Ринок автоматів зі здоровою їжею в Україні взагалі відсутній, тому є мегаперспективним з огляду на ситуацію в світі і в сусідній Росії. Варто усвідомлювати, що він не є швидкоокупним, тому сподіватися на швидке збагачення не варто. Але в довгостроковій перспективі (від 3-х років) цей бізнес стане дуже прибутковим, при умові старту з не менш як 4 автоматами.

Світовий ринок автоматів із здоровою їжею

Вендінг, на відміну від загальноприйнятої думки, є більш широким поняттям, ніж проста торгівля продуктами шнекової групи. До вендінгу можна віднести все, що пов’язано з автоматизованими системами самообслуговування: автомати з продажу періодики, паркувальні автомати велосипедів, автоматизовані мийки, пральні самообслуговування, одним словом – всі ті сфери, в яких людина може отримати послугу чи товар без допомоги продавця.

Лідерами вендінгу є США, де власне, ця послуга і з’явилася вперше ще в 40-х роках минулого століття.

Що ж стосується апаратів зі здоровою їжею, то тут першопрохідцями стали саме європейці, які раніше за своїх заокеанських сусідів зрозуміли, що харчування шнековою групою ні до чого доброго не призводить. Правда, потрібно сказати, що і в Європейському союзі, де вендінговий ринок вже практично досяг свого насичення, апарати зі здоровою їжею охоплюють тільки 30% всього об’єму продажів. Інші 70% припадають на снекову групу, апарати з продажу газованих напоїв та кавомати. Варто сказати, що останнє опитування EVA показало, що 30% громадян ЄС не задоволені вендінговим асортиментом і бажають його подальшого розширення. В даний момент, як в Євросоюзі, Австралії, ЮАР так і в США найбільш перспективними напрямками вендінгу є автомати зі здоровою їжею, а також з товарами, які люди соромляться запитувати у продавця, до прикладу: презервативи, предмети власної гігієни і т.д.

Два роки назад в Європі з’явились апарати здорової їжі, які належать до класу Gourmet. Це автомати, які не тільки реалізують їжу, але й готують її в автоматичному режимі. До прикладу, в Франції такі автомати самостійно готують французькі батони з повним виробничим циклом, а в Іспанії в морозильну камеру апарату завантажуються напівфабрикати, які згодом (після вибору клієнта) попадають в мікрохвильову піч і споживач отримує не тільки здорову, але ще й гарячу їжу.

В Сполучених штатах піонером вендінгу здорової їжі став житель Чикаго Люк Сандерс, який запозичив ідею після подорожі по Європі. Почався його власний бізнес в 2013 році з 1 пробного автомата, а в даний момент його мережа складається з 300 автоматів здорової їжі і 1 живого ресторану здорової їжі. Цікавим є те, що одним з головних інвесторів Farmer’s Fridge є екс-менеджер мережі MacDonalds. Філософія компанії в тому, щоб встановлювати автомати здорової їжі там, де немає можливості встановити стаціонарний ресторан чи кафе. Всі апарати суворо контролюють температуру. Якщо вона перевищить 40, апарат блокується і з’являється напис, що автомат тимчасово не працює. Їжа, що швидко псується (салати, молочка, м’ясні продукти) в апараті зберігається тільки 1 добу. Непроданий залишок обслуговуючий персонал роздає в місцях, де годують бідних.

Ситуація в Україні. Ринок вендингу в Україні

Коли починають говорити про вендінговий бізнес в Україні, то зразу на думку приходять цікаві випадки, коли в автоматах продавали алкогольні напої. Одним з таких автоматів був алкомат, встановлений в Мелітополі. В ньому можна було придбати 2 види горілки – Немирів «Особлива» та «Перцева». Дозування складало 50 і 100 грамів. По відмітці журналістів, навіть такий простенький бізнес супроводжувався супутнім сервісом – до купленої горілки можна було придбати стакан соку. В 2013 році, коли в ЗМІ вперше з’явилась ця інформація, стограмівка реалізувалась за ціною 7 гривень 50 коп.

Іншим випадком роботи алкомату був випадок, коли подібний апарат встановили в Києві 2016 року. В Солом’янському районі споживачі могли придбати або горілку, або коньяк. Варто сказати, що вартість напоїв була цілком виправданою – вартість 100 грамів горілки складала 11 гривень, а 100 грамів коньяку (три зірки) – 20 гривень. Також цікаво, що цей апарат був досить популярним серед споживачів.

До речі, в Японії також існують апарати, які реалізують алкогольні напої, але в більшості випадків вони реалізують пиво, яке доступне тільки тим, хто досяг повноліття. Доказом повноліття є пластикове посвідчення особи. В нашій державі, звичайно, всілякі електронні перевірки не були в інтересах власників цього алковендінгу – горілка чи коньяк були доступні кожному бажаючому. Звичайно, що доля апаратів по цій причині була однаковою – як київський, так і мелітопольський алкомати прожили менше одного півріччя, після чого були успішно демонтовані.

Цікавим фактом є те, що в Києві зараз може суттєво зрости попит на автомати з продажі їжі та напоїв, оскільки столична влада, демонтувавши МАФи, запропонувала замінити їх вендінгом здорової їжі та напоїв. Звичайно, що бувші власники МАФів зразу назвали такий підхід перерозподілом ринку, тому вже 3 роки питання залишається відкритим.

На сьогодні в Україні працюють більше 80 тисяч апаратів. В більшості випадків це кавомати. На думку експертів потенціал для росту достатньо високий, особливо, якщо говорити про автомати зі здоровою їжею (цей ринок взагалі не освоєний). Насичення ж київського ринку кавоматами сягає 70-75%, тоді як в регіонах вона рідко досягає 50%.

Зараз в Парижі функціонують автомати, в яких продають навіть свіже м’ясо – від свинини до курятини, запаковане в вакуумне пакування.

У нас в країні такі автомати попитом не користувались. До прикладу, ще в 2011 році в Києві встановили апарат, в якому реалізувалось свіже охолоджене молоко за ціною нижче ринкової, але покупці чомусь не оцінили ініціативу. Така ж доля спіткала і апарати в яких продавалось соняшникове та гарбузове насіння.

Проблеми ринку вендингу України

Головною проблемою старту ринку автоматів зі здоровою їжею є те, що наші підприємці завжди мріють про швидке повернення витрачених грошей та початок активного заробітку. Варто розуміти, що автомат зі здоровою їжею є досить дорогим. Крім того, населення Україні, навіть у великих містах, звикло, що автомат – це «максимум» каво мат чи апарат з продажу шнекової групи. Також наголосимо, що наші люди звикли купувати свіжу продукцію у продавця, який може порадити, що більш свіже, що – ні. Тактильний контакт теж важливий, адже переважна більшість купує свіжі фрукти і овочі на ринках. Тому сподіватись на те, що вендінговий апарат здорової їжі почне приносити прибуток не раніше, ніж за 3-4 місяці з моменту відкриття автомату. До цього часу потрібно бути готовим до того, що відсоток списаної продукції буде рівним, а то і більшим від відсотку реалізованої. Якщо ж не списувати продукцію, а просто подовжувати строк її реалізації, то можна заробити собі погану рекламу (кому ж буде смакувати зав’яла зелень), а тоді про розвиток бізнесу годі і думати.
Іншою проблемою є висока вартість обладнання, а також висока орендна плата. Висока вартість апаратів провокує те, що вендорам легше придбати б/в повноцінний автомат, оскільки його вартість коливається від 1 до 2 тисяч доларів США (для порівняння новий міні-автомат для здорової їжі коштує біля 3,5 тисяч доларів, а повноцінний від 5 до 6 тисяч доларів США. Купуючи вживану техніку підприємець не може знати, в якому вона стані, і який проміжок часу вона пропрацює без збоїв. Частіше за все вендінгові апарати, які привозять з Заходу, були поламані і здані в утиль, після чого вітчизняні народні умільці переправляють їх на Україну, ремонтують підручними засобами і відновлюють робочий стан. Якщо це може нормально спрацьовувати для більшості вендінгових апаратів, то машини для здорової їжі повинні точно підтримувати температурний режим, адже їжа, що в них знаходиться, не містить консервантів і при найменшому підвищенні температури вона почне псуватись.
Щодо орендної плати. Наші орендодавці також не сприяють розвитку вендінгу, оскільки рахують, що автомат приносить захмарні прибутки, тому стараються поставити якомога вищу орендну ставку.
І, на кінець, потрібно згадати про достатньо «сире» законодавство, щодо харчових автоматів. Законом воно описується як «інша торгівля поза магазинами», тому апарати можна прирівняти до пересувних МАФів, а це дає додаткову можливість для того, щоб забороняти встановлення, примусово переміщувати апарат на інше місце, проводити перевірки і т.д.

Перспективи вендингу із здоровою їжею в Україні

Ключовою перспективністю ринку автоматів зі здоровою їжею в Україні експерти вважають абсолютну відсутність самого ринку. Якщо зараз вендінгові каво мати чи снекомати можна побачити у великих і не дуже містах України, то апарати зі здоровою їжею практично повністю відсутні, тому потрібна тільки сміливість і бажання почати. На думку аналітиків, конкуренція на цьому ринку в столиці може виникнути не раніше, ніж за 8-10 років з моменту його появи. Якщо ж говорити про регіони, то тут ситуація з конкурентами ще привабливіша.

Також перевагою започаткуванням вендінгу здорової їжі є останні тенденції переходу великої частини населення України від вживання шкідливої вуличної їжі до харчування виключно корисними стравами. Якщо раніше працівник офісу міг швидко в обідній час перекусити хотдогом чи гамбургером, запивши його колою, то зараз все частіше такі працівники віддають перевагу проведенню перерви в кафе, чи ресторанчиках з вживанням легких органічних страв (салатів, печеного м’яса, чи риби на пару). Але така ситуація спостерігається тільки в тих місцях, де такі заклади є. Якщо ж, до прикладу, офіс компанії знаходиться на «промзоні», чи просто поблизу немає недорогих закладів харчування, то приходиться вибирати між принесеною з дому їжею, чи все тим-же хотдогом.

Якщо ж біля офісного центру, чи безпосередньо в ньому будуть встановлені автомати зі здоровою їжею, то, звичайно, працівнику буде набагато краще і легше придбати їжу в ньому, ніж носити пакунки з собою, чи бігти до найближчого МАФу, ризикуючи отруїтись неякісними наїдками.
Експерти вважають, що реалізація салатів та млинців зі здоровими наповнювачами в автоматах буде найбільш швидко розвиватись в межах офісних центрів, де є велика скупченість персоналу. Звичайно вони радять не забувати про різноманітність асортименту, оскільки серед працівників можуть бути деякі, які не їдять тих чи інших продуктів, або взагалі є вегетаріанцями, чи просто прихильниками особливого раціону харчування.

Також варто розуміти, що власнику вендінгових автоматів зі здоровою їжею не потрібно мати складські приміщення для зберігання продукції – зразу після виготовлення вона опиняється в автоматах.

Ще одною порадою експертів є встановлення зразу декількох вендінгових апаратів: один зі здоровою їжею, а інший – з приготування та реалізації охолоджених негазованих напоїв (на літній період) та кави (на зимовий). В інакшому випадку нішу напоїв займе інший підприємець.

Ситуація в Росії

В Росії ринок вендінгу здорової їжі знаходиться на початковій стадії розвитку, тому цим бізнесом займаються всього декілька компаній. До прикладу, оператор Healthy Food займається встановленням автоматів зі здоровими стравами в офісних центрах. Напрямок функціональної і здорової еко-їжі зараз рахується найбільш перспективним в нішовому вендінгу. Автомати компанії стоять в 14 найбільших бізнес-центрах Москви і призвані відучити офісних співробітників від обіду снеками. В автоматі можна купити 22 види сирників з обезжиреного сиру: з ягодами, горіхами, твердим сиром, зеленню і навіть соняшником. Також продаються так-звані «хелсі-рапи», які є дієтичними рулетами з бездріжжового тіста, без солі і майонезу з наповнювачами з зелені, риби та запеченого м’яса.

Вендінг вже декілька років взятий на озброєння виробниками молочної продукції: з 2010 року виник ряд проектів мереж молокоматів по країні. Найбільшою мережею є «Молочний експрес – казахська компанія, яка освоїлась на російському ринку. В Московській області успішно працює вендінговий сервіс «А-молоко», який запущений агрохолдінгом «Дубна плюс». В даний момент він налічує біля 40 молокоматів. Через ці молокомати реалізується від 10 до 15 відсотків загального обсягу виробництва молока в холдінгу. Звичайно, ця частка могла б суттєво підвищитись, але серйозні можливості для розвитку керівництво проекту «А-молоко» вбачає тільки на ринку столиці та Підмосков’я, де молокомати показують найбільший рівень продажів. Правда в Москві влада здійснює сувору регуляторну політику щодо встановлення вендінгових апаратів, тому існують суттєві складності з пошуком нових місць для молокоматів.

Керівництво компанії великі надії покладає на реалізацію проекту щодо розвитку ринку апаратів самообслуговування, хоча в даний момент проект нормально не працює, а встановлювати такі молокомати в торговельних центрах немає ніякого змісту. Разом з тим – бізнес багатообіцяючий – в місцях високого скупчення людей такий апарат окупається за рік, обсяги реалізації, залежно від точки, складають від 100 до 200 літрів за добу.

Найбільш екзотичним вендінгом здорової їжі в Росії став проект виробника ікри «Юкра»: 30 апаратів з червоною ікрою, які задовільняють сегмент випадкової покупки. Генеральний директор з великим сумом пригадує деякі свої ікромати, які встановили рекорди по обороту. В 2008 р. 1 ікромат, який працював в «Останкіно», реалізував ікру за місяць на суму в 420 тисяч руб. Були навіть думки про продаж всієї продукції через ікро мати, але реалізація суттєво знизилась, через що на даний момент в Москві функціонує всього 5 ікроматів та один в Южно-Сахалінську, оскільки попит на червону ікру різко впав, а кількість гравців на ринку ікри суттєво збільшилась.

Гравці вендингової торгівлі Росії

HealthyFood. Компанія почала в 2009 році з організації мережі кафе «живої їжі» в Москві. Після того, як подружжя власників зрозуміло перспективність ідеї і попит на здорову їжу, було прийнято рішення про закупку декількох вендінгових автоматів, обладнаних холодильником. На сьогоднішній день у компанії біля 30 автоматів зі здоровою їжею в найбільш великих бізнес-центрах Москви. В апаратах компанії за невелику ціну можна придбати: Свіжоспечені (продукція замінюється раз в добу) 22 види сирників, які на 95 відсотків складаються з фермерського сиру (з начинками з твердих сирів, горіхів, ягід, соняшника, зелені і т.д.), рапи – бездріжджові рулетики зі свіжими овочами і натуральними соусами а також начинкою з печеного м’яса та риби, свіжозварені супи (овочеві чи на вершках), зернову випічку, а також молочну та горіхову продукцію класу «біо».

ДжуйстіБіо. Спочатку компанія встановлювала апарати, в яких можна було придбати виключно соки-фреш (від апельсинового до томатного), а також бутильовану воду без газу. Пізніше, побачивши прагнення росіян до вживання здорової їжі, керівництво вирішило придбати ще й декілька автоматів, в яких реалізуються дієтичні спріг-роли, свіжі овочі та фрукти. На даний час компанія має в своєму розпорядженні 15 сокоматів, 5 апаратів з бутильованою водою та 10 апаратів зі здоровою їжею.

А-Молоко. Компанія займається реалізацією охолодженого свіжого молока на розлив через молокомати. На даний момент в Москві та області встановлено біля 40 молокоматів, які реалізують біля 15 відсотків молока, яке виготовляється в «материнському» холдингу компанії. В 2017 році компанія крім реалізації молока зайнялась проектуванням власного молокомату (продукція італійських виробників була дорогою і не відповідала тим вимогам, які були потрібні компанії).

Юкра. Найбільш цікавий та в даний момент найбільш збитковий проект. Компанія-виробник червоної ікри встановила в Москві апарати по реалізації консервованого продукту власного виробництва. Перед кризою проект був мегауспішним і приносив великі прибутки своїм власникам, але чим більше впливала криза на гаманці навіть заможних росіян, тим більше скорочувалось вживання ікри. В даний момент з 30 встановлених на початку автоматів, в роботі залишилось тільки 5 на території столиці, та 1 в Южно-Сахалінську. Всі інші прийшлось демонтувати через збитковість.

Проблеми ринку вендингової торгівлі Росії

Головною проблемою розвитку ринку вендінгу здорової їжі в Росії є недовіра пересічного покупця до того, що їжа в автоматі є дійсно свіжою і замінюється 1 раз за добу. Діло в тому, що в Росії в свій час була багато харчових отруєнь їжею, яку клієнти замовляли в кафе, пі церіях і, в основному, в вуличних лотках швидкої їжі. А що ж говорити про автомат, якщо навіть в реальному закладі, де працює персонал, неможливо на відповідному рівні контролювати якість. Звичайно, що в автоматі, де їжа просто зберігається без людського контролю можливо продавати продукцію замість 1 доби декілька, просто замінюючи упаковку. Варто сказати, що підозри по якості мають підґрунтя, оскільки, як говорила власниця однієї з мереж автоматів здорової їжі, не завжди можливо точно контролювати якість сировини, яка надається постачальниками. До прикладу, постачальник гарантує, що строк зберігання його сировини 5 діб. Продукція випікається, охолоджується, після чого пакується в герметичне пакування і розвозиться по автоматах. Але, через те, що сировина вже була простроченою, то і сам виріб починає псуватись ще до загрузки в апарат.

Другою причиною повільного розвитку ринку вендінгу здорової їжі є те, що покупець здивований, чому вартість продукції в автоматі не сильно відрізняється від вартості такої самої продукції в магазині, адже все автоматично і продавцю не потрібно виплачувати зарплатню. Наприклад в шнекових апаратах продукція дешевша. Така ситуація пов’язана з тим, що, на відміну від шнекових автоматів, апарати зі здоровою їжею потрібно обслуговувати кожний день (забирати продукцію, у якої закінчився строк зберігання, замінюючи її свіжою). Звичайно, що потрібен автомобіль і працівник, який буде займатись цим. Крім того, орендна плата теж включається у вартість. Також потрібно розуміти, що продукція у виробників закуповується малими партіями, оскільки у автоматів немає складської зони, а магазини закуповують крупним гуртом, тому отримують додаткові знижки (ця проблема не стосується тільки великі мережі, а вендінг в Росії, в основному є сегментом малого бізнесу).

Третьою проблемою (яка є також і у українців) є вартість апаратів зі здоровою їжею. Через те, що нормальний старт бізнесу відбудеться тільки в тому випадку, коли у оператора буде в розпорядженні не менше 3-4 вендингових апаратів, змушує новачків закуповувати б/в техніку. А тут як з придбанням б/в авто – якщо не знаєш тонкощів, можна придбати апарат, який зламається уже через місяць користування. Придбання 1 нового апарата замість 4 б/в також не вирішить проблему, оскільки виручка не дасть можливості для подальшого розвитку.

Перспективи ринку вендингової торгівлі Росії

Увага споживачів до здорової їжі зростає з року в рік. Потенційні покупці стають більш розбірливими та придирливими до її якості та шкідливості. З розвитком мережі Інтернет та збільшенням доступу до джерел інформації люди почали більше слідкувати за тим, що входить в їх раціон харчування, та стараються виключити, чи хоча б зменшити вживання шкідливої їжі.

В російському суспільстві це вже можна вважати трендом, що відбувся – згідно з даними «Моніторингу мотивації споживача», фактор здоров’я займає все більшу частку в формуванні споживчих трендів:

 • в 2002 році займав частку менше 10%;
 • в 2005 році досяг 10%;
 • в 2010 році перевищив20%;
 • в 2015 році склав біля 45%;
 • в 2017 році перевищив 60%;
 • на 2020 рік планується біля 75%.

Починаючи з 2010 року важливість придбання якісних і здорових продуктів харчування перевищила всі інші фактори, в тому числі і грошове питання.

Цікаво те, що здоровим харчуванням найбільше переймаються жителі мегаполісів. Жителі сільської місцевості і невеличких провінційних міст не приділяють цій темі серйозної уваги, але вони, переважно, і без того харчуються здоровою органічною їжею.

З допомогою вендингових автоматів можливо автоматизувати процес роздрібної торгівлі, оскільки апарат простий в користуванні та знайомий пересічному споживачу. Згідно з оцінками експертів, російський ринок вендінгу здорової їжі має величезні перспективи: збільшення обороту більш ніж в 10 разів в порівнянні з сьогоднішніми показниками вже до кінця 2020 року.

Серед найбільш цікавих і малоосвоєних напрямків вендінгу здорової їжі в Росії є автомати з приготування гарячої їжі (розміщення: на вокзалах, в офісних центрах, учбових закладах, виробничих компаніях), а також автомати з приготування свіжовичавлених соків (підходять практично для тих же дислокацій масового скупчення людей).

Ще одним фактором швидкого розвитку вендінгу здорової їжі є те, що автомати почали виготовлятись російськими компаніями. Якщо починаючий підприємець не бажає закуповувати вживану техніку, зв’язувати собі руки банківським кредитом а на придбання нових 5 автоматів у нього немає засобів, він може не опускати руки, оскільки вітчизняні виробники зазвичай пропонують комерційну розстрочку платежу до двох років, а також послугу лізингу. Це повністю вирішує нестачу стартового капіталу, а витратну статтю бюджету збільшує максимум на 15 відсотків в порівнянні зі звичайним придбанням апаратів.

Перелік обладнання і ціна вендингової точки збуту

На найближчому нам російському ринку зараз частіше за все використовується повнорозмірний вендінговий апарат, обладнаний холодильником (ідеальне співвідношення ціна/якість) для здорової їжі модель VENDSHOP SM6367, вартістю від 2600 доларів США (кінцева вартість залежить від варіантів комплектації автомата).
Автомат можна використовувати для реалізації великого асортименту товарів (від продуктів харчування та напоїв до засобів гігієни і лікарських препаратів).
Ідеально підходить для встановлення в людних місцях (вокзали, офісні і торгові центри, аеропорти, громадські заклади, освітні заклади).
Обладнаний системою запобігання крадіжкам продукції, антивандальним металічним корпусом та антивандальною вітриною. При встановленні термозахисту, апарат може бути розміщений на вулиці в будь-яку пору року при будь-якій погоді.

Технічні характеристики:

Ширина: 960 мм
Висота: 1920 мм
Глибина: 870 мм
Вага: 320 кг
Вмістимість: 6/7 полиць по 12 чарунок для товару

Опис

Вендинговий автомат э унікальною розробкою російської компанії яка аналогічна автоматам закордонного виробництва, але відрізняється вдвічі нижчою вартістю. Оскільки розробник деякий час сам працював у вендинговому бізнесі, апарат проектувався з врахуванням його досвіду. Апарат обладнаний всі необхідним спектром можливостей для ведення успішної торгівлі.
Автомат забезпечує легке завантаження через спеціально розроблений механізм горизонтального руху і нахилу полиць. Всі полиці легко знімаються для комфортного технічного обслуговування
Висувна панель забезпечує легке і швидке проведення інкасації, а також забезпечує легкий доступ до всіх вузлів апарату.

На свій розсуд ви можете замовити:

 1. Апарат не обладнаний платіжною системою/обладнаний купюроприймачем без видачі решти/ купюро приймачем з функцією видачі решти купюрами.
 2. Обладнання GSM-модемом;
 3. Online-моніторинг автомату;
 4. Обладнання принтером чеків;
 5. Брендування на підприємстві виготовлення;
 6. Обладнання верхнім лайтбоксом;
 7. Обладнання термічним боксом для зовнішнього використання при термічних показниках від – 50 до + 50 градусів Цельсія;
 8. Вибір холодильного обладнання між (від +6 до +12 градусів) та (від 0 до +12 градусів);
 9. Обладнання додатковою полицею;
 10. Обладнання направляючими для пакованої їжі;
 11. Обладнання направляючими для банок.
 12. Обладнання «ліфтом» для видачі крихкої тари (скло, крихкий пластик).
cat-img

Категорії