• MFLOW
  • Ідеї
  • Блог
  • 24 самих дивних і цікавих податки за всю історію людства

24 дивні податки за всю світову історію економік. Не знати, сміятися чи плакати, але всі ці податки мали своє місце в певних країнах, а деякі практикуються і по сьогоднішній день. Ще з давніх часів влада почала вводити податки для того, щоб мати з чого наповнювати державну казну. Ці гроші витрачаються на потреби країни. На той час, як правило, ці гроші витрачалися на оборону та захист. Історія змінюється: країни стали більш миролюбиві,  а потреби в наповненні бюджетів залишаються, і кожного разу витягнути копійку з населення стає все тяжче, тому влада вдається до дивних речей, які часто суперечать здоровому глузду.

Податок людськими головами

Це самий страшний податок, який введений в афганському місті Пешавапа його завойовником. На рік він вимагав надати йому 100 голів. Цей податок збирався протягом двадцяти років.

Податок на життя

Англія, 14 століття. Об'єкт оподаткування – всі люди. Назвавши цей податок по іншому, люди би і до цього часу сплачували би його. Фактично, він представляв собою збір державного податку за перебування в країні. Однак з назвою "податок на життя" він не має право на життя – бунт під назвою Peasants' Revolt скасував його.

Податок на повітря

Візантія. Вважалося, що повітря повинно було бути доступним для всіх без обмежень. Маленькі будинки на заважали отримувати всім повітря в необмеженій кількості, а ось великі – забирали занадто багато повітря, яким би могло користуватися населення. А тому влада придумала ось такий аналог податку на нерухомість, тільки заклала в нього дещо іншу ідею.

Після того як ми ввели податок на повітря – ви стали менше дихати, це неприпустимо.

Податок на сонце

Балеарські острови.  Актуальний податок по сьогоднішній день, він сплачується туристами. Сума - 1 євро на день за користування сонцем на курорті. За словами влади, гроші ідуть на вдосконалення туристичної інфраструктури, а також на вирішення екологічних проблем.

Податок на тінь

Венеція, введений в 1993 році. Платити податок доводиться всім закладам, які мають маркізи, парасолі та тенти,  тінь яких падає на вулиці міста. Зрозуміло, що це податок на розширення торгових площ, але раз владі хочеться назвати його податком на тінь – нехай буде так.

Податок на свободу

Древній Рим. Податок сплачувався господарями, що звільняли своїх рабів. Деколи раби самі платили цей податок, а у випадку щедрого подарунку, господар міг це зробити за нього. А взагалі практика цілком реальна: якщо раб зможе заплатити суму за свою свободу – він буде вільним.

Податок на колір очей

Башкирія, 18 століття. Вважалося, що істинні башкири повинні мати темні очі. Якщо тон очей не дотягував до потрібно рівня – доводилося платити. Жителі з темними очима віддавали тільки 2 альтина, а за сірі оплачувалося 7 альтин.  Блакитні, сині та зелені очі оподатковувалися по 10 та 12 альтин за пару. Таким чином в країні дбали про чистоту своїх шлюбів.

Податок на горобців

Німеччина 16 століття. Влада не могла адекватно пояснити, чому вона вводить цей податок, тому придумала таке пояснення, що горобці голосно цвірінькають і мішають спати. Жителі міста могли і не платити податок, але для цього їм потрібно було вбити 12 пташок і занести до провладних кабінетів. За це вони отримували 6 кірійців, які і сплачувалися би в формі податку, якщо би горобців не вбивали. Хто не хотів платити за горобців, купували їх трупики в підпільників за меншою вартістю, що здавати пташок до податкової.

Податок на тату та пірсинг

США, штат Арканзас. Податок на зміну тіла становить 6% від вартості татуювань. За словами влади, ця міра допомагає зібрати кошти, які потім ідуть на боротьбу із захворюваннями, що отримані тими ж татуюваннями чи пірсингом.

Податок на бороду

Петро Перший – був ще той казначей та реформатор. Таке враження, що він хотів монополізувати бороду, даючи можливість носити її тільки тим, хто може сплатити за неї податок. Цікавим був факт, що борода була ідентифікаційним атрибутом. За її формою можна було легко встановити соціальний статус людини. Так,  практикувалися бороди купця, бояр, селян та інші. Мало того, борода не могла носитися просто так, вона повинна була правильно підкреслюватися стійкою коміру. Якщо цього не відбувалося – штраф.

Податок на капелюхи

Великобританія 18-19 століття. Такий податок придумали для англійців, щоб легко наповнювати казну, оскільки для кожного жителя країни капелюх – це незамінний атрибут, без якого практично ніхто не виходить на вулицю. Бідні платили менше, оскільки в них був тільки один капелюх, в той час як багаті платили значно більше.

Податок на громадянський шлюб

Китай, місто Тяньцзинь, діє по сьогоднішній день. Багато існує суперечок з приводу громадянського шлюбу: одним таке партнерство подобається, іншим  - ні. В Європі, для прикладу, більше половини пар живуть без реєстрації шлюбу, в той самий час в інших країнах так не практикується. У 1996 році в місті Тяньцзинь введено податок, який збирає близько 1 тисячу юанів на рік за громадянський шлюб. Або реєструй свої відносини – або плати.

Податок на китайські палички

Всі, хто любить китайську їжу, повинні знати, що 5% від вартості є податком, що повертається у державну казну. Сплачують податок усі китайці, оскільки на виготовлення одноразових приборів іде надто багато матеріалу, який просто змінює природу країни.

Податок на вікна

Податок вперше був введеним в Голландії. Його розмір вираховувався кількістю вікон. Три вікна оподатковувалися звичайним податком, а якщо їх кількість перевищувала, то розмір податку збільшувався до трьох разів. В Амстердамі збереглося приміщення шириною більше одного метра. В той час практикувалося будувати вузькі будівлі для того, щоб зменшити розмір податку. В Англії цей податок почали сплачувати  в 17 столітті. Жителі країни для того, щоб платити менше, просто закладали свої вікна. Податок діяв до 1851 року.

Податок на труби

Англія 1660 рік. Оподаткування димової труби стало повчальним випадком у історії Англії та податкових систем. Кожна людина, яку обкладають податком, намагається зробити все можливе, щоб цього уникнути. Для того, щоб зменшити плату за трубу, власники квартир робили перехідники і скидали дим із різних печей в одну трубу. Історія податку завершилася після великої пожежі в Лондоні.

Податок на бані

Збір впровадив Петро І.  У 1704 році купці та чиновників віддавати 3 рублі з домашньої бані, а дрібні купці та дворяни – по 1 рублю. З селян знімалося тільки 15 копійок. Потрібно було або платити, або митися.

Податок на туалети

Рим, 70-ті роки нашої ери. "Гроші не пахнуть" – ця фраза пішла саме з тих часів. Її сказав Веспесіан, коли зібрав податок із туалетів і підніс їх до носа своєму синові. Імператор започаткував культуру римських мармурних туалетів, якими люди почали користуватися добровільно, відмовляючись від звичайних.

Податок на кіно

Росія 20 століття. Кіно як мистецтво не обійшлося без оподаткування. Перша стрічка вийшла в 1911 році, це була "Осада Севастополя", яка мала досить великий вплив на людей, що прийшли переглядати кіно. Імператор Микола ІІ також був вражений побаченим, а тому вирішив оподаткувати діяльність.

Нобелівський податок

З 1986 року Нобелівські лауреати сплачують податок зі своєї грошової винагороди. Єдиний виняток – коли вони всю суму нагороди передають на благодійність або на підтримку певної школи чи коледжу, які пропонуються державою.

Податок на чаєві

США – сьогоднішні дні. Чаєві - це форма доходу, а тому вони також повинні оподатковуватися прибутковим доходом. Щомісяця всі робочі та спеціалісти, що отримують чайові, повинні подавати декларацію із доходами. Податкові часто проводять перевірки в кафе, готелях  та інших закладах, де працівникам видаються чайові, а потім перевіряють їх декларування. Якщо людина самостійно не веде облік власних чайових, їх нарахує інспектор. При цьому сума нарахувань може бути завищеною, і суд не допомагає вирішити питання на користь платників податків.

Податок на сіль

Цей податок став причиною падіння Китайської імперії, а у Франції він посприяв розвитку революції. Навіть Махатма Ганді приймав участь в протесті проти податку на сіль в Індії. Величина податку в Індії встановлювалася Англією, і вона складала 4 000 відсотків, що стало просто неможливо виплачувати.

Податок на піратство

Французькі артисти і діячі кіно сильно переймаються тим, що далеко не всі хочуть купувати диски, а завантажують фільми з інтернету. Саме тому в 2001 році у Франції введений податок на CD, жорсткі диски та касети. Практика поширилася не тільки у Франції, але і в Німеччині, де об'єктом оподаткування стали комп'ютери. За кожну нову покупку сплачується до казни 13 доларів. Багато зібраних грошей іде на компенсування втрат обділеним акторам, а інші гроші ідуть на розвиток культури.

Податок на страх

В 1100-1135 році в Англії був введений податок на страх. Відповідно до цього податку, гроші бралися з кожного рицаря або воєнного країни, який на хотів воювати за короля в багаточисельних війнах. Спочатку податок був досить невисоким, але король Джон підняв його на 300% і став знімати його з усіх військових у мирні часи. Цей податок став причиною появи Великої хартії вольності.

Податок на гіпс

Австрія. Податок вводиться в  одному із найбільших гірськолижних курортів, оскільки там дуже велика статистика травматизму – 150 тисяч людей на рік. Сума сплачується одноразово, окрім цього всі приїжджі повинні мати медичне страхування для того, щоб мати можливість отримати допомогу у місцевих лікарнях.

cat-img

Категорії