Digital-Start. Він не про програмування, а щоб зрозуміти, в якому напрямку рухатись: працювати в офісі чи в якості фрілансера. Він дуже підійде початківцю, а потім можна переходити до освоєння професії.
 3. Coursera. У цього великого онлайн-університету є одна перевага – можливість пройти будь-який курс на безплатній основі. Сертифікат в такому випадку отриманий не буде, але слухач отримає необхідні знання для старту кар’єри. Навчають до різних рівнів, але починати з нуля важко, потрібно мати хоч мінімальний багаж знань.
 4. Інститут інформаційних технологій. Тут можна пройти курс підвищення кваліфікації в областях: програмування, web-технології, бізнес в сфері ІТ, бази даних, операційні системи, комп’ютерна графіка та ін. Всі курси проводять спеціалісти з високою кваліфікацією. Заняття проходять на сучасній матеріально-технічній базі. Інститут гарантує високий рівень підготовки, який досягається кваліфікованим методичним забезпеченням, великою кількістю практико-орієнтованих занять і особливим відношенням лекторів до слухачів.
 5. Центр ІТ-кар’єри «Бобріо». Тут люди не тільки навчаються ІТ-спеціальностям, їм дають можливість отримання повною кар’єрної підтримки. Студентам дають змогу зрозуміти власні сильні і слабкі сторони, визначити одну з багатьох ІТ-професій, яка підійде слухачу, пропонують очні, дистанційні та інтенсивні заняття як індивідуально, так і в складі групи. Також навчають, складають резюме та допомагають в пошуках роботи. Що ж до самих курсів, то в центрі можна освоїти професію тестувальника, менеджера ІТ-сфери та ін.
 6. Softline. В компанії не тільки пропонують слухачам ліцензійне забезпечення та консалтинг, але і професійні послуги з навчання, сертифікації та тестування ІТ-спеціалістів в області програмного забезпечення. Також на базі учбового центру проводиться навчання та підвищення кваліфікації офісного персоналу компаній.

Проблеми ІТ-ринку Росії

Проблем безліч, але серед них можна виділити декілька основних, які перешкоджають швидкому розвитку галузі.

 1. Однією з головних проблем є процес і якість навчання спеціалістів ІТ-сфери. Для того, щоб отримати високваліфікованого спеціаліста навчальний процес повинен бути забезпечений передовими технологіями та правильно організований.
 2. Міграція кваліфікованих спеціалістів, який ще прийнято називати «витік мізків», термін, що використовувався в початку 2000-них до масової міграції освіченої частини населення в країни ЄС та в Північну Америку. Звичайно, що без грамотних спеціалістів неможливе економічне зростання тієї чи іншої галузі і ІТ-галузь не є виключенням.
 3. Недосконалість системи оподаткування і діючого законодавства стали причиною дуже високих податків для розробників ПЗ, через що ведення ІТ-бізнесу в Росії є менш вигідним ніж за кордоном, а це, в свою чергу, сприяє поглибленню проблеми.
 4. Низький рівень виробництва ПЗ, комп’ютерного та телекомунікаційного обладнання. Ця проблема являється своєрідним симбіозом другого та третього пунктів. Через те, що більша частина кваліфікованих спеціалістів виїжджає за кордон, а та, що залишилась затиснута рамками оподаткування, закономірно виходить, що страждає, в першу чергу, якість самих програмних продуктів.
 5. Відсутність популяризації в ЗМІ. Це одночасно і найбільш незначна і найбільш глобальна проблема, яка перешкоджає розвитку. З одного боку, ЗМІ не так вигідно притягувати увагу до ІТ-сфери, з іншого – це найбільш істотна можливість підняти інтерес у молодого покоління до проблеми.
 6. Нестача спеціалізованої техніки. Навряд чи для будь-якої загальноосвітньої організації це питання не буде актуальним. Напроти, дитячі садки, школи, вищі учбові заклади – все це гостро потребує модернізації комп’ютерного обладнання. Але головна проблема не стільки в тому, що обладнання застаріває, скільки в тому, що воно просто відсутнє. В деяких сільських школах до сих пір немає ні одного персонального комп’ютера. Однак така дисципліна, як інформатика є і потребує підвищеної уваги. Але яким чином сучасне покоління повинно навчатись азам програмування, якщо воно і не уявляє собі, як виглядає самий простий принтер?

Перспективи ІТ-ринку Росії

Згідно з експертною оцінкою найближчі 3-5 років будуть ідеальними для інвестування в перспективні російські ІТ-компанії. Об’єм ІТ-ринку Росії на кінець 2017 р. склав 733 мільярди руб. При цьому частка ІТ-послуг в загальному об’ємі ринку збільшилась до 20,7%.

Ера цифрової трансформації, що наступила, сприяє підвищенню попиту на продукт російських ІТ-компаній і при цьому створює необхідність в залученні ними капіталу для інвестицій в створення нового продукту та технологій, розвиток каналів збуту, в т.ч. глобальні ринки Є всі передумови для розміщення ІТ-компаній на Московській біржі: ефективна інфраструктура, присутнісить різних типів російських та закордонних інвесторів, інструменти підтримки від держави, в т.ч. податкові пільги для інвесторів і інноваційні стартапи, доступ до засобів пенсійних фондів. І кількість успішних розміщень компаній середнього розміру поступово зростає.

В рамках дослідження був також проведений аналіз ринку ІТ і оцінені перспективи його розвитку:

 • рівень проникнення хмарних сервісів автоматизації бізнес-процесів може зрости в найближчі 5 років з нинішніх 1-3% до 25-30% від загальної кількості російських підприємств;
 • досі ще низький рівень проникнення багатокористувацьких додатків автоматизації виробничих і бізнес-процесів може розглядатись як потенціал суттєвого зростання російського ринку ІТ-послуг в найближчі 10 років (з нинішніх 20% до 80%).

Ще в 2014 році було помічено ознаки доволі суттєвої внутрішньої трансформації ринку, перетворення його структури без змін обсягів. Саме ця історія має зацікавити інвестора більше ніж саме зростання. Тут варто уважно розглянути нову парадигму надання, розгортання програмних додатків, які умовно названі «хмарними», і на те, що зараз називають «цифровізацією». При цьому, ринок тільки почав перероджуватись, всередині його є ринки–донори і ринки-реципієнти. Власне, зменшення ринків-донорів компенсується зростанням ринків-реципієнтів, тому загального збільшення об’єму ринку не видно.

cat-img

Категорії