«Зелене будівництво», без сумніву, є перспективною галуззю на вітчизняному будівельному ринку, але в даний момент розглядати його як ефективний власний бізнес можна тільки якщо мова йде про спорудження приватних котеджів люкс-сегменту. Тільки потрібно врахувати те, що такий бізнес буде успішним тільки в тому випадку, коли буде задіяна професійна команда майстрів і проектувальників.

Світовий ринок екологічного будівництва

Останнім часом в світі великої розповсюдженості набувають екологічні сучасні рішення для будівництва. Будівництво комплексів з використанням екологічних технологій можна рахувати серйозним проривом і максимально перспективним напрямком в сучасній будівельній індустрії.

На думку експертів, зелене будівництво - це комплекс мір, які забезпечують енергоефективність споруди. Крім того сюди входить і вплив на зовнішнє середовище, збереження оточуючого ландшафту і т.д. Всього критеріїв 12. Серед них: енергоефективність, біокліматизм (використання особливостей місцевого клімату для зменшення енергозатратності і створення гармонійного простору), зниження шкідливих викидів і т.д.

Зараз в світі пальма першості в екологічному будівництві належить компаніям, які будують екологічно-чисті приватні будинки. Варто сказати, що технології такого будівництва розповсюджені і використовуються в світі вже дуже давно. Практично 50% приватних будинків в США побудовані по каркасній технології, з використанням природних утеплювачів. Фіни будують свої домівки з клеєного брусу, а в Канаді переважно використовують природні дерев’яні колоди.

Традиції щодо використання деревини в якості будівельного матеріалу склалися ще в давні часи, коли цей матеріал був чи не найдоступнішим для людей. Ще тоді люди усвідомили переваги дерева. Але, через масову вирубку лісів деревина стала достатньо дорогим матеріалом, тому в світі тільки 10% екологічного будівництва ведеться на основі використання цього матеріалу. В основному це дорого вартісні будинки люкс-класу.

Ще 40% будинків будують з клеєного брусу. Це Матеріал, який зроблений все з тієї ж деревини, але для нього не потрібний монолітний стовбур великого дерева. Використовуються невеличкі брусочки, які виготовляються, в основному, з відходів виробництва меблі і т.д., після чого ці бруски склеюються між собою, утворюючи велику балку. Не дивлячись на те, що це не моноліт, такий матеріал має ряд переваг над дерев’яними колодами – він не розтріскується, його не може скрутити під час висихання, він не боїться шкідників.

Найчастіше (50%) в світі використовується каркасна технологія, оскільки будинки, збудовані цим методом є найдешевшими, забезпечують мінімальне навантаження на грунт, будуються дуже швидко (біля 3-х місяців), а по довговічності майже не поступаються дерев’яним. Ця технологія полягає в зведенні каркасу з деревного брусу, який обшивається щитами деревно-структурованої плити з обох сторін, а простір між щитами заповнюється природним утеплювачем.

Ринок екологічного будівництва в Україні

В Україні будівлі, зведені з використанням «зелених технологій» є, але їх поки не дує багато. Першим пасивним будинком, який був зведений з використанням еко-технологій, став особняк архітектора Тетяни Ернст.

На відміну від обновлюваної енергетики, вітчизняне «зелене» будівництво ще не отримало достатньої розповсюдженості, але тренд «Грін білдінг» вже відслідковується в деяких явищах. Часто зелене будівництво розвивається по двох яскраво-виражених напрямках:сегмент будинків люкс-класу зі всілякими технологічними новинками та обновлюваними джерелами енергії, а також сегмент суперекономного будівництва. Котеджні містечка взагалі поки що взагалі не можна віднести ні до однієї, ні до іншої груп.

Зараз найбільш перспективними зеленими спорудами в Україні можна рахувати торгово-розважальну та офісну нерухомість, а також, в деякій мірі, промислові споруди.

Варто сказати, що впровадження зелених технологій в будівництві нових об’єктів нерухомості є дуже обґрунтованим, особливо там, де ще немає традиційних джерел енергії.

З 2016 року переважна більшість київських будівельних компаній почала використовувати зелені технології для будівництва не тільки особняків, але і котеджів, багатоквартирних будинків та офісних центрів.

Не дивлячись на те, що вартість будівництва «зелених» будівель дорожче звичайних приблизно на 5-6%, експлуатація споруди дозволяє компенсувати цю різницю приблизно за 4-5 років, оскільки в «зеленому» будинку енерговитрати зменшуються приблизно на чверть, а використання води зменшується на третю частину.

Спеціалісти рахують, що спорудження будівель по принципу «пасивного збереження» дасть змогу здешевити витрати на забезпечення всього життєвого циклу в 2 рази. Згідно з їх даними, витрати на будівництво складають  всього 20-30% від всіх засобів, які необхідні для експлуатації середньостатистичних споруд. Інші ресурси  йдуть, насамперед, на оплату енергоносіїв, вивіз сміття і догляд за конструкціями. В загальних витратах щодо життєвого циклу будинку це подорожання складає  від 2 до 4%.

Якщо ж говорити про повернення до традицій, варто згадати про традиційні українцям хати-мазанки, які сьогодні отримали друге життя. Варто сказати, що це не тільки українська технологія. Вона також використовується європейцями (Англія, Італія, Іспанія), а на африканських просторах вона ніколи не припиняла своє існування.

На думку експертів будівельного ринку, мазанка є найтеплішою з усіх глиняних будівель. Ще одною перевагою такої будівлі є швидкість її зведення. Спочатку зводиться акацієвий каркас, який потім заповнюється глиняно-солом’яною сумішшю. Вся конструкція монтується на легкому стовбчатому фундаменті, оскільки вона легка (кількість соломи в суміші становить від 50 до 70%).

Гравці в Україні

LifeHouseBuilding. Компанія – це стартап активістів-однодумців з Дніпра. Спочатку була просто ідея зміни ставлення суспільства до екологічного зведення будинків. Самостійно розробили технологію виготовлення стін з використанням соломи. Технологія зведення практично не відрізняється від класичної каркасної: спочатку монтується двосторонній деревний каркас, після чого в проміжки гідравлічним пресом впресовується солома. Простота процесу дає можливість зводити будинок всього за 2 місяці.

В 2017 році компанії надали державний сертифікат, завдяки чому тепер кожна конструкція отримує гарантію на весь термін експлуатації. На рахунку компанії більше 30 проектів на території Дніпра, Києва, Львова, Харкова, Вінницької області, Кам’янського, Запоріжжя та Криму. Предметом гордості є львівський будинок, який виробляє більше енергії, ніж витрачає.

Екопан. Один з піонерів екологічного будівництва в нашій державі. На ринку «зеленого» будівництва майже 10 років. Для зведення будинків використовується панельно-каркасна (SIP) технологія. Будинок зводиться за 3 місяці, а його вартість знаходиться в межах $200-250 за м. кв. Часто такі будинки називають канадськими, оскільки технологія була розроблена саме там і розрахована на суворий клімат північних районів країни. Товщина панелей там (300 мм) дає можливість зберігати тепло навіть при мінімальному рівні опалення. В Україні використовуються панелі від 70 до 200 мм. Великий будинок (200 м2) витрачає в зимовий період не більше 10 м3 газу за добу.

Neoacre.  Компанія з Харкова зводить не просто енергоефективні будинки, а так звані «пасивні». Суть технології в тому, щоб зробити високоефективний теплоізоляційний і герметичний шар, який відділяє приміщення від вулиці, а енергія для будинку виробляється альтернативними джерелами, без під’єднання до зовнішніх носіїв. Компанія зводить будинки відповідно до німецького стандарту Passivhaus. При перевірці якості проводиться моніторинг герметичності та повітропроникності будинку.

PassivDom. Компанія вийшла на ринок не так давно, в 2016 році. Також займаються спорудженням пасивних будинків, але співробітники компанії ще більше вдосконалили технологію і будують повністю автономні споруди. Це дає можливість власникам будувати будинок навіть за умови повної відсутності будь-яких комунікацій.

В основу спорудження взятий модульний принцип, тому можна як придбати 1 модуль (36 м2), так і спорудити будинок з декількох (до 144 м2). Енергію будинок отримує від сонячних панелей, вмонтованих у покрівлю. Каркас будинку друкується на 3D-принтері, що гарантує відсутність стикових зон.

Проблеми ринку України

Основною проблемою ефективного розвитку ринку екологічно-чистого будівництва є те, що українці звикли до зведення міцних цегляних будинків. Кожен наш співвітчизник вважає, що будинок, побудований з деревини є легкозаймистим, тому жити в такій будівлі небезпечно для життя. Аргументи щодо того, що деревина просочується спеціальними рідинами, які унеможливлюють процес горіння не є дієвими. Також українці рахують, що такі будинки часто мають щілини, тому не можуть ефективно зберігати тепло. Варто сказати, що такі заяви мають під собою підґрунтя, адже ще десятиліття тому робочі бригади не були точно знайомі з методикою зведення будинків з дерев’яних колод, тому з часом вони розсихались і приходилось проводити капітальний ремонт.

Ще менша довіра у нашого населення до панельно-каркасного будівництва, яке в Україні, чомусь, асоціюється із тимчасовими бараками, які колись зводили по подібній технології. Українці вважають, що наповнювач панелей може швидко набрати вологи і втратити свої теплоізоляційні якості. Крім того, люди вважають, що така будівля буде схильна до гниття, тому будуть недовговічні.

Ситуація може змінитись, якщо в Україні буде проведена широкомасштабна кампанія з популяризації переваг «зеленого» будівництва, а також того, що будинок може не тільки заощаджувати енергію, а також і виробляти її, адже всі «зелені» будинки обладнані сонячними панелями, які розраховані так, щоб споживання електроенергії було меншим, ніж її вироблення, навіть у зимовий час.

Другою проблемою розвитку «зеленого» будівництва є невелика кількість компаній, які займаються спорудженням екологічно-чистих будинків. Їх маркетинговий девіз, що будинок зводиться всього за 1 сезон нівелюється тим, що на даний момент в черзі у забудовників в середньому від 10 до 15 клієнтів. Якщо говорити про те, що компанія за сезон може звести максимум 5-10 будинків (в залежності від кількості кваліфікованих бригад робітників), то різниці між спорудженням цегляного будинку і будинку із СІП-панелей чи дерев’яних колод по строках майже немає. Можна, звичайно, закупити необхідні матеріали і найняти бригаду незалежних майстрів, але тоді компанія вам не надасть гарантію на строк експлуатації будинку, оскільки не зможе контролювати дотримання технології спорудження.

Перспективи ринку України

В нашій країні концепція екологічно-чистого будівництва тільки зароджується. На даний момент споруджено тільки біля восьми десятків будинків, а на ринку діє 6-8 компаній, які взяли на себе сміливість бути першопрохідцями в цій ніші будівельного бізнесу.

В 2013 році була створена громадська організація «Рада із зеленого будівництва» (UaGBC), основною метою якої є  згуртування компаній і професіоналів, які вже займаються, або збираються в подальшому зайнятись екологічно-чистим будівництвом. Основні пріоритетні напрямки діяльності Ради:

  1. Впровадження стандартів, прийнятих у зеленому будівництві в світі.
  2. Зміна українського законодавства для збільшення темпів розвитку екологічно-чистого будівництва;
  3. Впровадження сертифікації будинків, відповідно до «зеленого стандарту».
  4. Проведення заходів з поширення та популяризації ідеології екологічно-чистого будівництва тощо.

Варто сказати, що перспектива у ринку зеленого будівництва в Україні є, але, на думку спеціалістів, перехід до екобудівництва слід розпочати з енергоефективності та контролю екологічності матеріалів, екологічності громадського транспорту, збільшення зелених насаджень, в т.ч. і на самих будівлях, оскільки в цілому по Україні, рівень зелених насаджень на території великих міст зменшився приблизно на 25-30 відсотків. Тільки тоді можлива інтегрована оцінка екологічного перетворення в спальних зонах.

Потрібна розробка механізму заохочення будівельних компаній у впровадженні зелених стандартів в будівництві, оскільки зараз для забудовника набагато ефективніше збудувати нове житло швидко, легко і красиво, але без врахування екології. Якщо держава введе екологічні пільги в законодавстві, забудовнику буде цікаво притримуватись нових стандартів, навіть, якщо процес будівництва буде довшим, ніж це є тепер.

Другою причиною того, що в даний момент в сфері зеленого будівництва зайняті тільки маленькі приватні компанії, які будують житло «люкс-сегменту» є те, що великий забудовник не може будувати багатоквартирні будинки з дотриманням екологічних стандартів це те, що вартість квартир в такому будинку може збільшитись приблизно на третину, а це, звичайно, призведе до падіння попиту. Якщо не буде внесено змін до законодавства, то великі забудовники і далі будуть зводити стандартні багатоповерхівки.

Ситуація в Росії

Росія не стоїть осторонь світового процесу сертифікації «зеленого» будівництва. В Країні споруджуються об’єкти різноманітних типів, які отримують сертифікати визнаних світових систем LEED, BREEAM та ін.

Рейтингова система є сукупністю якісних і кількісних показників для оцінки споруди, як середовища проживання людини, які характеризують рівень комфорту, енергоефективності, екологічності та захисту навколишнього середовища у відповідності до принципів стійкого розвитку.

Термін «споруда, як середовище проживання» вміщує всю сукупність об’єктів, явищ та факторів, як природних, так і штучного походження, якими визначаються умови життєдіяльності людини, тобто крім самої споруди і всю її інфраструктуру: паркові зони, спортивні і дитячі майданчики, місця для автомобільних та вело стоянок, відстань від зупинок громадського транспорту та соціальних установ та ін.

По системі LEED в Росії сертифіковано 4 об’єкти та ще 40 об’єктів і проектів зараз перебувають в процесі попереднього оцінювання. Зокрема великий комплекс інноваційних досліджень зі складними елементами інфраструктури ІЦ «Сколково» - крупний  майданчик тестування  використання LEED. Як мінімум 4 проекти основних об’єктів «Сколково», в т.ч. Університет, розробляються з використанням LEED. Перший споруджений об’єкт – офісна споруда «Гіперкубу» перебуває на фінальному етапі сертифікування по LEED.

По системі BREEAМ сертифіковано вже більше 10 об’єктів, зокрема «Дукат Плейс ІІІ» в столиці – найперший об’єкт для бізнесу в Російській Федерації, пройшов сертифікацію у відповідності до цієї системи. Споруда має відмітку «Дуже добре» по системі BREEM Offices, Europe. Екологічні ініціативи Hines енерговикористання споруди за 2010 р. скоротилось практично на 35% в порівнянні з 2008 р., при цьому плата для винаймачів приміщень зменшилась на $188 тисяч за рік.

По системі Passive Hause сертифіковано один будинок в Південному Бутово, хоча він і не є повністю пасивним, але це серйозний крок на шляху до пасивного будівництва в Російській Федерації.

Дванадцять олімпійських об’єктів різноманітних видів типу ( спортивні арени відкритого і закритого типу, котеджне містечко, університет, офісні споруди, готелі, SPA-ресорти, станція залізниці) в Сочі отримали сертифікати згідно індивідуальних критеріїв, розроблених у відповідності до логіки системи BREEAM Bespoke International – 2008-2011.

Крім споруд, які сертифіковані, чи проходять сертифікацію по стандартам екологічно-чистого будівництва, в Росії будуються чи побудовані ще багато об’єктивно екологічних і інноваційних споруд які зводяться з урахуванням екологічних, енергоефективних, ресурсоефективних та інших технологій.

Проблеми ринку Росії

Більшість людей в Росії взагалі мають дуже слабку уяву про те, що приховано за терміном «екологічно чисте будівництво». Для когось – це просто «намет», комусь здається що воно представляє собою впорядковані газони і сонячні колектори на даху споруд. Насправді ж це цілий комплекс заходів з стійкого розвитку. Створення сприятливого навколишнього середовища для людини і економіки з максимальним зменшенням шкідливого впливу на природу.

Основною перепоною на шляху розвитку «зеленого будівництва» є нестача знань, як у населення, так і у забудовників. Спочатку повинна бути розроблена найбільш ефективна методика проектування, будівництва та використання, якими будуть вирішені реальні проблеми в сфері якості життя, екології та економіки. Ті методики, які будуть ефективними, в подальшому можна буде прийняти в суспільстві і серед професіоналів та назвати їх «зеленими стандартами». Щоб подолати перепони необхідна популяризація методик і технологій, а також використання цих знань в реальному будівництві.

Приклад комплексного підходу до будівництва може бути таким: якщо можна буде зменшити використання енергоносіїв та водних ресурсів новим будинком на 20-30 відсотків, то місто майбутнього, в цілому, зможе вкладати на 20-30 відсотків менше грошей на побудову електростанцій, водоочисних споруд, каналізаційних колекторів, а різниця може бути витрачена на підвищення ефективності інфраструктури міста.

Ще однією проблемою, яка сповільнює впровадження ринку екологічно чистого будівництва в Росії є те, що таке будівництво дорожче для забудовника, в порівнянні з класичним. Забудовник, в більшості випадків, планує моментальне повернення вкладених коштів, а ефективний рівень менеджерів оцінюється не на базі економічної експлуатації споруди, а з точки зору скорочення поточних витрат (в процесі проектування, а згодом – будівництва).

Будівельні компанії, які займаються екологічно-чистим будівництвом, чітко розуміють, що вартість цього процесу вища. Тому кількість затребуваних споруд, які збудовані по «зеленим технологіям», дуже мала, хоча процес сертифікації достатньо демократичний. Якщо має місце така мета, то можна провести сертифікацію, як за міжнародними стандартами, так і по російській системі «Зелені стандарти».

Але, в даний момент в Російській Федерації ніхто не хоче думати про економію «потім»: якщо я плачу гроші, то хочу, щоб економію було видно вже зараз, а що буде потім я не можу, та і не особливо хочу знати. Тільки короткі гроші при мінімальному строку окупності…

Перспективи ринку Росії

На сьогодні в Росії кількість збудованих з використанням «зелених технологій» масштабних об’єктів не перевищує чотирьох десятків. В основному вони розташовані в межах Сочі та зведені спеціально до Олімпіади. Також згідно з «зеленими технологіями» будуються споруди в інноваційному кластері Сколково.

Разом з тим, ще в 2015 р. було започатковано 8 програм забудови «Енергоефективних кварталів» на території декількох регіонів РФ та 4 недержавних проекти зведення будинків у відповідності до вимог  LEED і 4 недержавних проекти спорудження будівель згідно англійських стандартів BREEAD. Правда, пройшло вже 3 роки, але ні один з проектів остаточно не реалізований, тому говорити про успішний розвиток процесу зведення більш енергоефективних і екологічно чистих новобудов ще дуже рано.

Трошки краща ситуація в сегменті приватного зведення котеджів і особняків, хоча і тут використання екологічно чистих матеріалів власниками не вітається. Діло в тому, що замовники будівництва дорогих будинків переконані, що цегла є універсальним будівельним матеріалом (надійним і довговічним, на відміну від СІП-панелей, деревини та соломи).

Безумовно, за останні декілька років увага керівництва країни до проблем галузі сильно зросла. До прикладу, Д. Медвєдєв затвердив Нову Кліматичну Доктрину, відповідно до якої в країні продукування СО2 до 2020 р. має скоротитись на 40%. Затвердження вітчизняних «Зелених стандартів» теж говорить про підвищення уваги до цієї сфери розвитку будівництва.

І все ж, для того, щоб екологічно чисте будівництво було трендом у вітчизняному будівництві,необхідно, перш за все, змінити відношення суспільства до цього аспекту. Тоді, коли переважаюча кількість росіян не може купити житло в простому багатоквартирному будинку, питання про те, чи є він екологічно чистим і на скільки, взагалі не стоїть. Те ж саме можна сказати і про ефективність використання енергоносіїв та води – населення країни не звикло до економії електроенергії і тепла, а з врахуванням стану ЖКГ, коли по вулицям течуть «річки» окропу і регулярно прориваються труби, починати реалізацію енергозберігаючих технологій потрібно саме з реформування житлово-комунального господарства.

Безумовно, що екологічно чисте будівництво є необхідною умовою для більш заощадливого відношення до природних ресурсів країни і стану екології в цілому, однак для Росії цей напрямок тільки починає набирати актуальності і для його розвитку та успішного впровадження, скоріш за все, буде потрібно декілька десятків років.

cat-img

Категорії