Індустріальне суспільство змінилося постіндустріальним або, як його ще називають, інформаційним. Сучасний світ неможливий без швидкісної передачі інформації, голубина пошта канула в небуття, змінившись поштовими операторами, які вже сьогодні повністю витіснені e-mail. Особливо важливий сьогодні інтернет, ще п'ятнадцять років тому він був розкішшю, а тепер - незамінна частина життя.

Багато підприємств починають працювати в інтернеті, знаходячи через нього партнерів або клієнтів. Можливість швидкої комунікації та доступу до інформаційних баз є вже не перевагою, а необхідністю. Свої сайти створює все більше фірм, а всі бази даних для роботи компанії потрібно десь зберігати. Купувати власний сервер і тримати штат суворих володарів IT-сфери - програмістів - просто невигідно.

Однак без налагодженої мережі комунікації працювати дуже важко. Крім виходу у всесвітню мережу співробітники також повинні мати можливість спілкуватися один з одним в режимі реального часу, не покидаючи робочих місць, що змушує власника компанії організовувати інформаційну систему за допомогою сторонніх організацій. Весь цей комплекс робіт і бере на себе хостинг компанії.

Але потрібно відзначити, що послуги хостингової компанії цікаві не тільки комерційним організаціям. Хостинг - це надання місця на сервері, персонального сховища даних, яке 24 години 7 днів на тиждень підключено до всесвітньої павутини. Так як сервер - річ досить громіздка, складна в обслуговування, яка споживає відносно багато електроенергії і при цьому ще й дорога, її покупку не можуть дозволити собі навіть багато середніх підприємств, не кажучи вже про дрібні фірми і, тим більше, про простих громадян, які хочуть мати свій власний сайт. Хостинг компанії пропонують скористатися місцем на їх сервері за певну плату, на якому можна розміщувати будь-яку бажану інформацію. Але в рамках закону, звичайно, тому що інформаційна безпека - обов'язок хостингової компанії, яку вона повинна дотримуватися аж до співпраці з правоохоронними органами.

Щоб не заплутатися в поняттях, потрібно знати, що сервер в даному випадку - це апаратне забезпечення ( «залізо», реальний агрегат), а хостинг - послуга з надання інформаційного простору на сервері. Як правило, хостинг компанія може запропонувати наступне:

Colocation. Послуга по розміщенню фізичного обладнання клієнта або його провайдера на своїй території - в дата-центрі.

Виділений сервер, в тому числі і віртуальний. Тобто користувачу виділяється одна фізична машина, в разі віртуального виділеного сервера відбувається емуляція цього процесу обчислювальною технікою.

Віртуальний хостинг - пряма протилежність попередньому пункту, так як тут web-сайти розташовуються на одному web-сервері, але обробляються одним і тим же програмним забезпечення. Найекономічніший вид послуг.

Software as a Service (SaaS) - розробка програмного забезпечення, яке продається клієнту на правах користування через інтернет. При цьому клієнт позбавлений необхідності встановлювати софт у себе, вся робота в додатку відбувається також за допомогою інтернету.

Сховище даних отримує розвиток «хмарного сховища». Як зрозуміло з назви - виділена область для зберігання інформації клієнта, до якої він має доступ.

Реєстрація доменних імен. В основному, це додатковий вид послуг, але більшість хостингових компаній займаються для клієнта цим питанням, з яким зручно вирішувати проблему створення сайту через одну фірму. Якщо ж ні, налагоджується співпраця із іншими реєстраторами, для прикладу https://regery.com.ua/ru

До хостера також часто звертаються за можливістю розміщення ігрового або поштового сервера. Та й співпрацювати доведеться не тільки з юридичними особами, а й з фізичними, яким багато місця напевно і не буде потрібно. Але потрібно розуміти різницю між хостером і провайдером, останній забезпечує доступ в мережу, а перший всього лише розміщує інформацію. Часто хостингом займаються і інтернет-провайдери, але для них це буде вже додатковий вид послуг.

Взагалі послуги хостингової компанії можуть виконуватися в декількох форматах, і найпростіший з них - ресселінг (reselling - «перепродаж»). Він передбачає продаж місць на чужому сервері, тобто підприємець тут виступає в якості посередника, при цьому діючи часто під своїм власним ім'ям і брендом, але фактично не маючи обладнання, а тільки договори з хостинг-провайдерами. Ресселінгова діяльність - це пошук клієнта, свого роду агентська діяльність з продажу, ресселером встановлюється ціна на послуги (але частина вартості, звичайно, віддається справжньому хостеру). Ресселер домовляється з клієнтами, але обмежений в можливостях, так як управляти потужностями він не може, та й міняти конфігурацію обладнання йому не дадуть. Багато підприємців починали саме з цієї форми ведення бізнесу, тому що почати можна буквально з нуля, не витрачаючись на відносно дороге обладнання.

Іншою формою є повноцінна оренда сервера. Тут бізнесмен вже змушений щомісяця платити за орендовану машину, але має право самостійно встановлювати умови співпраці з клієнтами, при цьому забезпечуючи його ще й технічною підтримкою. Тобто від повноцінного хостера його буде відрізняти тільки відсутність в наявності власних апаратів. Орендовані машини налаштовуються так, як потрібно підприємцю, а не орендодавцю. Однак більш детально варто розглядати ведення бізнесу повноцінної хостингової компанії.

Реєстрація хостингової компанії

Для початку, як і завжди, потрібно зареєструвати форму суб'єкта підприємницької діяльності, обмежень на неї в цій сфері бізнесу немає. Код діяльності. Реєстрація ПП проходить, як правило, значно дешевше і рідко перевищує 2 000 грн, юридична особа на своє оформлення зажадає більшої кількості документів і, можливо, трохи більших сум.

Коли цей етап пройдено, варто звернути увагу на те, що подібна діяльність вимагає ліцензування. У законі не існує поняття «хостинг», але потрібна ліцензія на здійснення передачі повідомлень і на надання доступу до інформації за допомогою інформаційно-телекомунікаційних технологій. Хостингові послуги в повній мірі підпадають під це визначення. Існували випадки, коли хостери для обходу цього закону орендували або навіть мали власні сервери на території інших країн, після чого навіть успішно існували деякий час, але будь-яка навіть незначна проблема (клієнт розмістив заборонену інформацію, наприклад) приверне увагу відповідних органів. Якщо з'ясується, що хостер займається неліцензійної діяльністю, то найменше, що йому загрожує - пристойний штраф. Але наслідки можуть бути і значно гірші. Тому отримання ліцензії - важливий етап, який варто пройти.

Організація діяльності хостингової компанії

З точки зору саме виконуваних робіт і їх якості, не можна економити ні на обладнанні, ні на співробітниках - це все запорука успіху. Неякісний хостинг відлякає всіх клієнтів незалежно від рівня маркетингу і пропонованих цін. Звичайно, споживач шукає можливості економії, але ніхто не буде користуватися послугами хостера, у якого постійно лягає сервер, пропадає зв'язок і немає захисту інформації.

Взагалі психологія споживача розраховує, що хостинг компанії завжди і за будь-яких умовах буде забезпечувати безперервність роботи, не замислюючись про планові перезагрузки, неполадки в налаштуванні. Як показує практика, клієнт може піти після першого ж відносно тривалого обриву з'єднання, і його навіть можна зрозуміти - нікому не хочеться залишитися без зв'язку в той момент, коли це особливо необхідно. А в багатьох фірмах наявність працездатною комунікаційної мережі і свого сайту має бути забезпечено завжди, без перерв. З іншого боку, клієнт з розумінням ставиться, якщо його заздалегідь попередити про передбачувані роботи і разом з ним підібрати час, коли мережа може бути відсутня.

Повідомлення за фактом відключення зв'язку зазвичай виводить клієнтів з себе і примушує йти до конкурентів. З огляду на велику їх кількість, можна не тільки втратити цього клієнта, а й з-за «сарафанного радіо» позбутися чимало кількості клієнтів потенційних.

Нерозумно уявляти собі фірму, що працює в сфері IT і не має при цьому свого сайту, тому створення власного порталу в інтернеті стане першочерговим завданням. Далі реклама йде все так же через всесвітню павутину, але найнятий менеджер з продажу може самостійно шукати клієнтів. Краще цим зайнятися самостійно з метою економії. Реклама на телебаченні і радіо (не "сарафанне») зазвичай ефективною в даному випадку не буває, як і всі інші ATL-прийоми. Клієнтів простіше і швидше шукати самому.

Обладнання, необхідне для організації хостингу

Перед покупкою устаткування краще знайти фахівців, які не тільки підкажуть, який сервер вибрати, але і повідомлять, з яким апаратним і програмним забезпеченням вони можуть працювати. Особливо це впливає на покупку панелі управління, тому що їх сила-силенна, і рідкісний фахівець однаково успішно працює в усіма. Залежно від передбачуваних умов роботи і послуг, співробітники скажуть, що краще підійде. Відштовхуючись від цього, можна починати шукати приміщення для дата-центру. Воно навряд чи буде більше 50 м2, при цьому розділити його потрібно буде на серверну та офіс, в якому працює обслуговуючий апаратуру і клієнтів персонал. Вартість оренди приміщення починається від 15 тисяч грн.

Сервером займається системний адміністратор (системний адміністратор) - бог комп'ютерної сфери і всієї IT, йому допомагають двоє людей, якщо обладнання небагато. Краще також мати двох осіб, які займаються роботами на виїзді - цілком ймовірно, що який-небудь працівник в офісі клієнта запустить не ту програму або обірветься не той провід, що залишить весь офіс без зв'язку. Не можна і виключати технічний фактор, обладнання теж може ламатися і його періодично потрібно налаштовувати, а потужності можуть бути не тільки у хостера, а й у клієнта. Звичайно, в більшості випадків робота офісу налаштована в автономному режимі, і поява IT-фахівців взагалі не передбачена, але деякі послуги таку можливість припускають.

Щоб все запрацювало, потрібен як мінімум один сервер і панель управління. Але якщо сервер один, то послуги виділеної машини надати не вийде. Втім, тут все залежить від суми, яку має підприємець, але більше 5 апаратів купувати на самому початку не доцільно. Панель управління можна знайти і безкоштовну, але на них рідко хто працює. Найпоширеніша - cPanel (крім загальноприйнятого Linux в бета-режимі підтримує і Windows, що рідкість), її вартість починається від 16 $ на місяць (але тільки за «хмарний» хостинг). Простіше брати на рік - за 425 $ можна отримати відносно хороший функціонал. Сервер підбирається в залежності від кількості перших потенційних клієнтів і потрібних обчислювальних потужностей.

Поточні витрати

  • Системний адміністратор - від 15 тисяч грн
  • IT-фахівці (2 людини) - 20 тисяч грн
  • Виїзні інженери (2 людини) – 30 тис. грн
  • Краще пропонувати працівникам не настільки високий оклад, але хорошу премію в залежності від якості роботи. Таким чином, сума стартового капіталу складе:
  • Реєстрація та ліцензування - близько 20 тис. грн.
  • Оренда приміщення - 10 тисяч грн.
  • Устаткування (3 сервера) контрольна панель і облаштування офісу - 180 тисяч грн.
  • Аутсорсинг, комунальні платежі (електроенергія в першу чергу) - близько 10 тисяч грн
  • Оплата співробітників – 56 тис. грн.

Якщо обладнання менше, скорочується і штат, а за ним - і витрати. Вартість хостингу для клієнта починається від 1000 грн. Тобто 50 клієнтів будуть покривати тільки витрати на утримання компанії, і лише більша їх кількість почне приносити прибуток.

Щоб збільшити їх кількість, можна шукати споживачів не тільки в своєму місті, а й в сусідніх, якщо взагалі не по всій країні. Для великого міста це цілком реально, але на перший час мати якийсь резерв коштів все ж таки доведеться. Окупність проекту може скласти кілька років в залежності від того, скільки споживачів вдасться залучити, а рентабельність знаходиться в прямій залежності від кількості клієнтів і росте з кожним новим споживачем.

cat-img

Категорії