Продаж електронних книг може стати непоганим початком свого бізнесу, тому що сьогодні багато людей вважають за краще не паперові видання, а електронний еквівалент - це просто зручно. Однак існує й чимало компаній, які вже займаються реалізацією електронних книг, і великі гравці цього ринку побудували бізнес, з яким важко конкурувати підприємцю. Але і тут є можливості для того, щоб зайняти певну нішу і створити власну прибуткову справу.

Визначаємося з форматом бізнесу

На етапі реєстрації необхідно визначитися з тим, який формат бізнесу буде обраний. Якщо брати до уваги велику бібліотеку, яка орієнтована на фактично будь-якого споживача, то можуть виникнути деякі труднощі. Великі гравці якраз пропонують своїм покупцям всю можливу літературу, на їхньому сайті продаються не тільки художні твори, а й підручники, дитячі книги, керівництва, спеціалізована, наукова, технічна література. Новачок може відкрити електронну бібліотеку, яка займається тільки одним напрямком і при цьому пропонує більш широкий і повний асортимент книг обраної тематики, це дозволить в деякій мірі уникнути конкуренції з великим торговцем.

Є сьогодні і сайти, які займаються виключно реалізацією книг авторів-початківців, які продають книги контркультури, інді-письменників і тому подібних. Працювати в цьому напрямку особливо складно, тому що є чималий ризик того, що не буде покупців, зрозуміло, що відомі твори набагато частіше купуються, ніж книги невідомих або маловідомих авторів.

Якщо є можливість отримати більшу суму інвестицій, то слід задуматися про те, щоб почати конкурувати з великими сайтами, тоді простіше зареєструватися як юридична особа, якщо ж планується відкрити маленький сайт, розрахований на відносно невеликі обороти, то можна оформитися і як індивідуальний підприємець. З юридичної точки зору обмежень немає.

Створення сайту  як початок бізнесу

Отже, необхідно створити сайт. Для цього можна звернутися в будь-яку веб студію, яка пропонує своїм клієнтам можливість не тільки створення, але і підтримки сайту. У разі електронної бібліотеки буде потрібно створення складного сайту-каталогу, який відноситься до найбільш дорогих рішень. Можна скористатися типовими рішеннями, тоді можна створити простий (якщо не примітивний) сайт за суму в 400$, однак краще все-таки замовити ексклюзивну розробку, яка обійдеться в 1000-1500$. Такий сайт матиме і автоматизовану систему платежів, тому такі вкладення стануть інвестиціями у пасивний заробіток.

Команда не тільки розробить сайт, але і запропонує його подальше просування і оптимізацію, а також обслуговування, що дуже важливо в даному бізнесі. Компанія, яка створює сайт може також подбати про реєстрацію його доменного імені і надати місце на сервері. Все це можна зробити самостійно, оскільки такі послуги надаються всім бажаючим спеціалізованими компаніями.

Утримання сайту

Вартість утримання сайту (тобто оплати доменного імені і місця на сервері) обійдеться в невелику суму - від 210$ на рік.

Редактором може виступати і сам підприємець, адже якщо він починає подібну справу, то повинен розбиратися в обраному напрямку. Заробітна плата редактора - в середньому 15 тис. грн., це досить великі гроші, які варто зберегти у власній кишені на початковому етапі.

Пошук книг

Наступний етап - безпосередньо пошук книг. Найбільш очевидний варіант - звернутися в спеціалізовані видавництва, багато великих фірм сьогодні торгують не тільки справжніми паперовими книгами, а й електронними, при цьому саме видавництво має право на поширення літератури, і у продавця виключається необхідність зв'язуватися з авторами творів.

Вартість книг може сильно варіюватися в залежності від популярності книги і / або автора, але в будь-якому випадку при торгівлі електронними книгами ціна на твір на порядок нижче, тому що відсутня необхідність в створенні тиражу книги, немає ніяких витрат на друкарню і подальший розподіл.

Дохід сайту з електронними книгами

Ціна електронних книг у продавця починається на відносно популярні твори від 25 грн за штуку, менш популярні книги продаються взагалі за ціною в 5-10 грн, що незрівнянно з ціною паперової книги навіть в м'якій обкладинці. Тобто витратами буде виключно зміст сайту, при цьому на дуже популярні книги, які швидко розкуповуються, зазвичай робляться значні знижки, тобто продавець виграє за рахунок великого обсягу реалізованої продукції. Правда, є ще й ексклюзивні книги, які реалізовувати може тільки один продавець, і якщо вдалося отримати таке виключне право, то можна розраховувати на те, щоб продавати книгу сотню грн.

Видавництво в свою чергу зазвичай забирає відсоток з продажів, і ця величина може доходити до 50%. Тут немає точних показників, все вирішується в кожному випадку індивідуально. Самі видавництва зацікавлені в тому, щоб продати свою книгу як можна більшій кількості реалізаторів, але вони все ж дивляться на стан ресурсу, і сайту, який не відповідає елементарним вимогам, книги поставлятися не будуть.

Пошук нетипових книг

Хоча до цього моменту вже повинні бути вирішені питання з оформленням сайту, і він повинен конкурентно виділятися серед інших порталів. Це все одно буде потрібно робити заради споживачів. Звернення в великі видавництва дозволить наповнити свій сайт великою кількістю в тій чи іншій мірі популярних книг. До речі, на окрему згадку заслуговують книги, термін авторських прав на які закінчився або їх не було зовсім. Юридично розміщувати їх на своєму порталі має право кожен, проте в разі комерційної діяльності доведеться зв'язуватися з організаціями, які відповідальні за поширення цієї літератури - це можуть бути якісь союзи, асоціації або об'єднання. Якщо ж планується продавати книгу, яка пройшла редакцію у видавництві, то потрібно зв'язатися безпосередньо з самим видавництвом.

Деякі підприємці заробляють на тому, що продають книги невідомих авторів. Вони отримують прибуток за рахунок того, що автор платить за створення книги, а після - за рахунок продажів, які в даному випадку дуже часто бувають дуже скромними (або взагалі геть відсутні). Середня вартість створення однієї книги для автора обходиться в дуже середньому обчисленні в 300 грн, залежить від того, чи замовляє автор художнє оформлення, від кількості сторінок, від складності форматування і редагування. Також безпосередньо сам автор опікується просуванням книги, і сайт, на якому його книги розміщуються, може йому допомагати. Наприклад, виставляючи його роботи на головну сторінку - тоді відносно велика кількість споживачів буде купувати саме його книгу. Такі твори продаються за мінімальними цінами, часом їх продають відразу кілька штук за фіксованою ціною. Заробляти в цьому напрямку досить складно, і в перший час майже напевно прибуток буде приносити саме робота з самими авторами, які зацікавлені в просуванні своїх книг.

Просування сайту

Не можна забувати і просуванні самого сайту. Для цього потрібно сьогодні використовувати всі можливі прийоми SMM, SEO, які дозволяють піднімати сайт вгору при запиті в пошукових машинах і безпосередньо спілкуватися зі споживачами. Цілком ймовірно, що для роботи доведеться залучити не тільки сторонню компанію, яка займається просуванням - вартість її послуг сягає 30 тис. грн за кілька місяців, потім сума щомісячних платежів опускається до 2-5 тис. грн.

Якщо не підтримувати цей напрямок, то не можна говорити про успішне протистоянні конкурентам. Сьогодні безліч великих сайтів має своїх постійних читачів, і буде складно заробити позитивну репутацію і взагалі стати відомим сайтом, якщо не з'являтися в рекламних повідомленнях і не бути в топі пошуку. Робота передбачає охоплення не тільки свого регіону і навіть не тільки країни, а взагалі всіх людей на планеті, тому орієнтуватися потрібно на різні ринки.

Мінімальна сума для відкриття такої справи - близько 100 тис. грн., а з урахуванням фонду оплати праці - щонайменше 50 тис.грн., однак багато компаній вкладають мільйони гривень для створення потужного сайту, який має велику базу даних, відмінно виглядає і володіє чудовим функціоналом. При цьому сума щомісячних витрат може досягати 50 тис. грн, якщо набрати команду професіоналів і оплачувати постійно просування сайту. З одного середньої книги, яка коштує 50 грн, можна отримати близько 20 грн чистого прибутку. Тобто для покриття своїх витрат потрібно продати в місяць 5 тисяч книг, що є дуже малим показником для великого сайту продавця, але майже недосяжним для новачка.

У зв'язку з цим найкраще мати резерв коштів, тому що таке підприємство в багатьох випадках починає приносити прибуток тільки через кілька місяців - на початку рівень продажів занадто маленький, щоб покривати витрати на утримання сайту і співробітників.

Взагалі бізнес буде прибутковим, якщо не шкодувати кошти на «розкрутку» сайту, пропонувати своїм клієнтам хорошу (хоча б в рамках обраної тематики) базу книг, тримати ціни на прийнятному рівні (спочатку бажано хоча б трохи дешевше, ніж у конкурентів) і містити привабливий і стабільний сайт з відмінним функціоналом і підтримкою максимально можливого числа платіжних систем.

cat-img

Категорії